IMG_2076
18.diena Samskāras ķēdes pārraušana
19/10/2017
IMG_2092
20.diena -Jogas draugi Jeb Sangha
20/10/2017

19.diena – Esi laimīgs (Saumanasya)

IMG_2081

Koka veselība izpaužas to augļu saldumā. Līdzīgi arī jogas ceļa efektivitāte izpaužas joga noskaņojumā. Laimes stāvoklis ir zīme saistībām ar garīgo pasauli mūža garumā. Tā arī ir mūsu šodienas tēma.

Sanskritā to dēvē par saumanasya, jogisko laimes stāvokli un patīkamo attieksmi pret dzīvi.   Tu vari pavadīt visu savu dzīvi meklējot laimi ārpusē, taču, ja tu to atradīsi sevī, tad tu apspīdēsi pasauli ar savu gaismu.  Patandžali Jogas Sutrās apraksta pierādījumus, kas liecina par ilgstošām saistībām ar jogu. Joga prāts atpūšas tīrā un mierīgā smalkajā apziņā (sattva), ir attīrīts (suddhi), uztur jautru attieksmi (saumanasya), koncentrējas vienpunktīgi (ekagra), pārvalda savas 5 maņas (indriya jayal) un ir spējīgs tieši piedzīvot patieso Es (atma – darshan). Tie ir jogas ceļa augļi. Daudz svarīgāk kā jebkura fiziskā poza ir šī virzība uz visdziļāko patiesību, kas rada noturīgu, ilgstošu laimi.

Atrast laiku, lai uzkāptu uz paklājiņa ir pirmais solis, lai radītu joga labvēlīgo attieksmi. Ja tu atrodi sevi ierautu negatīvisma ciklā un nespēj saskatīt neko pozitīvu, tad tas ir tāpēc, ka tu neesi atradis laiku, lai parūpētos par sevi, dziedinātu sevi vai “sagremotu” notikušo. Nav viegli atrast laiku sev mūsdienu aizņemtajā pasaulē, tāpēc tajā brīdī, kad ķermenis sūta signālu par stresu ir daudz vieglāk to ignorēt nekā ieklausīties.  Atrodot laiku praksei, pat, ja tās ir tikai dažas minūtes, ir paziņojums sev: “Es esmu tā vērts, lai šīs 5 minūtes parūpētos par sevi.”

Ir viegli sūdzēties par  neskaitāmām kaitinošām lietām, kas var mūs piemeklēt katru dienu, taču, ja tu iesprūdīsi tajā prāta stāvoklī, tu palaidīsi garām dzīves maģiju. Dzīvojot vērtīgos dzīves mirkļus nožēlojami ir dzīves izniekošana.  Tev ir izvēle pār to kā tu domā,  jūties un dzīvo. Emocijas tiek praktizētas un padarītas par ieradumu. Tu vari radīt ieradumu sūdzēties vai tu vari radīt ieradumu būt priecīgs un jautrs.  Tava laime ir atkarīga no tevis paša. Uzņemies atbildību par savu iekšējo stāvokli un nolem kļūt ļoti, ļoti laimīgs. Smaidi tā, lai tavs smaids liktu smaidīt citiem.

MĀJAS DARBS

Definē savus uzskatus par laimi. Pārdomā, ko tev nozīmē laime. Definē to ar saviem vārdiem.  Varbūt laime ir tava jogas prakse, pludmale, varbūt motociklu būvēšana vai mācīšanās juristos, vai būšana par vecāku. Vai varbūt laime ir beidzot justies ērti savā ādā.

Dalies ar laimi. Uzsmaidi kādam, kuru tu nepazīsti. Apskauj kādu vai izsaki komplimentu. Smejies, mīli, esi laimīgs.

Klausies.  Piefiksē, cik reizes dienā tu sūdzies, lamājies vai pakrati galvu kādam citam, sev, pasaulei. Apturi sevi pirms tu iesaistes negatīvā attieksmē un paskaties vai tur ir kaut kas dziļāks apakšā, kas tevi uztrauc?  Paskaties, kas ir tas, kas stāv starp tevi un saumanyasa stāvokli. Varbūt tas nozīmē rūpēties vairāk par savu veselību, veltīt vairāk laiku sev vai arī izdarīt tās lietas, kuras ilgu laiku esi atlicis.

Šodienas pozas: Uttana Shishosana, Bharadvajasana,  Vashisthasana

IMG_2087 IMG_2088 IMG_2089

UTTANA SHISHOSANA

IMG_2080

Sāc četrrāpus uz ceļiem un plaukstām. Ar rokām paej uz priekšu, skatienu vērs uz plaukstām un ļauj krūtīm noslīdēt pie grīdas.   Ja pleci nav pietiekami lokani, tad pie grīdas liec pieri.  Ievelc vēdera lejas daļu uz iekšu un ar rokām stiepies uz priekšu.  Paliec šeit 5 elpas, tad atpūties bērna pozā jeb Balāsanā. Atkārto šo pozu 3 reizes.  Šīs poza palīdzēs atbrīvoties no sāpēm muguras lejas daļā un atbrīvot mugurkaulu, īpaši tiem, kuriem ir saspringti hamstringi un ir grūti izpildīt suņa pozu ar skatienu lejup.

BHARADVAJASANA

IMG_2086

Sāc Dandāsanā. Labo kāju saliec uz aizmuguri rotējot labo gūžas locītavu uz iekšu. Izkārto labo pēdu vienā plaknē ar  labā gurna ārējo malu un nostiep pēdu.  Atver labo kāju 45 grādu leņķī no sava kaunuma kaula un stabilizē iegurni, abi sēžas kauli pie grīdas. Saliec kreiso kāju puslotosa pozīcijā un novieto uz labā augšstilba. Ja tu nespēj kāju novietot šādi, tad vienkārši saliec to un novieto pēdu labā ceļgala tuvumā. Kreiso kāju atver uz kreisajiem sāniem 45 grādu leņķi no kaunuma kaula.  Ieelpā ievelc nabiņu uz iekšu.  Izelpā sagriezies pa kreisi.  Ar kreiso roku mēģini aizsniegt kreiso pēdu, satverot to.  Labo plaukstu novieto zem labā ceļgala. Labais plecs virzās uz iekšu, kreisai uz āru. Skatien pār kreiso plecu. Paliec šeit 5 elpas. Ieelpā atgriezies Dandāsanā un sakrusto pēdas, lai paceltos augšup. Izelpā ielec Čaturanga Dandāsanā. Ieelpā ieņem suņa pozu  ar skatienu augšup, izelpā suņa poza ar skatienu lejup.  Leciens starp rokām un atkārto pozu uz otru pusi.

VASHISTASANA

IMG_2081 IMG_2082 IMG_2083 IMG_2084

Sāc Utthita Chaturanga Dandāsana (plank poza ar taisnām rokām). Sagriezies uz labo pusi, lai ieņemtu plank pozu sānis. Labo plaukstu nedaudz izvirzi uz priekšu, apmēram vienas rokas attālumā no labā pleca. Labā plauksta un labā pēda uz vienas līnijas. Atbalsties uz labās pēdas ārējās malas, ievelc vēdera muskuļus un pacelies sāniski augšup. Vispirms noturi līdzsvaru kreiso roku piespiežot ķermenim.  Kad tu esi pietiekami stabils, pacel kreiso roku augšup, abi pleci vienā līnijā.  Skatiens vērsts uz kreisās rokas pirkstiem.  Kad esi nostabilizējies šajā pozīcijā, iztaisno kreiso kāju augšup, rotējot kreiso gūžas locītavu uz āru. Necel kāju augšup atverot tikai augšstilbu iekšpuses. Kreisajai gūžas locītavai ir jārotē uz āru, lai atvieglotu svara noturēšanu uz vienas kājas. Kreisās plaukstas trīs pirmos pirkstus aptin ap īkšķi un iztaisno kāju. paliec šeit 5 pozas, skatienu vēršot augšup uz kreiso plaukstu. Atceries, ka tu vari palikt jebkurā no pozas līmeņiem, kas tev šobrīd ir pieejams.

Izelpā nolaid apakšējo kāju pie grīdas. Ieelpā stabilizē iegurni un izelpā nostājies dēļa (plank) pozā ar taisnām rokām.  Ieelpā suņa poza ar skatienu augšup, izelpā suņa poza ar skatienu lejup. Veic vēlreiz Utthita Chaturanga Dandāsana (plank pozā ar taisnām rokām) un atkārto Vashisthasana uz otru pusi.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>