11667448_10205874396131176_1092963236600398572_n
Annija Apsīte
18/01/2016
12507282_1552999505021092_2879079120367548612_n
KAZA – dekori un aromāti mājai
19/01/2016

4 apzinātības prakses bērniem un pusaudžiem

1-person-girl-cute-young-large-001

Apzinātība ir šī brīža modes kliedziens. Par to runā visur un visi. No ēšanas līdz būšanai par vecākiem, apzinātība ir galvenais atslēgas vārds ik vienā dzīves sfērā. Pat lielie korporatīvie uzņēmumi rīko īpašas apzinātības nodarbības saviem darbiniekiem, lai palielinātu viņu efektivitāti un apmierinātību. Un tomēr, cik daudzi no mums zina, kas šī apzinātība īsti ir un kā tā atšķiras no meditācijas?

Meditācija iekļauj sevī 4 līmeņus dziļas koncentrēšanās ar galējo mērķi būt pilnīgi mierīgam un klusam prātā.

Apzinātība nozīmē to, ka mēs vienkārši pievēršam visu uzmanību šim brīdim bez kritikas par mūsu šī brīža stāvokli. Ideja ir pieņemt sevi, lai kur tu būtu un skaidrāk apzināties savas domas, emocijas un uzvedību. Mērķis ir samazināt stresu, ko rada vēlēšanās izmainīt situāciju, un būt lielākā saskaņā ar savu ķermeni un prātu, lai mēs būtu daudz laipnāki, līdzjūtīgāki un klātesošāki ikvienā situācijā ar sevi un apkārtējiem.

Apzinātība ir grūti izprotams termins pat pieaugušajiem, tāpēc jo īpaši sarežģīti to ir iemācīt bērniem.  Labā ziņā ir tāda, ka mums nav jācenšas paskaidrot viņiem to, mēs varam vienkārši parādīt, ko nozīmē būt apzinātam.  Pastāv ļoti daudz dažādu uzdevumu un vingrinājumu, piedāvājam dažus no tiem, kurus vecāki, skolotāji vai jogas skolotāji var iemācīt jebkura vecuma bērniem.

1-hands-purple-child-holding-large

PIRMSSKOLAS VECUMA BĒRNIEM: ELPAS SKAITĪŠANA

Bērniem, kuri vēl tikai uzsāks skolas gaitas, apzinātības prakses var būt lielisks veids kā regulēt savas emocijas un veids kā nomierināties.  Apzinātības prakses iekļauj sevī elpošanu, vienu no ātrākajiem veidiem, kā nomierināt sevi. Īpaši noderīgi tas ir divgadniekiem krīzes laikā un tiem, kuriem ir grūti nomierināties pēc „ieilgušas uzvilkšanās.” Viens no vienkāršākajiem veidiem ir iemācīt bērnam skaitīt ieelpas un izelpas brīdī. Piemēram, ieelpojam aizskaitot līdz trīs, aizturam elpu aizskaitot līdz trīs un izelpojam aizskaitot līdz trīs.  To darot bērniem ir automātiski jānomierinās, jo nav iespējams nomierināt elpu pašam esot satrauktam. Praktizējot šo vienkāršo vingrinājumu regulāri, varat samazināt asaru daudzumus un ielikt pamatus emocionāli līdzsvarotai bērnībai.

1-girl-child-pretty-person-large

NO 5-10 GADIEM: ZVĒRU ELPOŠANAS VINGRINĀJUMU

Skolā ejot,  bērna diena ir pilnībā strukturizēta, pat vide šķiet koncentrējas un specifisku rezultātu. Bērnu emocionālajai labklājībai tiek piešķirta maza nozīme. Lai arī dažās skolās sāk pievērst uzmanību apzinātības praksēm, daudzi skolnieki patstāvīgi dzīvo stresā, nemācēdami tikt ar to galā. Padarīt apzinātību jautru un pieejamu bērniem ir tikpat vienkārši kā iepazīstināt ar atšķirīgām elpošanas tehnikām. Elpošanas vingrinājumi var būt gan nomierinoši, gan enerģiju sniedzoši. Enerģiju sniedzoši vingrinājumi ir lieliski pēcpusdienās, lai atgrieztu ķermenim un prātam možumu. Nomierinoši vingrinājumi ir ideāls risinājums skolotājiem, kad nepieciešams nomierināt klasi pēc satraucošiem brīžiem.

Lai nomierinātos, izmēģiniet „bitītes elpu”. Ieelpojat caur degunu un tad izelpojot caur degunu ar lūpām veidojiet skaņu BZZZ.  Koncentrējieties uz sajūtām lūpās un mutē. Tas palīdz prātam nomierināties un koncentrēties uz vienu objektu.

„Lauvas elpa” sniedz enerģiju. Lieciet bērnam ieelpot caur muti, un tad skaļi izelpot izbāžot ārā mēli, tā it kā viņi būtu rēcoši lauvas. Dziļa ieelpa un pilna izelpa palīdz bērniem atbrīvot ķermeni no vecā gaisa un piepildīt to ar svaigu gaisu, kas atjauno enerģijas līmeni ķermenī.

TĪŅIEM: ĶERMEŅA SKANĒŠANA

Tīņa gadi ir laiks, kad stress un aizkaitinājums kļūst par ikdienišķu parādību. Šajā laikā tīņiem dzīvē ir ļoti sarežģīta, skolā liela slodze, jācenšas turēties pa gabalu no nepatikšanām, un vēl jādomā par nākotnes profesijas izvēli. Turklāt tas ir laiks, kad arī ķermenis piedzīvo vislielākās izmaiņas. Šis brīdis ir viens no svarīgākajiem, kad būtu jāturas pie apzinātības praksēm. Šajā vecumā bērni, vairs negrib spēlēt lomu spēles un iejusties dzīvnieku ādā, taču viņi labprāt pieņem veidu kā nomierināties pēc saspringtas dienas skolā. Viena no šim vecumam piemērotām praksēm ir ķermeņa skanēšana. Liec viņiem nogulties uz muguras un atbrīvot ķermeni. Tad sākot ar pēdām,  ejot uz augšu, liec viņiem pievērst uzmanību katrai ķermeņa daļai, iedrošinot sūtīt elpu uz konkrēto ķermeņa daļu un pilnībā atbrīvot to. Iekļauj vēderu, plecus, kaklu un seju. Lai arī šis vingrinājums nav apzinātības prakse, jo tā ir gana aktīva, tā var palīdzēt tīņiem apklusināt prātu un radīt telpu, kur viņi var vienkārši gulēt uz muguras un elpot. Un tā jau ir apzinātība.

APZINĀTĪBA IKDIENĀ

Mēs varam arī iedrošināt bērnus būt apzinātākiem ikvienā aktivitātē, kurā viņi piedalās. Viņi ir spejīgi uztvert ideu par būšanu šeit un tagad un to, kā tas palīdz tikt galā ar stresu. Izskaidro, kā būšana apzinātam futbola spēlē, peldoties vai skrienot, var padarīt šīs nodarbes baudāmākas.

Pat, ja viņi dara kaut ko nepatīkamu, kā piemēram, mājas dabu pildīšana, šī brīža pieņemšana bez sapņošanas par tusēšanos ar draugiem, tas kļūst vieglāk panesams un nerada tik daudz stresa.

Iepazīstināt bērnus ar patstāvīgu apzinātības praksi, ir lielisks veids kā nodrošināt bērniem veiksmīgu dzīvi. Cerība ir, ka viņi būs daudz vienotāki ar sevi un daudz apdomīgāk rīkosies un piemēs lēmumus, kā arī spēs vieglāk tikt galā ar savām emocijām un uzvedību.

Apzinātība iemāca viņiem atkāpties, kad dzīvē ir grūtības un tikt galā ar tām bez stresa.

Tulkoja Kristīne Somere

Avots: http://www.doyouyoga.com/4-mindfulness-activities-for-kids/

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>