image
Auzu pārslu, lēcu un dārzeņu bļoda sātīgām brokastīm
09/07/2016
image
6 veidi kā attīrīt savu dzīves telpu
12/07/2016

5 padomi no Tibetas Medicīnas ārsta par veselīgu uzturu

abundance-assortment-basket-1458694

Veselīgs uzturs neaprobežojos vien ar ieteikumu “Ēdiet vairāk dārzeņu!” Par svarīgām niansēm, kas nodrošina labu gremošanu stāsta Tibetas Medicīnas ārsts Puntsog Wangmo.  Ārsts ar 20 gadu pieredzi, Tibetas Medicīnas Skolas ASV direktors un Krievijas Tibetas Medicīnas Skolas pasniedzējs. Viņš ar prieku dalās savās zināšanās par pareizi uzturu un pareizu produktu kombinēšanu.

Noteikums Nr.1.  – kvalitatīvs ēdiens

Mūsdienās pārtikas produkti satur ļoti daudz ķīmisku vielu. Piemēram,  antibiotikas dzīvnieku organismos jeb gaļā, kuru mēs ēdam, spēj ne tikai samazināt gremošanas uguni, bet arī negatīvi ietekmēt mūsu imūnsistēmu. Nitrātiem un fosfātiem ir raksturīgs tas pats, nokļūstot organismā ar augu produktiem, tie lēnām uzkrājas un ar laiku ietekmē imūnsistēmu, noved pie disbalanss ķermenī, aizcietējumiem, svara pieauguma un citām problēmām.

Šodien mēs arvien biežāk dzirdam aicinājumu atgriezties atpakaļ tuvāk pie dabas, cilvēki izvēlas ekoloģiskus un pēc iespējas dabiskākas produktus, un ir gatavi maksāt dārgu naudu par tiem. Vislabākā izvēle ir dārzeņi, augļi, pākšaugi, graudaugi,  gaļa, garšvielas, tur ir atrodami visi pieci pirmelementi.

Pirmais dzīves likums ir cieņa pret visiem cilvēkiem. Otrais – vienkāršība. Trešais – godīgums. Vienmēr turiet savus solījumus. Tad arī apkārtējie jūs cienīs.”

Gaļa Tibetas Medicīnā ieņem ļoti būtisku lomu. Tajā ir olbaltumvielas, kas ir ļoti nepieciešamas organismam. Pēdējā laikā ir parādījušies bioloģiski aktīvi aizvietotāji, kuru sastāvā ir aminoskābes, vitamīni un mikroelementi.  Tomēr Tibetas Medicīnā uzskata, ka visu ir jāiegūst no dabīgiem produktiem, to skaitā arī gaļas produktiem. Piemēram, ja organismā pietrūkst Kalcija, Tibetas ārsts ieteiks jums biezu gaļas novārījumu.

Kā noteikums ir jāievieš paradums nekad nelietot uzturā sabojājušos vai vēl nenogatavojušos dārzeņus un augļus, tāpat kā piedegušu vai puszaļu ēdienu, nemaz nerunājot par ēdieniem, kas nostāvējuši ledusskapī nez cik dienas. Ēdienam ir jābūt svaigam, un katrai ēdienreizei jāgatavo jauns ēdiens.

Noteikums Nr.2. Kā mēs ēdam?

Mūsu vēderam ir 4 kabatas. Divas no tām ideālā variantā ir piepildītas ar ēdienu, viena ar šķidrumu un trešā ir brīva un kalpo ēdiena sagremošanai. Ja mēs pieturamies pie šīm proporcijām, tad jūtamies labi. Piemēram, nedrīkst ēst tikai cietu pārtiku, ne mazāk kā pusei no kopējās masas ir jābūt šķidrumam.

Visiem ir zināma paruna par to, ka no galda ir jāceļas ar vieglu izsalkuma sajūtu. No Tibetas Medicīnas viedokļa tas nozīmē, ka ceturto daļu kuņģa ir jāatstāj tukšu, lai dotu enerģijai vietu gremošanas vadīšanai.

Gremošanas uguns spēks ir atkarīgs arī no katra cilvēka individuālajām īpašībām un parametriem  – vecuma, nacionalitātes, fiziskās aktivitātes. Kādam zupas šķīvis būs smags ēdiens, kamēr citam cūkgaļas steiks būs tīrais nieks.

Noteikums Nr.3. Produktu savienojamība

Ir produkti, kurus nevajadzētu ēst kopā. Vistu olas un zivis, brūnais cukurs un lēcas, olas ar jebkuriem piena produktiem, un visiem zināmie zivs un piena produktu savienojumi. Šie dueti rada organismā indes.

Starp ēdienreizēm jāpaiet vismaz 4 stundām, jo tajā laikā spēj pārstrādāties pat nesavienojāmas ēdienu kombinācijas. “Uzmetot” virsū jeb apēdot vēl kaut ko, mēs apmānām savu organismu, jo tas sāk pārstrādāt jaunuzņemto pārtiku, aizmirstot par iepriekšējo. Tādējādi arī rodas gremošanas traucējumi. Ja šo 4 stundu laikā, jums sagribas ko uzkost, apmieriniet savu izsalkuma sajūtu uzdzerot ūdeni vai kādu citu šķidrumu, taču vajadzētu atturēties no cietiem produktiem.

Noteikums Nr.4. Ēšanas laiks

Organisms dzīvo pakļaujoties savam bioloģiskajam ritmam, un tajā ir nepieciešams ieklausīties. Ievērot ēšanas,  atpūtas un fiziskās aktivitātes ritmu. Broakstīs ir labi ēst putras, graudaugus, rupja maluma maizi, pusdienās – gaļas ēdienu, bet vakariņās ko vieglu. Pats labākais, ko varat darīt pēc ēšanas ir doties nelielā pastaigā.

Noteikums Nr.5. Sezonalitāte

Ziemā, kā zināms, mums nekārojas ēst saldējumu katru dienu, bet gribas siltu ēdienu un dzērienus. Karstā laikā, gluži pretēji. Āfrikā,  piemērām, aug banāni, kokosrieksti un citi augļi, kam ir “auksta” daba, tie uzmundrina un veldzē karstumā. Ja dzīvojat vietā, kur ir paugstināts mitrums un ļoti auksts, labāk uzturā lietot siltus ēdienus un dzērienus.

Kā jūs zināt, Tibetas Medicīna balstās uz senām teorijām par pieciem elementiem. Tas, ka mēs atcerējāmies par kokosriekstu un tā aukstajām īpašībām nav nejaušība. Zināšanas par to, kā saglabāt līdzsvaru organismā ar pareizas ēšanas palīdzību balstās uz 6 garšām. Zinot garšas īpašības, un sekojoši, arī bāzes elementus, palīdzēs piemekēt un savienot produktus atkarībā no organisma stāvokļa un sezonas.

Avots: http://organicwoman.ru/5-pravil-zdorovogo-pitaniya-ot-tibetsko/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>