IMG_1595
8.diena – Vienlīdzīgs prāts (Upekshanam)
09/10/2017
IMG_1704
10.diena – Patiesība, godīgums un autentiskums
10/10/2017

9.diena – Elpas maģija (Prāna)

IMG_1709

Jogas prakses patiesā būtība ir elpa.  Tev nav nepieciešama īpaša vieta, kur praktizēt, tev arī nav jāspēj obligāti nostāvēt uz rokām (lai gan rokas stājas ir jautra padarīšana), lai novirzītu prātu spēcīgā klātbūtnes stāvoklī.  Viss, kas tev ir nepieciešams ir atvērta sirds. Iekšējs miers nekad nav tālāk no mums kā pāris elpu attālumā.  Katru dienu atrodot laiku, lai savienotos ar savu elpu, mēs palīdzam savam prātam un emocijām sazemēties/ piezemēties un noenkurojam savu iekšējo apzinātību.  Elpas apzināšanās ir kā iekšējs barometrs tavam emocionālajam stāvoklim. Īsa, sekla elpa var būt kā indikators paaugstinātam emocionālam stāvoklim. Dziļa nopūta var būt indikators atvieglojumam, skumjām vai relaksācijai. Regulāra, stabila elpa var būt indikators fokusam un nozīmēt spēcīgu koncentrēšanos. Ja tu iepazīsti savu elpu, tu lēnām sāc iepazīt savu prātu, ķermeni un emocijas.

Šodienas tēma ir prāna jeb elpa. Vairāk kā tikai skābeklis, elpa tiek saistīta ar prana vayu, mūsu dzīvības spēka vēju, un koncentrēšanās uz elpu var izsaukt dziļu iekšēju sevis pieredzi. Elpa ir svarīgākais kā mēs varam trenēt savu prātu, tāpēc joga pēc savas būtības ir elpošanas prakse. Ja mūsu prāts nav trenēts, tad tas ir tāpat kā pārslēgt visu laiku TV kanālus – domas un emocijas ir kā “šovi”, kas nepārtraukti noris uz mūsu prāta iekšējā platekrāna. Joga iemāca mums kā mēs varam pārslēgt kanālus un atrast “programmu”, kas mums patīk, tā vietā, lai ļautu prātam mežonīgi skriet apkārt.

Risinājums prāta ierobežošanai ir maldinoši vienkāršs – vienkārši pievērs tā uzmanību tur, kurp tu vēlies doties.  Uzmanīgi trenē prātu vispirms koncentrējoties uz elpu un tad lēnām vērs savu uzmanību iekšup.  Rūpīgi koncentrējoties uz elpu, mēs uzaicinām prātu sajust savu iekšējo ķermeni. Tāpat kā pašu ķermeni mēs varam sajust vairākos līmeņos, slāņos, tāpat arī savu elpu mēs varam sajust daudz smalkākās formās.

Taču koncentrēties uz elpu nav viegls uzdevums. Āsanas prakses laikā pašas pozas var būt kā traucēklis, kas novirza uzmanību no elpas.

Dzīves laikā mūs visu laiku piemeklē dažādi traucēkļi, šķēršļi. Pirmais solis, lai spētu noturēt uzmanību un koncentrēšanos uz elpu ir praktizēt koncentrēšanās stāvokli, ko dēvē par dharanaDharana sastāv no pūlēm, kas vērstas uz prāta  nostiprināšanu un nostabilizēšanu.  Meditācija – dhyana (sanskritā) ir bezdomu, bezvārdu stāvoklis, kurā mēs varam nokļūt caur vienpunktīgo koncentrēšanos. Prāta spēja palikt fokusētam uz vienu objektu ir veids kā mēs varam novērtēt joga prāta spēku. To dēvē par eka tattva stāvokli, kuru pazīst arī kā joga prātu vai  meditatīvu prāta stāvokli. Mierīgs, nosvērts, līdzsvarots, vienlīdzīgs prāts jeb joga prāts ir spējīgs palikt fokusā uz vienu objektu ilgstošu laika posmu. Tikai mierīgs prāts var piedzīvot dziļāko iekšējā gara patiesību sevī.  Sāc koncentrēties uz elpu ar pašu mazumiņu. Koncentrējies uz elpu 10 pilnas ieelpas, izelpas ciklus un pēc tam pagarini šo laiku. Paplašini prāta spēku caur koncentrēšanos uz elpu.

Nosēdēt 5 minūtes un koncentrēties tikai uz elpu daudziem ir sarežģītāk kā veikt jogas āsanas. Taču, ja tu veiksi šo koncentrēšanās uz elpu praksi regulāri, tad šis process izmainīs ne tikai tavu jogas praksi, bet visu dzīvi.  Iespējams būs periods, kad tu nespēsi veikt āsanas, taču nekad nebūs tāds brīdis, kad tu nevarēsi paelpot.

Netrenēts prāts ļoti bieži ir tendēts uz negatīvo – bailes, dusmas, drāma, skumjas, nelaimes, kaisle, iekāre, vēlmes, neapmierinātība, regulāri slikta dūša, uzbudināmība, sevis žēlošana un nepatika pret sevi. Tie ir ciešanu cēloņi un netrenēta prāta atpūtas vietas.  Koncentrējoties uz elpu, tu radi vēlmi nodoties kaut kam lielākam un atlaist visu veco.  Koncentrēšanās uz elpu iedod tev instrumentu, kuru tu vari izmantot brīžos, kad tev tas ir nepieciešams – kad esi stresā, noguris, noskumis vai vienkārši aizkaitināts. Spēja ieelpot, izelpot 10 dziļas mierīgas elpas var izmainīt tavu dzīvi.  Ar spēcīgu, nosvērtu prātu, koncentrējies uz jogas ceļu un katru dienu maziem solīšiem ej uz priekšu. Ar disciplīnu, apņēmību, paļaušanos nav nekā ko tu nevarētu sasniegt.

MĀJAS DARBS

Praktizē apzinātu elpu. Jau šodien atrodi laiku, kad tu vari sakoncentrēties uz tagadnes mirkli. Apsēdies, aizver acis, paliec mierīgs, un apzināti palēnini savu elpu un seko līdzi 10 ieelpām, izelpām.  Sāc skaitīt no 10, 10 ieelpa, 9 ieelpa, 8 ieelpa, līdz 1, kamēr tu ieelpo; to pašu skaitīšanu veic arī izelpās.  Savu jogas praksi sāc vai nobeidz ar koncentrēšanos uz elpu, vai veic šo koncentrēšanos uzsākot dienu, pabeidzot darba dienu, pirms došanās mājās, vai pirms gulētiešanas.  Vari veikt šo elpošanu pirms svarīgas tikšanās, pirms lēmumu pieņemšanas utt.

Izmanto stresa pretindi. Nākamreiz, kad tu esi stresa pārņemts, iepauzē un veic 10 dziļas ieelpas, izelpas ar koncentrēšanos. Tā vietā, lai reaģētu un iesaistītos, kā tu parasti būtu darījis, iemāci sevi ieelpot, izelpot pirms rīkojies.  Nākamreiz, kad tevi pārņem emocijas, neiesaisties, atgriezies pie elpas, esi pietiekami spēcīgs, lai aizietu prom un veiktu 10 ieelpas, izelpas.

Elpas ķermenis. Caur dziļo elpošanas tehniku, kas baltās uz Udžaji elpu Aštanga jogā, tu vari iegūt piekļuvi mierīgam, stabilam un klātesošam prātam. Sāc pielietot šo elpošanas tehniku savā jogas praksē. Tas ir šīs maģiskais komponents, kas satur visu praksi kopā. Tas ir tas īstais instruments, ar kura palīdzību tu vari izmainīt savu dzīvi. Apsēdies ērtā pozā ar taisnu mugurkaulu. Vēdera lejas daļu ievelc uz iekšu, nedaudz aizver balseni, ja nepieciešams zodu pievelc mazliet pie krūtīm,  lūpas saliec kopā, pagarini elpu līdz 10 sekundēm ieelpā, izelpā. Ļauj skaņai SA rezonēt ieelpā un skaņai Ha izelpā.  Vienādo ieelpas un izelpas garumu. Veic 10 elpas ciklus.  10 elpas var palīdzēt tev atjaunot nervu sistēmu un atgriezties miera stāvoklī.

Šodienas pozas – Padmāsana, Atpūtas poza, Šavāsana

IMG_1616

PADMĀSANA

Atrast stabilu, ērtu sēdēšanas pozu ir grūtāk nekā tas šķiet sākumā. Vairums cilvēku lielāko dienas daļu pavada sēžot uz dīvāniem vai krēsliem, aizmirstot, ka var sēdēt arī uz grīdas. Pavadot vismaz 5 minūtes dienā sēdus pozīcijā lēnām ļaus taviem gurniem atvērties, mugurkaulam nostiprināties,  un iedrošinās elpošanu no diafragmas.

Apsēdies ērtā sēdus pozīcijā ar sakrustotām kājām, ja tavi gurni ir pietiekami atvērti, tad sēdi padmāsanā.  Paliec nekustīgs 5 minūtes. Koncentrē savu uzmanību uz elpu.  Koncentrē savu uzmanību uz elpas plūsmu, tieši virs augšlūpas zem nāsīm. Ja tu ievēro, ka domas traucē, ja sajūti spēcīgas emocijas vai intensīvas fiziskas sajūtas, vienkārši atgriez uzmanību atpakaļ pie elpas un mēģini palikt nekustīgs. Paliec mierīgs un stabils, un ļauj prātam būt brīvam no nosodījuma un vērtēšanas.  Tiklīdz tu esi atgriezis savu uzmanību atpakaļ pie elpas, izmanto Udžaji elpas tehniku, kuru apskatījām iepriekš.

IMG_1632

KONSTRUKTĪVA ATPŪTAS POZA

Sāc guļus. Saliec kājas ceļos un pēdas novieto gurnu platumā uz paklājiņa. Ļauj ceļgaliem saskarties. Krusta kaulu piespied pie grīdas un lāpstiņas pavelc zem muguras augšējās daļas.  Rokas novieto gar sāniem vai novieto sev uz vēdera. Aizver acis. Elpo dziļi. Ieelpa, izelpa caur degunu, ļaujot vēderam pacelties katrā ieelpā, un nokristies katrā izelpā. Sāc skaitīt elpas sākot ar 10. Ieelpa 10, izelpa 10, ieelpa 9,  izelpa 9 utt. Ievēro, ka šī elpošana tiek izmantot tikai relaksācijas nolūkos, to nevajadzētu izmantot āsanu praksē. Atkārto tik reizes, cik vēlies. Praktizē šo tehniku ik reiz, kad esi stresa pārņemts vai sajūti sāpes muguras lejas daļā.

IMG_1700

ŠAVĀSANA

Aštanga tradīcijā šo pozu pazīst vienkārši kā “atpūtu”. Šavāsana ir galīgā relaksācijas poza, kad tavs prāts ir fokusējies uz iekšieni un ķermenis atjaunojas. Apgulies uz muguras. Pēdas izvirzi nedaudz platāk kā gurnus. Ļauj pēdām brīvi novirzīties uz  āru. Krusta kauls/ astes kauls pie grīdas, lāpstiņas pavelc zem muguras augšdaļas. Laid rokas brīvi gar sāniem, plaukstas atvērtas uz augšu.  Aizver acis.

IMG_1701

Koncentrējies uz savu elpu.  Necenties kontrolēt vai ietekmēt jebkādā veidā savu elpu.  Ierobežo savu uzmanību tikai uz smalkā ķermeņa izjūtām. Paliec šajā pozā 5-20 minūtes. Veic šo pozu jebkuras jogas prakses beigās vai jebkurā dienas brīdī, kad tev ir nepieciešama atelpa.

Devītās dienas svarīgākā atziņa – iekšējs miers ir mūsos un tas ir tikai dažu elpu attālumā. Nav jāmeklē tas ārpusē.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>