IMG_3716
Ilgu laiku pavadījāt sēdus stāvoklī? Veiciet šīs jogas pozas!
07/02/2018
IMG_3997
12 āsanas lokanības attīstīšanai
15/02/2018

Brīnumi notiek!

20180130_102403

Ājurvēdas medicīnas studiju ietvaros mums ir obligātā prakse kādā no Indijas klīnikām –  kā savu prakses vietu 3 nedēļu garumā izvēlējos Profesora Dr. S N Gupta vadīto P D Patel Ayurvedic Hospital. Slimnīca ar 140 gultas vietām gada laikā pieņem vairākus tūkstošus ambulatoros un stacionāros pacientus. Te ir iespēja ārstēties gan bagātiem gan nabagiem – visi saņem nepieciešamo ārstēšanu, attieksmi,- visiem ir vienāda iespēja kļūt veseliem. Klīnikā ir gan indiešu gan arī rietumu pacienti. Indiešu pacienti no rietumu pacietiem atšķiras ar pilnīgu uzticēšanas ārstam un sekošanu norādījumiem. Rietumu pacienti izceļas ar “zinātnisku” pieeju: kāpēc man jādzer šīs zāles, kāpēc tik ilgi, kāpēc 2 tabletes un blakus Johans dzer 1 tableti, vai palīdzēs, ja dzeršu, kas būs, ja nedzeršu – randomizētu pētījumu cienīgi jautājumi. Parasti Pofesoram Guptam uz šiem jautājumiem tika dota viena atbilde: “Neuzdod jautājumus. Koncentrējies uz izveseļošanos!”. Jo vairāk jautājumu, jo mazāka uzticēšanās, jo mazāka uzticēšanās, jo vājāki rezultāti… Tev būs pēc tavas ticības – Āmen.

20180115_191256

Kāda izskatās pacienta ikdiena Ājurvēdas slimnīcā ?

Te nu jānomet priekšstats par smalku Eiropas standarta slimnīcu, Indijā galvenais visam jākalpo funkcijai. Protams, ņemot vērā ka tā ir slimnīca, higiēnas normas iespēju robežās tiek ievērotas Indijas standartiem atbilstošās, slimnīca ir tīra, ērta un sakopta. Kad no rīta 7:00 tev klauvē pie durvīm zāļu vīrs vai sieva ar ikdienišķo pulveru, novārījumu un ekstraktu devu, tad ir jāceļas augšā, jāizdzer zāles un jādodas vieglā rīta pastaigā patīkamajā rīta dzestrumā. Brokastīs ir karsts piens ar gardo Čavanaprašu – biezu zapti no ~50 dažādiem augiem. Tad seko rīta ārstu vizīte: tiek mērīts pulss, skatīta mēle un nolemts par tālākiem terapijas plāniem. Vēlāk sākas procedūru laiks – ājurvēda ir bagāta ar dažnedažādām interesantām ārstnieciskajām metodēm. Tiem, kam viss sauss un sāpīgs tiek lieta eļļa: masāžas visam ķermenim, acu un ausu eļļainās vannas, eļļas kompreses sāpošām vietām, kam ķermenis toksīnu pilns – dod augstās devās Pippali – garā pipara pulveri, kas rosina ķermeņa spēju izvadīt lieko Amu – gļotas un visu, kas ķermenī lipīgs un kanālus bloķējošs. Pacientiem ar sāpēm un citām sūdzībām tiek veikta masāža ar ārstnieciskajām eļļām, kam seko visa ķermeņa tvaika pirts aizvēsturiska izskata tvaika gultās. Citi saņem dēļu terapija, kas palīdz izvilkt ārā sāpes un netīrās asinis. Kāds sēž visu dienu uz poda – virečana jeb caureja palīdz sakārtot gremošanas sistēmu, vai draudzējas ar spaini – vamana, ārstnieciskā vemšana izvada liekās gļotas, kuras sakrājušās krūšu vai  galvas rajonā. Daži priecājas par ārstniecisko augu klizmu, kas cītīgi iztīra katru resnās zarnas stūrīti. Resnā zarna, kā zināms, ir Vatas – visu ķermeņa vēju mājvieta, traucējumi šeit rada ķermenī vēja elementa disbalansu un veicina daudzu slimību attīstību. Rīts un pēcpusdiena ir piepildīta ar procedūrām, kas vairākus gadsimtus palīdzējuši tikt galā ar slimībām, ko mūsdienu modernā medicīna ārstē ar grūtībām: reimatoīdais artrīts, artrozes, sāpes, hroniska nieru mazspēja, nervu slimības, ādas slimības, cukura diabēts un tā komplikācijas, koronārās sirds slimības un hipertnensija, aknu mazspēja, dažādas gremošanas problēmas utt.

Sarunā ar kādu pacienti no Vācijas, kurai  jau 5 gadus sūdzības par neskaidrām alerģijām, niezēm un tūsku viņa stāsta, ka mājās viņa dzēra ķīmiskās zāles zirga devās bez efekta, slimība viņu jau bija nomocījusi. Uzsākot terapiju pirmais efekts bija pārsteidzoši labs, bet tad kad ķermenī nokļuva ārstnieciskais Gī – visi simptomi ar joni uzleca augšā. Un Indijas ārsti tikai smaida un priecājas, jo tieši tādam efektam ir arī jābūt. Redziet, ājurvēdā visu dara otrādāk – nevis mēģina simptomus apslāpēt, bet gan tieši otrādāk – tos “izkausēt”, “atšķaidīt” un tad ar caurejas, vemšanas vai klizmu palīdzību slimības izraisītājus izvadīt ārā uz neredzēšanos. Ķīmiskās zāles, lai gan primāri noņem nepatīkamos simptomus, patiesos slimības izraisītājus iegrūž dziļāk audos un nobloķē dabisko ķermeņa spēju pēc izveseļošanās. Kad paciente pāris dienas cītīgi vadīja ārā visu, tā ar katru dienu jutās ar vien labāk un labāk. Tūska bija nogājusi pavisam, seja staroja un, lai gan daži simptomi vēl palikuši, 10 kg pazuduši kā nebijuši. Dabiska pieeja slimības ārstēšanai ir ājurvēdas priekšrocība.

20180201_133417

Kāda vecāka paciente tika stacionēta ar aknu traucējumiem, kas rezultējās dzeltē un ascītā (šķidrums vēderā), tā ir mūsdienās grūti ārstējama slimība. 2 mēnešu laikā, ko viņa pavadīja slimnīcā, uzturā viņa saņēma tikai pienu un ājurvēdas zāles, kā arī dažādas procedūras. Izrakstīšanās datumā āda mirdzēja un no ascīta nebija ne miņas.

Tāda te ir ikdiena, cilvēkus ieved – mājās aiziet paši. Bet! Lai arī cik ājurvēdas medicīna būtu efektīva, tā nevar izārstēt cilvēka nevēlēšanos saprast slimības cēloni, vēlmi kļūt veselam. Nemainot cēloni – hetu – slimība var atgriezties. Ir vajadzīga ticība un spēja pēc terapijas noturēt ēšanas un ikdienas režīmu. Diemžēl ir pacienti, kuri pēc veiksmīgas terapijas, atgriežas pie vecajiem paradumiem, kas atgriež slimību vecajās sliedēs. Kārtējo reizi pierādījums tam, ka mūsu ikdienas darbības, ja tās nesakņojas disciplīnā un patiesās zināšanās par ķermeņa veselību, padara mūs slimus. Esot reklāmu un sabiedrības prāta alkatības jūgā mēs dzirdam slimības balsi un nespējam sadzirdēt sava ķermeņa dabiskās vajadzības – izvēloties to, ko citi grib sev (lasi: vieglu peļņu), mēs nedzirdam, ko vēlamies paši sev.

Slimība ir sāpēm bruģēts ceļš uz atziņām.

Slimnīcās teritorijā ir izbūvēts dārzs ar ājurvēdas augiem – pirmo reizi man ļauts ieraudzīt tos augus, ko gadiem esmu vērojusi tikai grāmatās un jau gatavos pulveros. Priecājos kā mazs bērns saņēmis konfekti. Šie augi maz atšķiras no mūsu joslā augošajiem – tie ir zaļi, tiem ir saknes, lapas, ziedi… Manas ilūzijas par to, ka tie mirdz un izstaro kādu speciālu brīnumvielu ir sabrukušas. Pēc ājurvēdas, vietējie augi mūsu šūnām ir vispiemērotākie, bet  – ājurvēda un tās augi  tūkstošiem gadu laikā ir smalki jo smalki izpētīti un aprakstīti. Slimībām augus piemeklē pēc to garšas, īpašībām, potences karsēt vai atvēsināt, pēc to specifiskās darbības un pēcgaršas. Ājurvēdas princips ir ārstēt ar pretējo. Ja ķermenī ir stagnācija un vēsums – izvēlēsies augu ar karstām  īpašībām un pretēji.

20180121_174416

Koridoros centīgi darbojas studenti, arī es esmu viena to tiem. Blakus slimnīcai ir universitāte, kur simtiem studentu apgūst ājurvēdas medicīnu. Mēs tiekam ievesti arī anatomikumā, kur mācās anatomiju uz īstiem audiem (Indijā tādus iegūt ir grūti, jo šeit praktizē kremēšanu) nevis plastmasas. Pacienti šeit ir daudz, mācību materiāls apjomīgs. Šeit rodas tā izpratne, ka ājurvēda ir medicīnas nozare, nevis tikai mācība, kā masēt un liet eļļu uz galvas. Klāt visam tam, universitātē pastāvīgi notiek aktīva zinātniskā darbība – starptautiskas publikācijas, randomizēti pētījumi un pārliecinoši rezultāti. Rezultāti ir tik labi, ka rodas aizdomīgums par krāpniecību un plaģiātismu no modernās medicīnas puses. Kā var būt, ka dzerot augu tabletes izzūd visi nopietnie un grūti ārstējamie simptomi?

Mani fascinē tas, kā šeit ārstē bērnus – smagas neiroloģiskas slimības, valodas aiztures un mentālie traucējumi. Dodot dažādas terapijas mazās devās, bērni atplaukst – uzlabojas spēja lasīt, rakstīt, saprast vairāk kā līdz šim. Vecāki atrod zaudēto  cerību, sirdī ielīst prieks. Skaidrs, ka sevišķi smagi skartie veseli nekad nebūs, bet mazs progress tiem arī  ir liels panākums. Bērnu ārste stāsta par kādu gadījumu, 9 gadus vecu meiteni, kura savā dzīvē nebija bildusi ne vārda. Terapijas rezultātā tā sākusi tik daudz runāt, ka vecāki lūguši iedot zāles, lai viņa vairāk tik daudz nerunājot.

Uz ko jāgatavojas, ja vēlme ir ārstēties ar ājurvēdu ?

Ir jāmaina dzīvesveids! Ja ķermenī ir slimība, tas nozīmē, ka mūsu inteliģence kaut ko līdz galam nesaprot – galvenā kļūda uz ko norāda vēdu mācība ir: mūžīgas vērtības uzskatīt par pārejošām un pārejošas vērtības par mūžīgām – tas rada izvēlnes kļūdu visos līmeņos, bez stabila pamata sagāžas visa māja. Lai gan ājurvēdā ir efektīvas augu zāles, svarīgi saprast, ka bez cēloņa apzināšanās un tā izmainīšanas ārstēšanās rezultāti būs mazāk efektīvi.

Indijā teikums ‘no problem’ ir kā pie mums ‘big problem’. Pavērojot mūsu kultūru mēs biežāk meklējam un nevajadzīgi iesprūstam savās problēmās.

20180130_102403 20180201_131900 20180201_144212 20180130_182954 20180203_002456 20180209_100855

Intensīvākajā satiksmē skaļi taurējot mašīnas un motocikli traucas cits citam garām, bez luksoforiem tie pagūst tikt garām krustojumos, kur pa vidu iespraucas kāda prāva govs un izsalkuši suņi, cilvēki iet pāri ielai maz pievēršot uzmanību satiksmei. Kāda brīdī pārsteidz motocikls traucoties pretējā virzienā. Ja grafiski zīmētu kā tie pārvietojas tās būtu lokanas līnijas, kas nesaskaras, bet līgani plūst un eksistē blakus. Elastība, pielāgošanās, tolerance ir īpašības, kas ļauj tiem izdzīvot tik tuvu vienam otram. Vērojot to krāsaino un skaļo dzīvi, nākas daudz par ko domāt.
Lai gan Ājurvēda klasiski ir uzrakstīta un visplašāk praktizēta Indijā, lielāka daļa Indiešu par savu veselību domā tikai tad, kad slimība ir savā plaukumā. Tie uzturā lieto pārmērīgi asu un saldu ēdienu, ikdienā elpo piesārņotu gaisu un dzīvo dinamiski skaļi. Tik cik dinamiska ir to dzīve, tik pat dinamiska ir to ticība augstākajiem spēkiem. Katrā pilsētā ir vairāki tempļi, mazāki un lielāki, visiem jau no bērnu dienām māca lūgties, dzīves mācības pasniedzot caur krāšņiem Dievību stāstījumiem par Šivu, Durgu, Šakti un citiem tūkstošiem Dievību. Stāsti, kas viegli iegaumējami, atklāj dziļāku dzīves skaidrojuma nozīmi.
Indijā prāts apjūk, jo nekas nav tā kā Eiropā. Kopīgais ir mūsu alkas un meklējumi pēc mīlestības un patvēruma. Katra kultūra meklē to pa savam. Mēs piedzimstam tajā vietā, kurā šķēršļi ir atbilstošākie mūsu izaugsmei. Citas kultūras iedvesmo, paplašina apziņu un rada pārliecību, ka iespējams ir viss, ko mēs patiesi vēlamies!

Guna Vilka
Guna Vilka
Dr.Guna Vilka, ārste, lektore, sertificēta ājurvēdas uztura speciāliste, konsultē ājurvēdas medicīnā un uztura jautājumos, pasniedz jogas nodarbības, konsultē pārsvarā izmantojot jyotish - vēdiskās astroloģijas sistēmu kā instrumentu uz cilvēka psiholoģisko un dvēselisko stāvokli. Vairāk info: www.triguna.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>