nice_girl_6-wallpaper-1366x768
7.garīgie likumi- 6. NEPIEĶERŠANĀS LIKUMS
10/11/2015
http://allwallpapersfree.blogspot.com
7.garīgie veiksmes likumi. 7. DHARMAS JEB DZĪVES MĒRĶA LIKUMS
10/11/2015

Jogas skolotājs tuvplānā – Sanita Rībena

1-003

Vārds Uzvārds: SANITA RĪBENA

Vecums:  40

Dzīvesvieta/ vieta, kur pasniedz jogu: Ikdienā Urban Yoga studija (Rīga); ik pa laikam vadu nodarbību ciklus dažādās vietās.

Cik ilgi praktizē jogu: Kopš 2005. gada pavasara

Kādu jogas veidu/s pasniedz: Kundalini joga

Mana pirmā jogas nodarbība bija….pie Daiya jogas dibinātājas, tagad jau nelaiķes Danas Markēvičas – Krūmiņas. Es toreiz strādāju sabiedrisko attiecību aģentūrā, bija 2005. gads un mans klients bija viena no politiskajām partijām; es koordinēju viņu sabiedrisko attiecību kampaņu pašvaldību vēlēšanās no aģentūras puses. Darbs bija aizraujošš, taču nejēgā smags – strādāju katru dienu padsmit stundas, un intensīvi. Izdegu. Un tad viens kolēģis no reklāmas aģentūras man silti ieteica “aiziet uz jogu”, manī tas neizraisīja tūlītēju sajūsmu. Bija bail, ka “skalos smadzenes” un “pievērsīs sektai”. Taču nezin kāpēc paklausīju un aizgāju. Jogas nodarbībā gandrīz neko nespēju izdarīt, taču jutu, kā atplaukst mana dvēsele. Bija tāda sajūta, it kā kāds mani liegi, liegi noglāstītu. Tajā periodā mēs ar manu toreizējo vīru šķīrāmies, tiesāšanās bija smaga un ilga jau gadu. Kad es mēnesi biju apmeklējusi jogas nodarbības, spēju viņu “palaist”. Vairs nestrīdējos, parakstīju visus dokumentus. Joga man palīdzēja iegūt tam nepieciešamo iekšējo spēku. Tā nu mana pirmā jogas nodarbība kļuva par ļoti nozīmīgu robežsvītru manā dzīvē.

Mana pirmā motivācija jeb pamudinājums jogas praksei… Motivācijas man bija divas – sajūsma un apbrīna, ka “tas strādā” – ir vairāk enerģijas, miera un spēka, un ļoti spēcīgas bailes atkal nokļūt tādās situācijās, kādās nonācu šķiroties. Gribēju izmainīt raksturu, kļūt “laba”, “mierīga”, “laimīga” un “spēcīga”. Šobrīd redzu, ka raksturu izmainīt nevar un varbūt arī nemaz nevajag. To vienkārši nevajag uztvert tik nopietni. Lai arī jogu praktizēju jau desmit gadus, mans temperaments vēl joprojām ir diezgan holerisks. Varbūt tagad es ātrāk to pamanu un varu nosacīti ātrāk “iziet” no “negatīviem stāvokļiem”. Varbūt man vienkārši vairs nav tāda uzstādījuma – “būt perfektai”.

Kāpēc es nolēmu kļūt par jogas skolotāju?

Es patiesībā nezinu. Man ir bijušas vairākas versijas, vairāki “stāsti” par to, kāpēc. Varbūt tāpēc, ka gribēju “būt laba”, nevis palīdzēt “sliktajiem kapitālistiem” nopārdot vairāk preču vai tiem, kam ir vara, nostiprināt to vēl vairāk. Apmēram “glābt pasauli” un “darīt kaut ko patiešām vērtīgu”. Bet varbūt tāpēc, ka man vienkārši patīk to darīt. Es gūstu gandarījumu no procesa.

„Praktizēt jogu” man nozīmē…

Sākumā tā bija fizisku vingrinājumu pildīšana. No sākuma reizi nedēļā. Tad divas. Tad katru dienu. Pēc tam tās bija meditācijas. Katru dienu. Tagad es aptveru, ka ārpus jogas nekā nav, viss ir joga. Joga nozīmē “savienot”, tā ir savas “dziļākās būtības sajušana” – lai vai cik nolietots šis teikums arī nebūtu. Tas nozīmē būt autentiskai. Sadzirdēt, kas notiek. Ar pašu. Ar citiem. Dabā. Sabiedrībā.

Mana mīļākā mantra vai afirmācija ir… Nav man šobrīd nevienas mīļākās mantras vai afirmācijas. Pirms dažiem gadiem mazliet ilgāk kā gadu katru dienu praktizēju Kirtan Kriya – tā ir Kundalini jogas meditācija, kas palīdz radīt pārmaiņas dzīvē un tās arī pieņemt. Vairākas reizes – katru reizi 40 dienas – esmu praktizējusi So Purkh meditāciju. Tā ir meditācija, kas attīra attiecības ar vīrieti – gan ar “vīrišķo aspektu” pašā, gan ar “savas dzīves vīriešiem” – tēvu, brāli, mīļoto, bijušajiem. Ļoti dziedinošas un prieka pilnas ir bijušas Guru Ram Das un Mul Mantras meditācijas. Esmu praktizējusi arī citas, taču šīs četras man ir bijušas visnozīmīgākās.

Mana īpašā jogas poza…

Kā jau lielākai daļai cilvēku, kas bērnībā nav bijuši mākslas vingrotāji vai no dabas apveltīti ar īpaši lokanām ķermeņa daļām, arī man ir vairākas pozas, kuras vēl joprojām nespēju izpildīt. Lai arī praktizēju jau desmit gadus, vēl joprojām mans ķermenis nav gatavs apsēsties lotosa pozā, taču es nudien sapņoju par to – pat burtiski. Reiz redzēju sapni, kurā aptvēru, ka sapņoju – reizēm man ir tādi sapņi. Un attapos, ka nu taču ir iespēja apsēsties lotosa pozā, jo “tad, kad pamodīšos, mans ķermenis atcerēsies, kā tas jādara”, tā es nodomāju sapnī. Domāts, darīts. Apsēdos, bija ļoti ērti un labi. Ļoti nopriecājos. Tikko kā pamodos, uzreiz cēlos augšā un bērnišķīgā ziņkārē gribēju pārliecināties, vai “ķermenis beidzot ir sapratis, kā tas ir jādara”. Nekā, nekā. Tā nu ceru, ka kaut kad mūža nogalē varbūt sanāks.

Grāmata, kas noteikti jāizlasa ikvienam jogotājam… Kaut kā pēdējā laikā es neesmu diez ko sajūsmā par pārmērīgu lasīšanu. Lasīt “ir labi”, man kopš bērnības to patīk darīt. Taču lasīšana sevī slēpj lielas lamatas – gribas izlasītās shēmas un padomus pa taisno pielāgot dzīvei, selektīvi atmetot visu, kas neiederas. Tas ir strupceļš un tā blakne ir augstprātība. Īstā skola ir pamanīt to, kas notiek. Nesteigties ar secinājumiem. Nesteigties ar jau formulētām idejām. Ļaut sev atvērties. Un tad viss, kas jāzina, pats atnāks pie jums.

Spilgtākās jogas atmiņas…man ir par grūtajiem brīžiem. Kad pirmo mēnešu un pirmo gadu jūsma ir pagājusi, sākas “īstais darbs”. Kad patiesība sāk atvērties, tas ir nepatīkami. Tajā nav nekā skaista. Tajā ir sāpes, asaras, sviedri un iekšēja pretestība. Taču cita ceļa nav – tā vismaz šobrīd man izskatās. Var dzīvot “pa virsu”, melojot sev un citiem. Var nirt un atklāt slāni pēc slāņa. Un pēc katra devītā viļņa, kas nāk ar sāpēm, bet aizskalo sārņus, pasaule atveras aizvien skaistāka.

Ja man būtu tikai 1 vēlēšanās – tā būtu…“Būt.” Tas tikai tā izklausās viegli. Cik bieži jūs patiešām “vienkārši esat” – patiešām esat, nevis dzīvojat kārtējā stāstā?

Laimīgākā diena manā mūžā…Man nav ne jausmas. Ir liels kārdinājums atbildēt, ka “katra diena ir laimīga, jo tikai tagadne ir īsta” – taču tas būtu tāds vienkārši skaists teikums. Tā nu godīgi saku, ka nezinu.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>