IMG_20160302_154054
Rupjmaizes mafini ar drupinātām kakao pupiņām un balto šokolādi
02/03/2016
healthy-people-woman-girl-large
8 dzērieni detoksikācijai
04/03/2016

Kādas pazīmes jogas nodarbībā liecina par iespējamām briesmām veselībai?

12749934_1650706475191964_1008088956_n (1)

Jogas āsanu prakse mūsu ķermeni var ietekmēt dažādi un ne vienmēr šīs ķermeņa reakcijas ir patīkamas. Drošvien visiem praktiķiem ir pazīstamas tādas sajūtas kā trīce, krampji, nejūtīgums kājās, paātrināta sirdsdarbība un citas. Vai šīs sajūtas var signalizēt par briesmām?

ĶERMEŅA TRĪCĒŠANA

Šīs sajūtas ir pazīstamas gandrīz ikvienam jogotājam: noturot āsanu ilgāk pēc kāda laika sāk trīcēt viss ķermenis, citreiz tikai rokas vai kājas.  Citi to uzskata kā signālu tūlītējai izejai no āsanas, taču gluži veltīgi. Trīce ķermenī, zinātniski to dēvē par  trīsām, ir viena no muskuļu pārslodzes pazīmēm. Muskuļi sastāv no daudzām atsevišķām šķiedrām, kas normālos apstākļos atbildot uz pienākošiem nervu impulsiem saīsinās un atbrīvojas. Pie saspringtas un ilgstošas fiziskas slodzes, vai noturot statisku spriedzi ķermenī šis dabiskais process tiek izjaukts un muskuļi sāk savilkties nesinhroni, tieši tāpēc arī parādās šī trīce.

VAI TAS IR BĪSTAMI?

Ja ķermeņa stāvoklis ir stabils, (piemēram plank pozā jeb atspiedienā), nekādas bīstamības nav. Gluži pretēji, var pazust hronisks muskuļu saspringums ķermenī, ja tāds ir bijis. Un tādi ir praktiski visiem sprandas, kakla apvidū, plecu jostā, muguras lejas daļā un gurnos.  To var ievērot pēc iziešanas no āsanas, kad tiek sasniegta pilnāka un dziļāka atbrīvošanās. Dziļa reakcija, savukārt nodrošina lielu asins pieplūdi audiem, un kopā ar tām pieplūst arī barības vielas un skābeklis. Ja trīce iestājas līdzsvara pozā, ir risks zaudēt līdzsvaru, nokrist un satraumēties. Tāpēc šādos gadījumos labāk ir lēnām iziet no pozas.

SIRDKLAUVES

Kad mūsu muskuļi saspringti strādā, tiem ir nepieciešams vairāk skābekļa, enerģētiskie resursi un arības vielas, un attiecīgi arī vairāk asiņu. Tāpēc sirds sāk pastiprināti strādāt, biežāk un spēcīgāk saraujoties. Subjektīvi mēs to sajūtam, kā pastiprinātus sirdspukstus, kad šķiet, sirds krūtīs sitas kā putns būrī.

11378640_1134842183233256_1394987145_n

VAI TAS IR BĪSTAMI?

Vidējā statistika liecina, ka veselam cilvēkam sirds saraujas no 60-72 reizēm minūtē. Sportistiem un trenētiem cilvēkiem sirds muskulis ir spēcīgāks, tāpēc viņu sirdis spēj nosūtīt orgāniem vajadzīgo asins daudzumu īsākā laikā un viņu sirdis sitas retāk.  Vāja sirds, piemēram pēc nesen pārciestas slimības sitīsies daudz biežāk.  Maksimāli pieļaujamais sirds saraušanās biežums tiek izskaitļots pēc formulas 220- vecums. Maksimāli pieļaujamā fiziskā slodze ir tāda, kad sirds saraušanās biežums sasniedz 90% no maksimālās.  Tādu sirdsdarbību var atļauties tikai ļoti spēcīgi un trenēti cilvēki, turklāt ļoti īsu laika sprīdi. Jogā ar šādu slodzi mēs nesaskaramies, ja vien nerunājam par ļoti slimiem cilvēkiem.

Katrā gadījumā, ja nodarbību laikā izjūtat diskomfortu sirds apvidū, apstājieties un atpūtieties. Ja jums ir 30 gadu, tad jūsu maksimālais sirds saraušanās skaits ir 170 reizes minūtē, ja 40 gadi tad 160.

Vēl nedaudz noderīgas informācijas. Ja esat ieinteresēts svara samazināšanā, pulsa biežumam nodarbību laikā ir jāsasniedz 60-70% no maksimālā un jāpaliek šajā līmenī vismaz 35-40 minūtes. Tas ir pilnīgi komfortabls režīms un to izturēt var salīdzinoši viegli un ilgi.

Ja vēlaties nostiprināt sirds muskuli, tad sirds saraušanās biežumam ir jābūt no 70-80% no maksimālā. Kalorijas sadedzinās vairāk, bet tikai puse no tām ir no tauku uzkrājumiem.

NEJŪTĪGAS KĀJAS

Tas notiek daudzās sēdošajās āsanās – Vadžrāsanā, Padmāsanā, Siddhāsanā, retāk Virāsanā un Sukhāsanā. Tādās reizēs saka, esam nosēdējuši kāju. Pēda, reizēm arī apakšstilbs zaudē jūtību, mēs nevaram kāju iztaisnot vai atbalstīties uz tās, parādās nepatīkamas sajūtas, kņudināšana, tirpšana. Pieminētajās āsanās tiek nospiesti asinsvadi, rezultātā audiem pienāk mazās asiņu daudzums un tie sāk izjust skābekļa trūkumu. Visjūtīgākie ir nervu audi, tāpēc te cieš pirmie. Tieši tāpēc tiek ietekmēts jūtīgums un kustību funkcijas, jo tie pirmkārt ir atkarīgi no nervu šķiedru stāvokļa.

VAI TAS IR BĪSTAMI?

Protams, ja asinsvadi tiem nospiesti ļoti neilgu laiku, tad asinsrite un visas funkcijas ātri atjaunojas, bet ja šādā stāvoklī „nosēž” ļoti ilgi, sekas var būt bēdīgas. Ir aprakstīti gadījumi, kad pēdu funkcijas pat neizdodas atjaunot. Tiesa gan šajā gadījumā cilvēks Vadžrāsanā bija pavadījis vairākas stundas.

ELPAS APSTĀŠANĀS

Tas reizēm notiek elpošanas vingrinājumu laikā, meditācijā un relaksācijas prakšu laikā.  Praktizētāji to apraksta kā stāvokli, kad negribas elpot vai negribas veikt ieelpu…un baidās. Nebaidieties, jūs neaizrīsieties. Nekā bīstama tajā nav! Drīzāk otrādi.  Spontāna elpas aizture, kas Hatha jogā saucas Kevala Kumbhaka, runā par to, ka ķermenis un prāts ir atslābinājies, kā rezultātā skābekļa patēriņš organismā un ogļskābās gāzes izvade ir samazinājusies.  Tas ir ļoti labs rādītājs tam, ka prakse norit veiksmīgi.

KRAMPJI

Ilgstošas statiskas prakses laikā var sākties krampji, patvaļīgas muskuļu spazmas vienā vai vairākās muskuļu grupās. To rašanās iemesli var būt dažādi, taču visbiežāk veseliem cilvēkiem tas ir mikro un makroelementu līdzsvara traucējums. Ja tas notiek reti, nekā bīstama tajā nav, taču atstāt to bez ievērības nedrīkst. Pamēģiniet 3-5 dienas palietot jebkuru kalcija preperātu, vai ēdiet vairāk produktus, kas satur kalciju. Ja neskatoties uz to, krampji turpinās, ir vērts pakonsultēties pie ārsta.

KLIKŠĶI LOCĪTAVĀS UN MUGURKAULĀ

Bez šādām problēmām iztiek reti kurā nodarbībā. Turklāt reizēm krakšķi ir tik skaļi, ka dzirdami visā tepā. Skan biedējoši. Taču, ja pazīmes, kas liecina par locītavu slimībām (apsārtums, piepampums, sāpes un kustību traucējumi) nav, tad klikšķi nav bīstami.

KĀPĒC LOCĪTAVAS KRAKŠĶ?

Locītavās iekšā atrodas tā saucamais sinoviālais šķidrums, kas aizsargā audus un uzlabo locītavu virsmas slīdēšanu. Stiepšanās laikā locītavu kapsulu apjoms  palielinās un sinoviālā šķidrumā veidojas dobumi. Tieši šajā brīdī, kad šis dobums veidojas arī atskan šī skaņa. Interesanti, ka ilgu laiku šīs skaņas avots un izcelšanās bija liela mīkla, kuru atminēt izdevās tikai pateicoties magnētiskajai rezonansei, kura lieliski demonstrēja šo procesu.

Olga Prilepova – ārste, sertificēta jogas skolotāja.

Tulkoja: Kristīne Somere

Avots: http://yogajournal.ru/body/practice/forbeginners/kakie-oshchushcheniya-pri-zanyatiyakh-yogoy-govoryat-ob-opasnosti-dlya-zdorovya/

Foto credit: https://www.instagram.com/robinmartinyoga/

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>