IMG_0029
Banānu kēksiņi ar pekanriekstiem
21/10/2018
adult-athlete-body-414029
Sportistu uzturs – cik daudz olbaltumvielas mums jāuzņem, ja aktīvi sportojam?
27/10/2018

Rudens yin joga jeb plaušu un resnās zarnas meridiāni

autumn-autumn-colours-bright-756903

Yin jogā tiek runāts par konkrētu orgānu meridiānu atbilstību sezonām.  Rudens periodā (septembris, oktobris, novembris) dominē plaušu un resnās zarnas meridiāni. Pirmā rudens puse ir vātas laiks, kamēr  kļūstot vēsākam virsroku ņem pita, kas attiecīgi ikvienu no mums ietekmē gan fiziskā, gan mentālā un emocionālā ziņā.

Lai arī plaušas un resnā zarna nav fiziski saistīti, šiem diviem orgāniem piemīt vienas un tās pašas enerģētiskās īpašības, kas savieno tos nepārtrauktā ciklā, kurā tiek uzņemtas barības vielas un izvadītas atkritumvielas. Ja plaušu enerģijas plūsma ir traucēta, var rasties aizcietējumi un problēmas ar vēdera izeju.  Attiecīgi, ja problēmas ar vēdera izeju rodas citu iemeslu dēļ, tad tas attiecīgi var ietekmēt plaušu čī un radīt problēmas ar elpošanu, respektīvi saīsināt elpu un radīt papildus stresu ķermenī. Lai arī šī nav galējā pazīme enerģētiskai saiknei starp plaušām un resno zarnu, tomēr ir jāņem vērā, ka vēža gadījumā viena no resnās zarnas metastāžu vietām ir tieši plaušās. Otrs variants, kad plaušu vēzis atbalsojās resnajā zarnā ir ļoti rets gadījums.

Čī, kuru bieži vien tulko kā “enerģija”, “elpa, “gaiss”, “vitālā esence” vai “universa aktivizējošā enerģija” ir kaut kas, kas nav ne radīts, ne iznīcināms, tas patstāvīgi transformē sevi, lai parādītos jaunos veidos un izpausmēs. Tiek uzskatīts, ka visi eksistences līmeņi ir īslaicīgas čī manifestācijas.  Jogi jau senos laikos atklāja, ka atverot galvenos enerģijas kanālus, (meridiānus), palielinās čī plūsma un paplašinās mūsu enerģija, palielinot mūsu spējas absorbēt vairāk čī.

Fiziskās īpašības

Plaušas

Cilvēkam ir divas plaušas – labā un kreisā. Kreisā plauša ir šaurāka un garāka, bet labā platāka un īsāka. Starp plaušu iekšējām virsmām ir telpa – videne, kurā atrodas sirds un galvenie asinsvadi, barības vads, elpvads, aizkrūtes dziedzeris, diafragmas nervi, simpātiskie un parasimpātiskie nervi, kā arī krūšu limfvads. Slīpas rievas sadala kreiso plaušu divās daivās, bet labo plaušu –trijās daivās. Plaušas dara vitālu darbu, katru dienu mēs veicam aptuveni 32 tūkstošus elpas, kuras tiek filtrētas caur mūsu plaušām, lai ienestu svaigu skābekli mūsu asinīm, kas, savukārt, piegādā skābekli katrai mūsu šūnai. Caur plaušām mēs arī izelpojam oglekļa dioksīdu. Plaušas ir plašs tīkls, kas uzņem, asimilē, utilizē un izvada.

Resnā zarna

Resnā zarna ir vieta, kur mēs uzglabājam atkritumvielas, kur notiek to izvade no organisma. Tā ir mūsu atkritumu savācēja un ir atbildīga par ūdens uzsūkšanos un atkritumvielu izvadīšanu.

Plaušu galvenās funkcijas:

  • Pārvaldīt čī un elpošanu;
  • Kontrolēt asinsvadus un kanālus;
  • Kontrolēt izklīšanu un dilšanu;
  • Regulē ūdens plūsmas ceļus; šeit ietilpst gan urinēšana, gan svīšana.
  • Dominēt un manifestēt uz ādas un ķermeņa matiem; šeit ietilpst arī poru atvēršana un aizvēršana.
  • Kontrolē ožu un gļotas;
  • Ascendenta laiks no 3-5 rītā

Enerģētiskās īpašības

Plaušas tiek uzskatītas par vienu no visjūtīgākiem orgāniem, jo tās ir pirmā vieta, kur notiek ārējās un iekšējās čī enerģijas asimilēšana.  Plaušas un plaušu meridiāns ir saistīti ar spēju dziļi elpot, tie nodrošina visa organisma apgādi ar skābekli un līdz ar to, veicina spēcīgi imūnsistēmu. Plaušas ir svarīgākais orgāns, kas palīdz atjaunot mūsu enerģiju un palīdz dabiskiem procesiem funkcionēt mūsos.  Plaušas uzņem tīru čī no debesīm ieelpas brīdī un virza to lejup, kur plaušu enerģija to uzņem sevī.  Ja mēs bieži saaukstējamies vai jūtamies slikti, mūsu plaušu čī (kas ir saistīts ar mūsu aizsargājošo čī), pavisam noteikti ir vājš.  Deguns un kakls arī ir cieši saistīti ar plaušām.  Kad plaušu čī ir vājš, tad visā ķermenī var būt samazināts enerģijas daudzums vai šī enerģija var būt iestrēgusi. Tas var būt saistīts ar nespēju tikt galā ar dažādām situācijām, gan fiziski, gan enerģētiskā līmenī.

Daži no simptomiem, kas var izpausties ir alerģija, astma, bronhīts, elpošanas problēmas, elpas trūkums, klepošana un iesnas, izsitumi, nātrene. Citas problēmas, kas var rasties, kad plaušu čī ir nabadzīgs, ir reimatiskas sāpes, mugurkaula deģenerācija, spazmas kaklā un barības vadā. Šīs problēmas tiek saistītas ar traucējumiem tīklā, kas nodrošina komunikāciju visā sistēmā.

Āda tiek uzskatīta par trešo plaušu un attiecas uz simptomiem, kas saistīti ar aknēm, izsitumiem, un citām ādas problēmām (šīm problēmām ir saikne arī ar liesas meridiānu).

Elements, kas saistās ar plaušām ir metāls, jo metāls ir saistīts ar komunikācijas spējām. Tāpat kā zemes minerāli baro augsni un vairums struktūru paļaujas uz metāla palīdzību, plaušu čī baro un aprūpē katru ķermeņa šūnu. Metāls vada elektrību tāpat kā elpa vada čī.

Plaušu čī ir saistīts ar mūsu ožas maņu un ir saistīta ar mūsu degunu.  Kad plaušu čī ir spēcīgs,  ķermeņa virspuse ir spēcīga un spēj pretoties vīrusiem, infekcijām un citiem ārējiem patogēniem un svīšana ir normāla.

Ja plaušu čī ir vāja, ādas poras var kļūt atvērtākas un vājākas. Tas rada ieeju slimībām un svīšana var būt spontāna, palielināta un bieži vien sviedri ir auksti un lipīgi.

Emocionālās īpašības

Plaušu – resnās zarnas čīir saistīts ar drosmi un bijību, ar spēju piedzīvot mūsu mirkļus kā īpašus un palikt tajā pieredzē, kas notiek ar mums. Tā ir spēja nepadoties izmisumam. Tā ir spēja raudāt, kad sastopamies ar skaistumu. Disbalanss plaušu enerģijas plūsmā ir saistīts ar sērām , kas tiek asociētas ar zaudējumiem. Visas emocijas, kas saistītas ar orgāniem tiek uzskatītas par dabīgām atbildēm uz dzīves notikumiem.  Tajos brīžos, kad tās kļūst agresīvas vai ilgstošas, tās kļūst traumatizējošas mūsu vispārējai veselībai.  Vāja plaušu enerģija izpaužas ne tikai caur ilgstošiem skumju posmiem, bet arī caur nespēju sērot un izdzīvot zaudējumus.

Resnā zarnaatbild par cilvēka spēju atlaist nevajadzīgo un bremzējošo –traucējošas un graujošas domas, emocijas, uzskatus, rīcības veidus.

Mentālās īpašības

Veselīgs plaušu – resnās zarnas čī ir saistīts ar spēju uztvert grūtības ar izturību, ar vēlmi izturēt un pārliecību par sevi. Kad plaušu čī nav pietiekošs, mūsu domāšana ir neskaidra, traucēta un nesaistīta.

Meridiāni

Plaušu meridiāns sākas ķermeņa vidusdaļā un virzās uz leju iekšā resnajā zarnā pirms tas virzās atkal augšup, virzās cauri diafragmai, iekšā plaušās un pāri atslēgas kaula priekšpusei un rokas iekšpusei, beidzoties īkšķa galā.

Plaušu meridiāns pārvalda lielāko cilvēka orgānu – ādu un nodrošina ādas veiktās aizsargfunkcijas – termoregulāciju (aukstums, karstums, mitrums, sausums), veic infekciju neitralizēšanu. Tas pārvalda kakla, rīkles, deguna un elpošanas sistēmas veselību.

 Ja ir apgrūtināta vai nobloķēta enerģijas pūsma plaušu meridiānā, tad var būt sekojošas sūdzības:

  • Elpas trūkums, vāja balss, sauss klepus, klepošana, šķaudīšana, aizsmakums, saaukstēšanās, elpceļu un plaušu slimības – astma, hroniski bronhīti, pneimonija.
  • Paaugstināts jūtīgums pret aukstumu, salīgums, tieksme izvairīties no vēsuma.
  • Vāja imūnsistēma, alerģijas.
  • Problēmas ar apmatojumu, sausi mati.
  • Ādas problēmas – sausa, jūtīga, bāla āda.
  • Skābekļa apgādes problēmas organismā, tieksme uz pastiprinātu svīšanu.
  • Osteoporoze, muguras skriemeļu deformācijas, plaušu un kaulu vēzis.
  • Sāpes krūšu kurvī.
  • Plecu un sprandas savilkumi, sāpes.
  • Depresija, melanholija, skumjas, iestrēgšana dziļās sērās, pārspīlēta sevis žēlošana.
  • Trūkst spēka izturēt/ novest lietas līdz galam.
  • Nespēja autentiski just un izpaust jūtas.
  • Koncentrēšanās grūtības, grūtības nomierināt prāta aktīvo dabu un skaidri domāt.
  • Disciplīnas un noturības trūkums.
  • Vērtības sistēmu nestabilums –grūtības atšķirt savus uzskatus un jūtas no citu cilvēku uzskatiem un jūtām.

Resnās zarnas meridiānssākas rādītājpirksta galā un turpinās augšup par rokas aizmuguri līdz plecam, kur viens zars iet cauri kaklam un mutei līdz deguna sānam, otrs zars iet lejup uz plaušām, diafragmu un resno zarnu.

Ja plūsma meridiānā ir traucēta, rodas ne vien fizisks, bet arī mentāls “aizcietējums”, ir pieķeršanās vairs nederīgiem, novecojušiem, kaitīgiem domāšanas un rīcības paņēmieniem, tā izraisot emocionālu pašsaindēšanos. Cilvēka spēja atvērties jaunai pieredzei, atlaist nepatīkamo, pilnībā ļauties un atvērties dzīves plūsmai ir resnās zarnas meridiāna līdzsvarotas enerģijas pamatā. Resnās zarnas meridiānam ir saikne ar visiem maņu orgāniem. Ja enerģijas plūsma meridiānos ir tīra un netraucēta, tad tie strādā labi. Tāpat kā atvērta plūsma šajā meridiānā atbrīvo no fiziskas un mentālas stagnācijas visā ķermenī un harmonizē visu meridiānu sistēmu.

Ja ir apgrūtināta vai nobloķēta enerģijas pūsma resnās zarnas meridiānā, tad var būt sekojošas sūdzības: 

  • aizcietējumi, caureja, kuņģa un gremošanas problēmas, nepatīkams mutes aromāts. Sausa mute.
  • Zobu sāpes.
  • Deguna blakus dobuma problēmas, iesnas.
  • Dažādas ādas slimības.
  • Problēmas ar visiem maņu orgāniem.
  • Iekšējs aukstums.
  • Stīvi muskuļi, stīvs mugurkauls, sāpes krustos. Problēmas ar ceļiem, nogurušas kājas.
  • Atmiņas traucējumi.
  • Nespēja pieņemt kritiku.
  • Nespēja ieiet dziļumā, virspusējība visās jomās.
  • Pārspīlēta pieķeršanās attiecībās
  • Nemiers, spriedze, nespēja piedot, atlaist, palaist, ļauties.

 Izmantotā literatūra:

“Insight yoga”, Sarah Powers, 2008

“Chinese Holistic Medicine”, Steven Cardoza, 2017

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>