IMG_20170110_125959
Veselīgā 3 sēkliņu kūka ar citronu un vaniļu
14/01/2017
fascia
Fascija – jūsu ķermeņa slepenais un noslēpumainais orgāns
16/01/2017

Sāpes muguras jostas daļā: joga ārstē vai kropļo?

bil

Sāpes jostas daļā mani nomoka jau no bērnības. Tieši šī iemesla dēļ man nepatika fizkultūra padomju variantā un muzeju apmeklējumi; pēc ilgas stāvēšanas pie gleznām sāpes jostas daļā bija klāt kā likts. Un, lūk, brīnums! Manā dzīvē ienāca joga! Tā atnesa ātru un jūtamu atvieglojumu un iedvesmu virzīties tālāk uz jogas meistarības virsotnēm. Mans no dabas dotais lokanums ļāva man progresēt ātri un ievērojami, un parādījās ideja doties uz Indiju un iziet sertificēšanas kursu. Pēc atgriešanās es jutu neparastu pacēlumu – es nodarbojos ar to, ko mīlu, daru labu cilvēkiem, garlaicīgais biroja darbs bija tāla pagātne. Es bez noguruma vadīju 4-5 nodarbības dienā, dzīves uztvere piepildījās ar rozā toņiem un pēkšņi….sāpes muguras jostas daļā atgriezās ar divkāršu spēku.

Sākumā es atteicos tās ievērot un atzīt, taču tās tikai pieauga, it kā censtos visiem līdzekļiem pievērst manu uzmanību.  Un šajā, man ne tik vieglajā brīdī, notika liktenīga tikšanās man un manai muguras jostas daļai. Yoga Journal uzaicināja mani tulkot holandiešu joga un jogas terapeita Herta Van Lujena meistarklašu sēriju. Kad es pirmo reizi viņa nodarbībās ar jostas daļu uzgūlos īpaši izveidotam rullim, es sapratu, ka paradīze mugurkaulam patiešām eksistē un no tā brīža ticībai šai metodei ne sekundi nav mani pametusi.

Sākumā šī ticība bija intuitīva, taču pakāpeniski apmācības laikā jogas terapijas kursā pie Van Lujena, zināšanu bagāža un individuālā prakse vēlreiz pierādīja metodes iedarbīgumu. Es sapratu, kāpēc joga iesākumā noveda pie muguras stāvokļa uzlabošanās, taču galu galā, kā izrādījās, tikai pasliktināja situāciju.  Atbildēt uz jautājumu, kas šobrīd ir prātā daudziem jogotājiem: „Joga ārstē vai kropļo?”, nav tik vienkārši, jo ir jāņem vērā vairums aspektu, tehniskie, un varbūt pats galvenais, psiholoģiskie. Esmu ļoti pateicīga, ka Herts savās nodarbībās pievērš ļoti lielu lomu psiholoģijai, atklājot ķermeņu problēmu būtību.  Strādājot ar sevi, saviem skolniekiem un kolēģiem pēc šīs Kritiskās Izlīdzināšanās Terapijas, es sapratu, ka jogā mēs ienesam ne tikai savus nepareizos kustību ieradumus, bet arī savas psiholoģiskās programmas un uzstādījumus no ikdienas dzīves, un bieži vien šie kustību un uzvedības ieradumi ir ļoti cieši saistīti.

Manā gadījumā vēlme būt labākai un slēpt savas nepilnības, parādīja sevi nepareizā kustību modelī, kad ribas izvirzās uz priekšu, lai noslēptu jau izveidojušos hipertrofēto kifozi. Tamlīdzīgs ribu novietojums izved mugurkaulu no pareizas iztaisnošanās, pastiprinot izliekumu un attiecīgi arī spriedzi muguras jostas daļas augšējā daļā, kamēr zemākā daļa jostas vieta saplacinās un destabilizē L4, L5 skriemeļus.

Šajā situācijā, joga iesākumā deva atvieglojuma sajūtu, jo komanda „astes kaulu pavirzīt uz leju” samazināja izliekumu muguras jostas daļas augšpusē, taču pie intensīvākas un produktīvākas prakses, kurā saglabājās ambicioza pieeja, jostas daļas izlīdzināšanās, kura jau eksistēja apakšējā daļā, tikai palielinājās un tāpēc sāpes atgriezās ar jaunu spēku. Man nācās pārskatīt savu pieeju  mugurkaula iztaisnošanai, un sakoncentrēties uz pareizas lordozes jostas daļā stabilizēšanas, veicot terapeitiskos kompleksus uz veltņa un koka kalniņu mugurai. Nācās izmainīt agresīvos dzīves uzstādījumus, kurus biju pārnesusi uz jogas paklājiņa un savu jogas praksi, lai pēc 2 gadiem iegūtu negaidītu rezultātu – pilnīgu atbrīvošanos no diskomforta muguras jostas daļā.

Šīs metamorfozes un mana pieredze iedvesmo mani dalīties ar citiem. Tā ir iedvesma, kas saka priekšā, ka nevajag pret jogu attiekties vieglprātīgi, bet pārbaudīt visas skolotāja instrukcijas un pielāgot tās savam ķermeņa stāvoklim. Tikai mēs paši, apdomīgi pieejot savai praksei un pielabojot to, izejot no mūsu anatomiskām īpatnībām un sākotnējām problēmām ķermenī, varam izveidot harmonisku, pareizu praksi.  Praksi, kura balstīsies arī uz godīgu sava psiholoģiskā stāvokļa analīzi āsanu izpildes laikā un pieņemot savus kustību un psiholoģiskās aktivitātes ierobežojumus. Lai šīs manas atklāsmes ir pirmais solis uz dziedināšanos, kam sekos rūpīgs darbs ar atklātajiem ierobežojumiem.

Autore: Elīna Ivanova, sertificēta jogas terapeite un Critical Alignment Yoga jogas instruktore, antigravitātes joga sejai instruktore.

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/elina-ivanova/bol-v-poyasnitse-yoga-lechit-ili-kalechit-/

Foto: https://www.facebook.com/MichelleLouLan/

Tulkoja Kristīne Somere

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>