active-beauty-beautyrobic-868757
Daži fakti par lokanību un stiepšanos
19/08/2019
homunculus-map-spencer-sutton
Izprast sāpes
27/08/2019

Sāpju neirofizioloģija

brain-3168269_1280

Pēdējās dekādes laikā mūsu zināšanas par neirofizioloģiju un sāpju pieredzi ir ievērojami palielinājušās, mainījušās. Kādreiz tik ļoti populārā sāpju sliekšņa teorija ir palikusi pagātnē un šī brīža pierādījumi atspēko vecos “sāpju sensoru” un “sāpju ceļu” jēdzienus. Modernā zinātne saka, ka audu bojājumi ne vienmēr sāp. Mēs zinām, ka audu bojājumu apmērs ne vienmēr atbilst sāpju apmēram. Pierādījumi apstiprina, ka attiecības starp audu bojājumu un sāpēm ir ļoti sarežģītas un tās modulē vairāki faktori.

Sensori

Eksistē miljoniem sensoru mūsu ķermenī. Tie atrodas mūsu neironu (nervu šķiedru) sienās un galos un nepārtraukti uzrauga to darbības zonu. Mums ir trīs dažādi sensoru veidi:

 • Tie, kas ir jutīgi pret ķīmiskām vielām;
 • Tie, kas ir jutīgi pret temperatūru;
 • Tie, kas ir jutīgi pret mehāniskiem stimuliem.

Šie sensori reaģē uz stimuliem, atverot un ļaujot pozitīvi uzlādētām daļiņām no ārpuses iekļūt neironā. Tā rezultātā neironā rodas elektrisks impulss. Piemēram, ja mūsu āda tiek saspiesta, tiek atvērti sensori, kas ir jutīgi pret mehāniskiem stimuliem, ļaujot pozitīvi lādētām daļiņām ieplūst neironā, kā rezultātā rodas elektrisks impulss.

Svarīgākais par sensoriem:

 • Sensorus var piespiest palikt atvērtiem vai aizvērtiem ar ķīmisku vielu palīdzību. Piemēram, vietējais anestēzijas līdzeklis ietekmē skartajos neironos esošos sensorus, aizver tos, tāpēc viņi nevar noteikt stimulus.
 • Sensoru dzīves laiks ir īss, un tie regulāri ik pēc pāris dienām mainās. Tādējādi arī neironu jutība pastāvīgi mainās.
 • Sensori tiek ražoti no neironā esošā DNS. Jūsu ķermenis nosaka kāda veida sensori tiek ražoti un cik daudz, pamatojoties uz tā vajadzībām. Tāpēc, ja tiks uzskatīts par nepieciešamu, ķermenis var palielināt sensoru ražošanu, kā rezultātā palielināsies neirona jutība.
 • Pieprasījums var arī likt ķermenim palēnināt vai paātrināt sensoru ražošanu. Hronisku sāpju gadījumā sensoru ražošanas ātrumu var samazināt, ja tiek samazinātas ražošanas vajadzības, piemēram, mainot stimulu. Tādējādi izmaiņas ir atgriezeniskas.

large_hero_32ceec86-600e-49e7-937d-c6f4cfd27675

Neironi

Katru nervu veido tūkstošiem virknei līdzīgu šķiedru, ko sauc par neironiem. Tie pārraida impulsus daudzām funkcijām. Neironi ir elektriski uzbudināmi. Tas nozīmē, ka sensoram atveroties un ļaujot pozitīvi lādētām daļiņām nokļūt neironā, neirons uzbudinās. Jo vairāk pozitīvāk uzlādētas daļiņas nonāk neironā, jo neirons kļūst arvien satrauktāks, līdz tas sasniedz kritisko līmeni.

Kad šis kritiskais līmenis ir sasniegts, elektriskās strāvas vilnis virzās augšup pa neironu. Šo strāvas vilni sauc par darbības potenciālu, un katrs darbības potenciāls nes vienu ziņojumu.

Muguras smadzenes un sinapses

 • Kad darbības potenciāls sasniedz sava neirona galu muguras smadzenēs, tas izraisa ķīmisku vielu nonākšanu spraugā (sinapsē) starp pašreizējā neirona galu un blakus esošajiem neironiem.
 • Daudzi no šiem audu neironiem saplūst vienā neironā – muguras smadzeņu neironā, kas ceļo līdz smadzenēm.
 • Muguras smadzeņu neironam ir ķīmiski sensori. Tādēļ, ja sinapsē atbrīvotās ķīmiskās vielas iederas muguras smadzeņu neirona ķīmiskajos sensoros, tās atvērs sensoru un nonāks neironā (to sauc par Lock and Key principu). Kad muguras smadzeņu neirons sasniedz kritisko robežu, darbības potenciāls tiek atlaists no muguras smadzenēm līdz smadzenēm.
 • Mūsu ķermeņa audos ir īpaši neironi, kas var būt jutīgi pret visa veida stimuliem, kad stimulu daudzums ir pietiekami liels, lai radītu draudus audiem. Šajā scenārijā neirons audos pieļauj visus stimulus caur sensoriem, kā rezultātā uz muguras smadzenēm tiek nosūtīts prioritārs trauksmes signāls (prioritārs darbības potenciāls). Šāda veida aktivizāciju šajos īpašajos neironos sauc par nocicepciju, kas nozīmē “briesmu uztveršana”.
 • Kad bīstamības ziņojums nokļūst muguras smadzeņu neirona sinapsē, tas atbrīvo īpašu ķīmisku vielu, kas atbrīvo sensorus muguras smadzeņu neironā. Kad uzbudinājums muguras smadzeņu neironā sasniedz kritisko līmeni, tiek atlaists darbības potenciāls. Šis tagad ir otrais neirons, kas izsauc darbības potenciālā ziņojuma “briesmas”. Šie otrie neironi tiek saukti par “otrās kārtas nociceptoriem” (bīstamības signālu neironiem).
 • Nocicepcija nav obligāta vai nepieciešama sāpju gadījumā.

Smadzenes

Darbības potenciālā ziņojumā ir teikts “briesmas”, nevis “sāpes”, un šeit patiešām svarīgi ir tas, ka muguras smadzenes un smadzenes vēlāk analizē un saista nozīmi bīstamības ziņojumā. Tas var ietvert vai neietvert sāpes, citiem vārdiem sakot, sāpes var būt vai nebūt pareizi attiecinātas uz bīstamības ziņojumu.

Sinapsē muguras smadzenēs pastāvīgi mainās ieejas un izejas. Tās darbību kontrolē smadzenes, un ir neticami, ka smadzenes var aizvērt muguras smadzenes, izmantojot īpaši jaudīgu iekšējo briesmu kontroles sistēmu.

Šajā procesā smadzenes pārtrauc visus pieaugošos darbības potenciālus, pārpludinot sinapses ar tādām ķīmiskām vielām kā opioīdi un serotonīns (laimes hormoni). Šīm ķīmiskajām vielām ir atšķirīga forma, tāpēc tās aktivizē dažādus sensorus. Tagad aktivizētie sensori liek visām pozitīvi uzlādētajām daļiņām atstāt neironu, padarot to mazāk satrauktu un samazinot iespēju aktivizēt darbības potenciālu.

Bīstamības signāla neirons (otrās pakāpes nociceptors) nodod briesmu ziņojumu līdz muguras smadzenēm un līdz smadzenēm. Smadzenēs nepārtraukti nonāk daudzi citi vēstījumi; tāpēc bīstamības ziņojums pienāks līdz ar daudziem citiem ziņojumiem.

Pēc tam smadzenēm ir jāinterpretē šie ziņojumi un jāizlemj, ko tie nozīmē un kā uz tiem reaģēt.

Viens veids, kā tās reaģē, ir dodot personai priekšstatu par notiekošo. Tādējādi sāpes var uzskatīt par smadzeņu reakciju uz saņemto informāciju.

Saprast sāpes

Ir daudz mītu, pārpratumu un bailes par sāpēm. Pētījumi liecina, ka uzskati par sāpēm ir nozīmīgs indivīda nespējas līmeņa prognozētājs.

Pie šādiem uzskatiem pieder:

 • “… Sāpes mani vada un kontrolē”
 • “… Sāpes nozīmē kaitējumu, bojājumu”
 • “… Cilvēkam ir niecīga kontrole pār sāpēm”
 • “… Sāpes būs ilgstoša, patstāvīga dzīves sastāvdaļa”
 • Svarīgi ir tas, ka pētījumi ir parādījuši, ka sāpju fizioloģiju var saprast neapmācīti cilvēki,  un, kas ir vēl svarīgāk, ka izpratne par sāpju fizioloģiju maina cilvēku domāšanas veidu par sāpēm, samazina to draudus un uzlabo cilvēku sāpju pārvaldību.

Visa sāpju pieredze ir normāla reakcija uz to, ko jūsu smadzenes spriež par draudošu situāciju.

Iedomājies, ka tev ir iedzēlusi lapsene. Šeit smadzenes secina, ka audi ir apdraudēti un ka ir jārīkojas (lai attālinātos no draudiem un sāktu dziedināšanas procesu). Šajā situācijā,  sāpes, kas rodas no lapsenes dzēliena, ir novedušas pie aizsargājošas uzvedības. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka atmiņas no piedzīvotajām sāpēm, cerams, pasargās jūs no dzēlieniem nākotnē, t.i., jūs varat būt uzmanīgāks ieraugot lapseni.

Tomēr sāpes reti ir tik vienkāršas,  tās rada daudz domu un emocionālu ieguldījumu.

Hronisku sāpju gadījumos, kad sāpes saglabājas un negatīvi ietekmē kāda cilvēka dzīvi, ir grūti saprast, kādam mērķim tās kalpo. Šajā situācijā cilvēks izjūt sāpes, jo smadzenes (kaut kā), bieži pilnīgi zemapziņā, ir secinājušas, ka personai ir draudi vai briesmas.

Izaicinājums ir noskaidrot, kāpēc smadzenes ir nonākušas pie šāda secinājuma.

Raksta tapšana izmantoti materiāli no Oxfordas Universitātes apmācības kursa “Cognitive Behavioural Skills to Treat Back Pain”.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>