FreeGreatPicture.com-52086-female-characters
Kā pārvērst mājas uzkopšanas darbus meditācijā
11/08/2015
8c1e2e1e-197b-4b79-9fb9-6b3f6b0108ac
Mantra Om Mani Padme Hung
11/08/2015

Vai yin joga ir jauns jogas veids?

cropped image of a young woman practicing yoga

Šobrīd lielu popularitātes vilni visā pasaulē, arī Latvijā, piedzīvo iņ joga (yin yoga). Vai tas ir jauns jogas veids? – jautā daudzi. Nē! Yin joga nav nekas izdomāts no jauna.  Nosaukums Yin (iņ) yoga ir aprakstošs termins, kas tika izdomāts, lai atšķirtu šo maigo, daudz tradicionālāko jogas veidu no mūsdienās tik modernā un populārā dinamiskā vinjasa jogas stila.  Lai saprastu nepieciešamību šai nošķiršanai, ir īsi jāaplūko jogas vēsture Amerikā pēdējo 30 gadu laikā.

Hatha joga ir kļuvusi par daļu no ASV fiziskās kultūras jau kopš 1890.-tajiem gadiem, bet tā nekad nav bijusi ļoti populāra. Lielākā daļa amerikāņu uzskatīja, ka tas ir kaut kas muļķīgs, dīvains vai bija pret to noskaņoti aizspriedumaini, jo ticēja, ka joga ir graujoša prakse, ko māca Hindu reliģijas piekritēji.  Fizkultūras instruktori bija garlaikoti, jo tajā nebija tiem pazīstamu kustību vai muskuļu treniņa, ko pieprasīja mākslas vingrošana, ko tie pasniedza. Tas ir tāpēc, ka ar maziem izņēmumiem, hatha joga tika mācīta kā maiga, statiska sistēma, kur stāvošās pozas nomainīja maigas sēdošās pozas un viegli elpošanas vingrinājumi. Citiem vārdiem sakot, joga bija iņ.  Jogu sāka pieņemt 1870.gados, bet pat 1980.tajos joga, salīdzinājumā ar citiem sporta veidiem –mākslas  vingrošanu, aerobiku, svarcelšanu un citām disciplīnām, popularitātes ziņā ieņēma reitingu pēdējās vietas.  Taču tam bija lemts mainīties brīdī, kad  ļoti spēcīgs seksīgas, svīstošas un muskuļainas jaņ jogas vilnis pārņēma Ameriku.

Jogas popularitātes augšanu veicināja liels daudzums dažādu aštanga vinjasa jogas, kuru mācīja Pattabhi Džoiss, paveidu rašanās.  Maigā joga, kuru cilvēki pazina dekādes pirms tam, tika pilnībā integrēta Vinjasa plūsmas jogā, kuras popularitāte strauji pieauga.   Protams,  joprojām turpināja pastāvēt pasīvās un atjaunojošās jogas veidi, bet popularitātes ziņā virsroku ņēma dinamiskā, fiziski daudz spēka pieprasošākā aštanga vinjasa plūsmas joga.

Ar laiku jaņ jogas veidi sāka dominēt tik ļoti, ka vairums cilvēku tagad saskaroties ar jiņ jogu, domā, ka tas ir kaut kāds jauns jogas paveids, taču tas tā nav!  Šobrīd interese par jiņ jogas formām būtiski pieaug, jo cilvēki sāk izprast, ka fiziskās aktivitātēs, tāpat kā dzīvē, ir nepieciešams jiņ un jaņ līdzsvars.

Vairums jogu, pat tādi, kuri ar jaņ jogu nodarbojas gadu desmitiem, uzsāk savu individuālo iņ jogas praksi, jo saprot, ka dzīvē visam ir jābūt līdzsvarā.

Raksta tapšanā izmantota Paula Greilija grāmata „Yin Yoga. Principles &Practice”.

Foto:Kozzi.com

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>