untitled-28
Spāres poza yin jogā
27/11/2019
untitled-74
Četru yin jogas pozu sekvence atelpas brīdim
04/02/2020

Veselīga fascija: uztura un dzīvesveida ieteikumi

ola-mishchenko-VRB1LJoTZ6w-unsplash

Ļoti bieži cilvēki jautā: “Kā mana ēdienkarte un dzīvesveids ietekmē manu fasciju?”  Kuri vitamīni, minerālvielas utt.ir vajadzīgi un būtiski?  Protams,  veselīgs uzturs un dzīvesveids noteikti ietekmē fasciju pozitīvi, jo mūsu ķermeņa labklājība lielā mērā ir atkarīga no ēdiena, ko lietojam uzturā, izdzertā ūdens daudzuma un kvalitātes un miega.

Veselīgs ķermeņa svars

Aptaukošānās un pārāk liels svars nozīmē to, ka kauli, locītavas, saites, cīpslas un arī fascija būs pārslogoti.  Tā rezultātā var tikt zaudēta mobilitāte.  Liekajam svaram ir ietekme uz taukaudiem, kas ir daļa no fascijas, kurā tie uzglabāti tauki.  Vēl vairāk, tauku šūnas izdala nevēlamus hormonus, kā arī iekaisumu radošas substances, kam ir negatīva ietekme uz mūsu vielmaiņu un fasciju. Tāpat, ja runājam par vizuālo izskatu,  liekais svars bieži vien izceļ celulīta redzamību uz vēdera, kājām, dibena un rokām.

Nē – smēķēšanai!

Ir vispārzināms fakts, ka smēķēšana bojā visu ķermeni, un, ja tavs mērķis ir uzlabot fascijas veselību, tad smēķēšana ir jāatmet. Smēķēšana rada ievērojamus bojājumus šūnās un brīvie radikāļi ķermenī ievērojami samazina skābekļa daudzumu asinīs. Papildus tam, nikotīna ieelpošana saindē asinsvadus, radot kontrakcijas tajos un radot stresu. Rezultātā fascija saņem mazāk vērtīgo uzturvielu. Ir pierādīts, ka smēķētājiem ir lielāks risks saskarties ar muguras sāpēm, skrimšļu bojājumiem, artrītu un diska trūci, problēmām, kuras visas ir saistītas ar fibrozo struktūru nepietiekamu barošanu.

Dzer ūdeni!

70% no fascijas ir ūdens, un tai ir nepieciešama pietiekama šķidruma piegāde. Vispārējs ieteikums ir dzert pusotru litru ūdeni dienā.  Mūsu organismam ir nepieciešams tīrs ūdens, tāpēc šajā apjomā neiekļaujas citi šķidrumi.

Olbaltumvielas

Olbaltumvielas ir galvenais būvmateriāls fascijai.  Lai šīs šķiedras radītu, mūsu ķermenim ir vajadzīgas olbaltumvielas.  Neaizvietojamās aminoskābes ir jāiegūst no uztura, jo mūsu ķermenis tās neražo. Lai radītu saistaudu šūnu šķiedras, ir nepieciešama pietiekama olbaltumvielu uzņemšana.

C vitamīns kalogēnam

Kalogēna sintēze saistaudos ir atkarīga no C vitamīna. Šūnām ir nepieciešama tāda kā “līme” , kas satur visas šķiedras kopā. C vitamīna trūkums ķermenī var radīt dažādas problēmas, un, lai arī tā trūkums ir salīdzinoši reta parādība, ir vērts pievērst tam uzmanību.

 Cinks, magnijs un kālijs

Cinks ir ļoti būtisks mikroelements, kas ir iesaistīts olbaltumvielu, tauku un šūnu vielmaiņā.  Tas nostiprina imūnsistēmu un ietekmē insulīna ražošanu.  Tas ir svarīgs daudzām hormonālām funkcijām, ieskaitot vairogdziedzera hormonu un testosterona ražošanu; testosterons nodrošina spēcīgus saistaudus gan vīriešiem, gan sievietēm.  Cinks tāpat spēlē lomu brūču dzīšanā, tas ir atrodams saistaudu sieniņās un ir būtisks komponents kalogēna sintēzē.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>