angel-angel-wings-angelic-1328527
4 vingrinājumi un 5 ieradumi taisnai un veselai mugurai
17/08/2017
pexels-photo-1640777
Ēšanas noslēpumi fiziskās slodzes laikā no Ājūrvēdas pozīcijas
22/08/2017

5 izplatīti jautājumi par yin jogu

banans

Salīdzinājumā ar daudz pazīstamākām aktīvām jogas formām, kā piemēram, hatha joga, plūsmas un spēka jogas stiliem, kas koncentrējas uz dinamiskām kustībām gan ķermenī, gan elpā, yin jogai ir daudz lēnāks temps.

Yin jogas pozas ir pasīvas pēc savas dabas un tās parasti tur sākot no vienas līdz vidēji piecām minūtēm (dažas pozas notur pat 8, 12 un 20 minūtes), ar mērķi iedarboties uz ķermeņa saistaudiem, nevis muskuļu grupām.  Izklausās ļoti vienkārši, vai ne? Nepavisam nē. Yin jogas pozas „noturēšana” reizēm pieprasa zināmu fiziski piepūli, taču tas ir mentālais darbs, šīs ilgās „pozas turēšanas laikā”, kas ir patiesais šī jogas veida izaicinājums.

Ja esat nodomājis sākt vai tikko esat pievērsušies meditācijai vai vēlaties padziļināt savu yin jogas praksi, mēs ceram, ka šīs atbildes uz dažiem no populārākajiem jautājumiem par yin jogu, palīdzēs jums sasniegt savus mērķus.

  1. KĀDI IR GALVENIE IEGUVUMI NO YIN JOGAS?

No fiziskā skatupunkta raugoties, yin pozas visas ir par atbrīvošanos, atlaišanu.  Pozas un elpa tipiski fokusējas uz manipulācijām ar fasciju – dziļajiem saistaudiem, kas ir kā apvalks gan muskuļu grupām, gan katram muskulim individuāli. Saistaudi, tādi kā cīpslas (savieno muskuļus ar kauliem un palīdz pie kustībām) un saites (kas savieno kaulus ar kauliem un palīdz ar vispārējo stabilitāti un līdzsvaru) arī ir uzmanības centrā yin jogā. Tā kā saites un cīpslas strādā smagi, lai atbalstītu un stabilizētu muskuļus un locītavas, tie pēc būtības pretojas pārmaiņām, kas rodas dinamiskās fiziskās slodzes laikā.  Un tomēr, saistaudi zaudē savu elastību, ja tie netiek pienācīgi izmantoti (kas notiek, ja jūsu dzīvesveids ir sēdošs) vai dabiski novecošanās procesā. Tas var izpausties kā stīvums, sāpošas locītavas vai ierobežota locītavu mobilitāte.

Lēnām dažādus saistaudus „ietekmējot” ar svaru un noturot ilgas, statiskas pozas, yin jogas mērķis ir uztrenēt muskuļu fasciju, lai tā kļūtu daudz lokanāka un lai cīpslas, kas atbalsta locītavas kļūtu spēcīgākas. Tas rada vietu mūsu muskuļiem pagarināties vairāk dinamiskās prakses laikā un mūsu locītavām droši izbaudīt un palielinātu mobilitātes apjomu mūsu ikdienas kustībās.

Regulāra yin jogas prakse var padarīt komfortablāku ilgstošu sēdēšanu – tas ir milzīgs ieguvums meditācijas praksei.

taurins

  1. KAS MAN IR JĀDOMĀ, KAMĒR ES ESMU POZĀ?

Taisnība, yin praksē tu vari atskārst, ka ir daudz vairāk ”mentālā laika”, ar kuru ir jātiek galā, nekā tipiskā dinamiskās jogas nodarbībā.

Izlemt kā tikt galā ar savu prātu šajā laikā ir daļa no piepūles, ar ko saskaramies yin jogas laikā. Izmantojiet šo laiku, lai atļautu sev būt ar savām domām un emocijām, ļauj mums labās savienoties pašiem ar sevi un saprast sevi. Tā ir fundamentāla jogas prakses sastāvdaļa.  Ja jūs regulāri meditējat vai vēlaties uzsākt meditācijas praksi, tad yin joga ir ideāls veids kā to uzsākt.

Būšana pozā piedāvā vienu no retajām iespējām daudziem no mums „vienkārši būt”, bez spiediena domāt par kaut ko, darīt kaut ko, vai pat kustēties. Izmantojiet to! Vai būt apzinātam par dažādajām sajūtām un izjūtām, kas rodas to minūšu laikā, kamēr jūs esat pozā.

Piemēram, jūs varat ievērot, kurās ķermeņa daļās jūtams lielāks stīvums, kuras ir atvērtākas un elastīgākas.  Vai ir kādas ikdienas kustības, kuras palīdz šajā procesā? Laikam ejot, kamēr tu „noturi pozu”, tu vari ievērot, ka tās ķermeņa daļas, kas sākumā šķita stīvas un neizkustināmas, ar laiku paliek mīkstākas un padodas. Tā var būt ļoti pakāpeniska pieredze, kas kļūst pamanāmāka regulāri praktizējot yin jogu. Tu vari arī pamanīt jebkādu mentālu diskomfortu vai komfortu, kas rodas yin prakses laikā. Vai ir iemesls aiz šī diskomforta vai komforta, kuru tu spēj identificēt? Vai arī tev ir kāds profesionāls vai personisks mērķis, kura sasniegšanai tu esi veltījis daudz laika un spēka. Yin jogas pozas turēšana ir piemērots laiks, lai sakoncentrētu savu mentālo enerģiju uz šo mērķi, prom no traucēkļiem, kas tevi visas dienas garumā bombardē.

  1. VAI MAN IR JĀTUR ACIS CIET?

Ja esi iesācējs yin jogā, tad aizvērtas acis var palīdzēt tev daudz dziļāk ieiet pozā, vēl vairāk atbrīvojot gan ķermeni, gan prātu. Tā kā yin jogas klasē miers un nekustīgums ir daudz vairāk nekā aktīvā jogā, tad arī gan ārēji, gan iekšēji šķēršļi būs daudz vairāk.

Aizverot acis, mēs atbrīvojamies no vizuāliem „traucēkļiem”, kas noved pie „mērkaķa prāta murmināšanas” (kāpēc mans kaimiņš izskatās daudz mierīgāks nekā es? Kur ir mans jogas paklājiņa tīrāmais? Ko jogas skolotājs darīs, kamēr mēs visi sēdēsim šajā pozā 5 minūtes?)

Un tomēr, ja atvērtas acis prakses laikā ļauj tev justies mentāli, emocionāli un fiziski ērtāk, tad noteikti turi tās vaļā.

  1. VAI ĀRĒJĀ FORMA UN „TEHNISKIE PARAMETRI” IR SVARĪGI?

Ārējās formas un pozu izpildes tehnikas koncepts yin jogā ir atšķirīgāks nekā klasiskajās, dinamiskajās jogas formās.

Aktīvā jogā, tehniskie norādījumi ir tas, kas pasargā mūs no pārstiepšanās, lai veicinātu specifisku ķermeņa daļu spēcināšanu un pagarināšanu, un palīdz izvairīties no locītavu cīpslu pārraušanas. Dinamiskā jogas nodarbībā, šo norādījumu izpilde palīdz izvairīties no dažādām traumām.

Tā kā yin joga paļaujas uz gravitāti, lai atbalstītu pozas un tiktu klāt tām ķermeņa daļām, kuras dinamiskā joga un tās tehniskie parametri mēģina aizsargāt (piemēram, saites), noteikumi ir citādāki.

Piemēram, tu vari saņemt instrukcijas pilnībā atbrīvot ķermeņa augšdaļu, ļaujot mugurai noapaļoties pozās, kurās tu esi pieradis noturēt muguru taisnu. Tie ir dažādi noliecieni uz priekšu, piemēram baddha konasana jeb tauriņa poza ar noliecienu uz priekšu).  Turklāt yin jogā pozām ir citi nosaukumi. Tas tiek darīts ar mērķi, lai izvairītos no muskuļu iesaistīšanas koncepcijām, kas cilvēkiem var nākt līdzi no dinamiskās jogas prakses pieredzes.

Tāpat yin joga uzsver, ka ikviens praktiķis atnāk ar savu traumu vēsturi, skeleta uzbūvi un locītavu novietojumu, un to, ka šie faktori spēcīgi ietekmē to, kā praktiķis spēj „ieiet pozā un noturēt pozu”. Tāpēc „pareiza poza” šeit katram praktiķim būs atšķirīga. Ja tu jūti sajūtas (nevis sāpes!) ķermeņa daļās, ar kurām tiek strādāts, tad tas nozīmē, ka tavi tehniskie pozas parametri iespējams tavam ķermenim ir pareizi.

Apskatot vēlreiz tauriņa pozu, piemēram, jāņem vērā kaulu struktūra un muskuļu lokanība, kas bieži vien nosaka, cik daudz mobilitātes katram šajā pozā ir pieejama. Atkarībā no mūsu augšstilba kaula augšdaļas (galviņas) formas un to, kā tā ieguļas gūžā, ārējā rotācija var būt vairāk vai mazāk izaicinoša. Tā vietā, lai domātu par to, cik tuvu tavi ceļi ir grīdai, vai cik tuvu papēži ir cirksnim, pievērs uzmanību sajūtām, kas rodas augšstilbu iekšpusē un gūžas muskuļos.  Ja tu sajūti patīkamu stiepšanos, tad iespējams šī ir pareizā pozas forma tavam ķermenim. Tāpat, ja tev ir stīvi augšstilba aizmugurējie muskuļi un tu vēlies iedarboties uz saistaudiem kāju aizmugurējā daļā, veikt tauriņa pozu ar papēžiem tālāk no sevis prom var būt daudz vērtīgāk tavām vajadzībām. Ja tu vēlies vairāk pastiept augšstilba iekšpuses, tad pēdas novieto maksimāli tuvu ķermenim.

  1. TĀTAD, KAD ES IZJŪTU DISKOMFORTU, VAI TAS IR PROGRESS? VAI MAN BŪTU PAR TO JĀUZTRAUCAS?

Ja tu jebkad esi strādājis ar ideju „sasniegt limitu” savā jogas praksē, tad yin jogas laikā ar šo konceptu attiecības ir ļoti tuvas.  Zinot, ka tev ir vairāk laika, lai atrastu savu pilno pozas versiju, nav nepieciešamība pēc steigas atrast savu iespēju robežu.  Kad tu sasniedz pirmo robežu, paliec tajā un izpēti sajūtas un domas, kas rodas, tāpat kā jebkurā apzinātības praksē.

Ja tu jūti spēcīgu stiepšanās sajūtu apvidū, ar kuru tiek strādāts (piemēram, ķermeņa sānu līnija banāna pozā), bet tava elpa ir mierīga, tu, iespējams, esi sasniedzis „ērto diskomfortu”. Tā ir piemērota vieta, kur būt, lai ietu cauri savām robežām (yin nodarbībās tu vari piedzīvot un šķērsot daudz robežu vienas pozas laikā, pakāpeniski ieejot tajā arvien dziļāk un dziļāk. Laba mentālā prakse ir palikt mierā kopā ar visām domām un sajūtām, kas rodas esot mierā.

Diskomforts, kas izpaužas asu sāpju veidā koncentrētās ķermeņa daļās un rada nevienmērīgu, apgrūtinātu elpošanu ir pirmā pazīme, ka ir jāapsver iziešana no pozas.

Pavisam noteikti tev ir jābrīdina par tām traumām un kaitēm, kas tev ir, pirms nodarbības. Labi sagatavots yin instruktors būs spējīgs ieteikt tev citu pozu vai modifikāciju, vai palīglīdzekļu izmantošanu, lai atvieglotu tavu „būšanu pozā”, lai palīdzētu tev sasniegt tavus mērķus. Yin jogā ļoti daudz izmanto dažādus palīglīdzekļus, lai piekļūtu pozām visdrošākajā veidā.

Pasaulē, kas kļūst aizvien dinamiskāka un ātrāka, yin joga nodrošina tik ļoti nepieciešamo līdzsvaru un mieru, ko tik daudzi meklē jogā. Pamēģini vairāk nekā tikai vienu yin jogas nodarbību, ja esi iesācējs. Atšķirībā no dinamiskās jogas veidiem, tev var vajadzēt vairākas nodarbības, lai izjustu yin dziedinošo ietekmi uz savas ādas. Un iespējams tu sapratīsi, ka senajiem Taoistiem galu galā bija taisnība – yin un yang spēki lieliski papildina viens otru.

Avots: https://yogainternational.com/article/view/questions-about-yin-yoga?utm_content=buffer0c929&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=articles

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>