IMG_6c66221bc1d44fae3c89a9d6b238ee11
Vegāniskā banānu maize ar superfoods
23/10/2015
candy_lips_2-wallpaper-1366x768
Kā cukurs ietekmē mūsu novecošanos?
24/10/2015

Čakras

chakra-woman_1-e1406587575841

Cilvēka enerģijas sistēmā ietilpst čakras – koncentrēti enerģijas virpuļi. Lai arī visā ķermenī/prātā ir daudz vietu, kur koncentrējas enerģija,piemēram, dažādajos akupunktūras punktos, taču septiņas čakras ir primārie enerģijas centri, galvenie tās sakaru punkti, no kuriem tā nokļūst visā pārējā cilvēka enerģijas sistēmā. Čakras atrodas mugurkaula kanālā, un katra ir saistīta ar noteiktiem orgāniem, dziedzeriem un nervu pinumiem.  Tāpat katra čakra ir saistīta ar noteiktiem apziņas stāvokļiem. Septiņas čakras darbojas saskaņoti tāpat kā orgāni, dziedzeri, nervi un citas ķermeņa sistēmas. Līdzīgi šiem fiziskajiem aspektiem, arī čakras var būt vājas vai stipras, sabalansētas vai nelīdzsvarotas. Tāpat kā masāža var mazināt muskuļu sāpes vai pareizais ēdiens – stimulēt kāda dziedzera darbību, tā arī čakras var ietekmēt ar tādām jaudīgām metodēm kā Pieci tibetieši. Piecu tibetiešu praktizēšanas mērķis ir ietekmēt čakras, lai tās līdzsvarā un harmonijā cita ar citu spētu funkcionēt vislabāk un iedarbīgāk.Kamdēļ jātiecas pēc labākās čakru darbības? Kad cilvēka enerģijas sistēma darbojas pareizi, tad ķermenis un prāts ir vesels, dzīvīgs un līdzsvarots. Pievēršanās čakrām nav nekāda nomaldīšanās netveramā neskaidru, mistisku vāvuļojumu valstībā. Čakru darbība ietekmē katru mūsu esamības aspektu un to, kā mēs pieredzam dzīvi.

Trīs primārie enerģijas kanāli

Visas septiņas čakras atrodas pie mugurkaula un ir savienotas ar trim galvenajiem enerģijas kanāliem: ida (idā), pingalā (pingalā) un sushumna (sušumnā).  Šie kanāli sniedzas no mugurkaula pamatnes līdz galvas virspusei, vadot enerģiju no čakras uz čakru. Sušumnā, centrālais kanāls, ir mugurkaula smadzeņu enerģētiskais dubultnieks, un tas ir cilvēka visas enerģijas plūsmas centrālais kanāls. Sušumnā ir galvenais kanāls, caur kuru enerģija plūst no mugurkaula pamatnes līdz pat galvas virspusei. Kundalinī enerģija ceļo cauri sušumnā, izgaismojot ķermeni un prātu. Sušumnā un pārējie galvenie enerģijas kanāli – idā un pingalā – sākas mugurkaula pamatnē, kur atrodas pirmā čakra. Idā sniedzas augšup gar kreiso centrālā kanāla pusi; pingalā – gar labo pusi. Šie divi kanāli virzās augšup, pie katras čakras savā starpā savijoties. To fiziskie dubultnieki ir gangliju nervu ķēdes, kas stiepjas gar mugurkaula smadzenēm. Idā ir savienota ar kreiso nāsi, pingalā ir savienota ar labo. Idā tiek asociēta ar Mēnesi, bet pingalā saistās ar Sauli. Interesanti, ka kaducejs, medicīnas simbols, ir šo trīs galveno enerģijas kanālu atveidojums. Attēlots kā divām čūskām apvīts spieķis ar spārniem augšgalā, kaducejs simbolizē apziņas pacelšanos no zemākajām čakrām līdz augstākajām. Kaduceja spārni simbolizē divplakstiņu trešo aci – gudrības aci, atklāsmes aci. Pieci tibetieši palīdz sabalansēt idā un pingalā – Mēness un Saules spēkus – un veidot stabilu, koncentrētu enerģijas plūsmu centrālajā kanālā sušumnā. Katrs vingrojums fiziski stimulē dažādos nervu pinumus un iekšējās sekrēcijas dziedzerus, kas atrodas mugurkaula tuvumā, kā arī pašu mugurkaulu un gangliju nervu ķēdes. Pastiprinātā enerģētiskā aktivitāte muguras nervos un galvenajos enerģijas kanālos rodas no fiziskā spiediena un nervu stimulācijas, kas notiek Piecu tibetiešu praktizēšanas laikā. Pamazām ķermenī/prātā pieaug enerģijas lādiņš. Tad ne vien kļūst vieglāk izpildīt Piecus tibetiešus, bet arī to enerģētiskā iedarbība kļūst daudz spēcīgāka. Pakāpeniski atbrīvojoties no šķēršļiem, enerģija centrālajos kanālos plūst daudz gludāk. Šī procesa gaitā uzlabojas veselība un vitalitāte, prāts kļūst spēcīgāks, un ieiešana augstos, meditatīvos stāvokļos kļūst aizvien vieglāka.

Septiņas čakras

PIRMĀ ČAKRA

Pirmā čakra atrodas pie mugurkaula pamatnes – starp ānusu un dzimumorgāniem. Enerģija, kas plūst caur šo centru, ir blīva, vitāla un spēcīga. Šī čakra ir saistīta ar pašām vienkāršākajām cilvēka izdzīvošanas funkcijām. Mums izdzīvošana ir ģenētiski ierakstīta dziņa. Tā ir mūsu apziņas sakne. Vissenākā cilvēka smadzeņu daļa (rāpuļu smadzenes) galvenokārt darbojas dzīvības pamatfunkciju nodrošināšanai. Pirmā čakra ietekmē sistēmu tādā pašā veidā kā rāpuļu smadzenes. Gluži tāpat kā pirmā čakra atrodas mugurkaula pamatā, arī tās ietekme ir visas apziņas pamatā.

Pirmās čakras pamatfunkcijas: izdzīvošana, enerģija,vitālās dzīvības enerģijas veicināšana, izvadīšana

Saistītie orgāni: resnā zarna un taisnā zarna

Saistītie dziedzeri: virsnieru dziedzeris

Saistītais galvenais nervu centrs: astes kaula un krustu kaula pinumi

Sanskrita nosaukums: muladhara (muladhāra)

 

OTRĀ ČAKRA  

sacral chakraOtrā čakra atrodas pie mugurkaula – tuvu reproduktīvajiem orgāniem -, un tā būtībā ir saistīta ar kreativitāti. Kreativitāte izpaužas dažādos veidos un ir daudzu aktivitāšu pamatā. Tā kā pati būtiskākā cilvēka kreativitātes izpausme ir pēcnācēju radīšana, tad otrā čakra ir seksuālās enerģijas, vairošanās un atjaunošanās centrs. Seksuālā enerģija ir katras personas izpausmes pamatā. Tas ir radošs spēks, kura ietekme sniedzas krietni tālāk par seksuālo aktivitāti, iekļaujot domas, jūtas, uzvedību, ģērbšanās stilu. Seksuālā enerģija ietekmē mākslu, mūziku, modi, pat arhitektūru un automašīnu dizainu. Tas ir visaptverošs spēks. Seksuālais orgasms ir gan bioloģiska apmierinājuma pieredze, gan transcendenta pieredze. Seksuālais orgasms ir tik ļoti iekārots tāpēc, ka tajā cilvēks, lai cik arī īsu mirkli, tomēr pieredz bezlaika izjūtu. Šī pati pārlaicīgā aizgrābtība raksturīga mistiskajiem stāvokļiem un ir sekmīgu šamanisko rituālu pamatā. Otrā čakra ir ļoti aktīvs centrs, un tās enerģija caurstrāvo praktiski visu, ko mēs darām. Tā ir gan vienkāršas jaunrades, gan augstākas ekstāzes pamatā.

Otrās čakras pamatfunkcijas: kreativitāte, pēcnācēju radīšana, seksuālā funkcija, vitalitātes veicināšana

Saistītie orgāni: resnā zarna, urīnpūslis, nieres un reproduktīvie orgāni

Saistītie dziedzeri: dzimumdziedzeri

Saistītais galvenais nervu centrs: prostatas pinums

(vīriešiem) un dzemdes-vaginālais pinums (sievietēm)

Sanskrita nosaukums: svadhisthana (svadistāna)

 

TREŠĀ ČAKRA

solar plexus chakraTrešā čakra atrodas pie saules pinuma, un tā ir individuālās patības centrs. Apziņas individuācija attīstās tālāk par elementāru izdzīvošanas un sugas turpināšanas līmeni, veidojot sevis kā unikālas būtnes apzināšanos. Trešā čakra ir apziņas individuācijas virpulis. Tā ir personības spēka centrs un gribasspēka avots. Trešā čakra rada pašapliecināšanās, apņemšanās un personiskā spēka dzinuli, sagatavojot mūs pārbaudījumiem, ar kuriem jāsaskaras, dzīvojot pasaulē. Šis centrs var būt ārkārtīgi spēcīgs un tiek saistīts ar personas harismu.

Trešās čakras pamatfunkcijas: griba, personības spēks, gremošana un barības vielu uzņemšana

Saistītie orgāni: aknas, liesa, kuņģis un tievā zarna

Saistītie dziedzeri: aizkuņģa dziedzeris

Saistītais galvenais nervu centrs: saules pinums

Sanskrita nosaukums: manipura (manipūra)

 

CETURTĀ ČAKRA

heart chakraCeturtā čakra atrodas pie mugurkaula – pretī krūšu kaulam, krūškurvja centrā, un cilvēka enerģijas sistēmā to uzskata par mīlestības un līdzjūtības mezgla punktu. No ceturtās čakras cilvēka apziņa iziet ārpus egocentrisma un izplešas, rodot vienotību ar visu pārējo pasauli. Ceturtā čakra atrodas pa vidu starp trim zemākajām čakrām un trim augstākajiem centriem. Tā iezīmē punktu, kurā notiek apzināta pāreja no zemāka uz augstāku apziņas stāvokli. No šī centra plūstošā enerģija ir vērsta ne vairs uz paša izdzīvošanu, bet gan uz citiem. Lai piekļūtu augstākajām kreativitātes un apziņas funkcijām, ir apzināti “jāiziet cauri” ceturtajai čakrai.

Ceturtās čakras pamatfunkcijas: mīlestība; līdzjūtība;

imunitāte; sirds, plaušu un bronhu darbība

Saistītie orgāni: sirds un plaušas

Saistītais dziedzeris: aizkrūtes dziedzeris

Saistītais galvenais nervu centrs: sirds pinums

Sanskrita nosaukums: anahata (anahāta)

 

PIEKTĀ ČAKRA

throat chakraPiektā čakra atrodas pie mugurkaula – tieši aiz rīkles centra. Caur šo čakru plūst enerģijas, kas ir saistītas ar augstākajām komunikācijas, kreativitātes un pašizpausmes funkcijām. Vislabāk šīs čakras spēks ir novērojams runāšanā, kas, iespējams, ir pati ietekmīgākā no cilvēka darbībām. Kad šī čakra ir labi attīstīta, cilvēks spēj runāt ārkārtīgi spēcīgi un pārliecinoši. Katra radoša darbība ietver procesu, ar kuru mēs izpaužam kaut ko no savas iekšējās būtības. Kad piektā čakra ir spēcīga, šāda izpausme var būt dramatiska, spēcīga un dziļi aizkustinoša. Šī čakra ir tik iedarbīga, ka tās spēks var “apburt”.

Piektās čakras pamatfunkcijas: augstākā kreativitāte un komunikācija

Saistītais orgāns: balsene

Saistītais dziedzeris: vairogdziedzeris

Saistītais galvenais nervu centrs: rīkles pinums

Sanskrita nosaukums: visuddha (višhuda)

 

SESTĀ ČAKRA

third eye chakraSestā čakra atrodas starp uzacīm aiz deguna pamatnes virzienā uz galvas centru. Pazīstama arī kā trešā acs jeb gudrības acs, šī čakra ir tā, kurā atrodas augstākais intelekts un iekšējā redze. Trešā acs ir izpratnes centrs, gudrības un intuīcijas, kas darbojas katrā situācijā, iekšējās redzes centrs. Kad trešā acs ir “atvērta”, ir iespējams skaidri redzēt pagātni, tagadni un nākotni. Cilvēki ar šo neparasto redzi ir tie reti sastopamie īstie gaišreģi. Ar sesto čakru saistītais augstākais intelekts ir plašs un jutīgs. Atvērta trešā acs ļauj viegli sasniegt pozitīvus un radošus vēlamos rezultātus.

Sestās čakras pamatfunkcijas: augstākais intelekts, gaišredzība, atklāsme, smalka dzirde

Saistītais orgāns: smadzenes

Saistītais dziedzeris: hipofīze

Saistītais galvenais nervu centrs: plexus cavernosus

Sanskrita nosaukums: ajna (adžņa)

 

SEPTĪTĀ ČAKRA

crown chakraSeptītā čakra atrodas galvas virspusē un ir kosmiskās apziņas un Visuma tīrā radošā pamatspēka apjausmas un vienotības centrs. Tas ir absolūta piepildījuma beznosacījuma stāvoklis, pilnīgas brīvības, gudrības, enerģijas, pašizpratnes un prieka iemiesojums. Atmodinot septīto čakru,

kļūst skaidrs, ka kosmiskā apziņa ir dabiskais cilvēka stāvoklis. Parasti šāda atmošanās rodas spēcīgas attīrīšanās, iekšējas bagātināšanās un garīgā darba rezultātā. Tomēr, tā kā kosmiskā apziņa jeb atskārsme, jeb apgaismība nav izzināma ar intelektu, nevar apgalvot, ka tas ir vienīgais veids, kā sasniegt šo stāvokli. Patiesībā neviltota atskārsme ir aiz intelektuālās domāšanas sfēras robežām. Tā ir iepazīstama vienīgi ar tiešu pieredzi.

Septītās čakras pamatfunkcija: kosmiskā apziņa

Saistītais orgāns: smadzenes

Saistītais dziedzeris: epifīze

Saistītais galvenais nervu centrs: plexus cavernosus

Sanskrita nosaukums: sahasrara (sahazrara)

Avots: Kristofers S .Kilems, “5 Tibetieši”

Foto: http://www.chakra-anatomy.com/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>