banans
5 izplatīti jautājumi par yin jogu
21/08/2017
ee
Tantra un iekšējā uguns
26/08/2017

Ēšanas noslēpumi fiziskās slodzes laikā no Ājūrvēdas pozīcijas

pexels-photo-1640777

Saskaņā ar Ājūrvēdu, ir jāpieturas pie mēness cikla ritma un jāņem vērā tā ietekme.

Vai diēta saskaņā ar Ājūrvēdas koncepciju, var tikt izmantota sportisko uzdevumu risināšanai? Pieejā fiziskām slodzēm, un arī izvēloties metodi, parasti eksistē divas motivācijas – muskuļu masas apjoma palielināšana un fiziskā ķermeņa „žāvēšana”.

Ājūrvēdas koncepcijā veselības atjaunošanā svarīgākais uzdevums ir līdzsvara noturēšana, taču sports diktē savus noteikumus. Un, ja mēs runājam par augstākiem sasniegumiem sportā, tad balanss ir tas par ko čempioni domā vismazāk, un parasti tikai starpsezonās.

Protams, katrs sporta veids nosaka konkrētas prasības sportistiem, un viņu fiziskai formai un reizēm tas ļoti atšķiras no katra sportista prakriti (iedzimtās konstitūcijas). Tādos gadījumos pirmajā plānā izvirzās rekomendācijas „kā” un „kad”, saskaņā ar mēness fāzēm, izvēlēties gan pārtikas produktus, gan piedevas (fitopreperātus). Stingri ieteicamā diēta, vai arī ēšanas laiks un mikro un makro elementu uzņemšana dienas laikā atvirzās otrā plānā.

Saskaņā ar Ājūrvēdu,  lai jebkurā brīdī būtu „” pilnā kaujas gatavībā”, ir jāiemācās pielāgoties mēness cikla ritmam un jāņem vērā tā ietekme. Mēneša laikā mēness iziet cauri 4 galvenajām fāzēm: jauns mēness -pirmais un otrais ceturksnis, pilnmēness – trešais un ceturtais ceturksnis. Mēness cikla sākumu nosaka ar 1 dienu pēc jauna mēness. Tālāk fāzes nomaina cita citu katras 7 dienas. Ja mēnes cikla dienas lielā mērā nosaka mūsu noskaņojumu un uzvedību, tad mēness fāzes ietekmē mūsu organisma stāvokli, tā aktivitātes pakāpi un vitalitāti.

bowl-breakfast-cereal-bowl-949069

Mēness fāzes dažādi ietekmē gan dabu, gan cilvēka organismu.

UGUNS fāze (1.-7. mēness cikla diena)

 • Palielinās hormonu – glikogona un adrenalīna, kā arī gremošanas fermentu izstrāde. Īpaši šim procesam pakļauti ir Pittas tipa cilvēki;
 • Vātas tipa cilvēkiem (kuriem pēc savas būtības ir vāja gremošana) ir jālieto uztirzā vairāk Pitas tipa produkti, lai iekurinātu Agni – gremošanas uguni.
 • Palielinās Agni, tas nozīmē, ka smagas pārtikas uzņemšana, ogļhidrātu, saldumu un miltu izstrādājumu uzņemšana ir optimāla vien šajā mēnes cikla fāzē.
 • Kopējā katabolisma periods organismā.

ZEMES fāze (8.-14. mēness cikla diena):

 • Palielinās insulīna līmenis;
 • Atslodzes periods tiem, kam ir Kaphas disbalanss;
 • Palielinās ķermeņa masa, ja ir Vātas došas disbalanss un uzturā palielinās Kaphas tipa produkti.
 • Ierobežot tos produktus, kam ir augsts glikēmiskais indekss: balto miltu izstrādājumi, saldumi, banāni, cieti saturošie produkti utt.

GAISA fāze (15.-21. Mēness cikla diena):

 • Vātas došas disbalansa saasināšanās;
 • Rekomendē izslēgt produktus, kas saasina Vātas došu (viss sausais -krekeri, sausiņi, žāvēti augļi, gāzēti dzērieni, minerālūdens utt.)
 • Aktivizējas nieru darbība (ātrs šķidruma zudums). Jādzer daudz šķidrums.

ŪDENS FĀZE (22.-28. Mēness cikla diena)

 • Pavājinās nieru funkcija, šķidrums uzkrājas ķermenī un audos. Jāsamazina uzņemtā šķidruma daudzums, īpaši naktī. Tieksme uz piepampšanu. Palēninās tauku šķišanas process.
 • Pēc iespējas izslēgt no uztura sāli (aizstājam to ar žāvētām jūras zālēm, pievienojot to ēdiena gatavošanas beigās, jo tā nav noturīga pret termo apstrādi).
 • Samazina uzņemtā šķidruma daudzumu.
 • Izslēgt pilnībā no uztura produktus, kam ir augsts glikēmiskais indekss: balto miltu izstrādājumi, saldumi, banāni, cieti saturošie produkti utt., jo šajā periodā palielinās insulīna izstrāde.

Secinājumi ir skaidri redzami. Ar sapratni pret veselību un labu fizisko formu, izprotot mēness cikla fāzes, mēs varam daudz apzinātāk un efektīvāk izvēlēties un pielāgot savu ēdienkarti. Ājūrvēdas medicīnas galvenā koncepcija ir kompleksa pieeja atveseļošanās procesam, tas arī nodrošinās jums veselību un garu mūžu!

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/kirill-eshtokin/sekrety-pitaniya-pri-fizicheskikh-nagruzkakh-s-pozitsii-ayurvedy/

Tulkoja Slowlife

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>