my-new-roots
My New Roots
16/01/2016
11667448_10205874396131176_1092963236600398572_n
Annija Apsīte
18/01/2016

Kur ņemt enerģiju ziemā? Tibetas ārsta padomi

1-DSC_1981-2

Pēc pieredzējušā Tibetas Medicīnas ārsta Pungtso Vangmo domām,  ziema var būt ļoti patīkams gada laiks, īpaši, ja mēs izvēlamies pareizi uzturu. Ārsts, starptautiskā Tibetas Medicīnas institūta Šang Šung (Lhasā) direktors dalījās savās zināšanās par to kā veiksmīgāk pārziemot.

Tibetas Medicīnā uzskata, ka ziemas laikā visa enerģija koncentrējās zemē.  Viss augu spējas slēpjas saknēs, kamēr viss, kas ir virs zemes aukstuma dēļ sasalst un norimst, dominēt sāk sausums. Mūsu organisms, kuram piemīt dabiskas pašregulācijas spējas, arī reaģē uz aukstumu un dod mūsu porām komandu aizvērties, lai saglabātu iekšējo siltumu un parūpētos par orgāniem.  Ļaudis tāpat rīkojās ar savām mājām. Aizlīmē logus un maksimāli cenšas saglabāt iekšā siltumu, kā rezultātā mūsu iekšējā ķermeņa siltums ļoti pieaug. Rezultātā, pieaug ķermeņa spēks, taču arī notiek lieko kilogramu uzkrāšana. Tibetieši saka, ķermenis būtībā kļūst smagāk. Starp citu, arī sperma ziemā kļūst daudz biezāka, tāpēc Tibetā ieņemt bērnus iesaka tieši ziemā.

1-pexels-photo-large (2)

Pēc Tibetas Medicīnas principiem, galvenie mūsu slimības iemesli ir nepareizs uzturs un uzvedība. Protams, katrs cilvēks ir unikāls, un arī dzīves apstākļi katram ir savādāki. Tāpēc, tibetiešu teksti satur precīzus aprakstus dažādiem apstākļiem un visām iespējamām rekomendācijām pareizam uzturam un uzvedībai šajos apstākļos. Nozīme ir sezonai, dzīvesvietai, vecumam, dzimumam, ķermeņa konstitūcijai un daudz kam citam. Tāpēc, ja velaties iegūt precīzu informāciju, par rekomendācijām, tieši jums, būtu vēlams apmeklēt Tibetas Medicīnas ārstu.

1-foodiesfeed.com_Gunel-Farhadli-6

Piemēram, ēšanas principi tiem, kas dzīvo mitrā vietā un tiem, kas karstā tuksnesī, būtiski atšķiras. Pirmajiem ir jāpieturas pie ēdieniem, ar karstām īpašībām, kamēr otriem, no tāda ēdiena ir jāizvairās.

Pusaudži, kuriem vēl nav 17, kā arī vecākiem cilvēkiem,pēc 70, ir aukstāka daba, respektīvi, viņu ķermenī nav tik liels karstums, kā cilvēkiem no 17-70 gadiem, tāpēc viņiem daudz vairāk jāpievērš uzmanība siltam ēdienam un piemērotai uzvedībai.

Runājot par garšvielām, bērniem un pusaudžiem iesaka lietot ingveru, jo tas samazina gļotu jeb Bekan elementu, kas šajā vecumā dominē.  Vecākiem cilvēkiem ēdienkartē jāiekļauj muskatrieksts, tas ne tikai stiprina sirdi, bet arī nodrošina labu miegu.  Cilvēkiem vecumā no 17- 70 gadiem, vairāk noderēs kardamons, kurš stimulē nieres, kas ir labas veselības fundaments.

1-pexels-photo-large-001

Vispārējas rekomendācijas ziemas periodā:

 1. Ziemā ķermenis uzkrāj siltumu, tāpēc ir jāēd barojoša pārtika, taču ne pārāk smaga. Porcijām jābūt lielākām, kā, piemēram, vasarā, un ziemā īpašu uzmanību jāpievērš vakariņām. Tām jābūt ne pārāk smagām, bet pietiekami barojošām un lielām.  Kāpēc gan ir tik svarīgas vakariņas? Jo vairāk tāpēc, ka mūsu diētas lielākoties iesaka no ēšanas vakarā (īpaši pēc 18:00) atturēties? Iemesli ir divi. Pirmkārt, pateicoties palielinātam ķermeņa siltumam, gremošana notiek ātrāk. Otrkārt, pati nakts kļūst garāka un ja nepiešķiram vērību vakariņām, lielāko nakts daļu vēders būs tukšs un rezultātā, var palielināties vēja jeb lung elements ķermenī. Tas var izraisīt dzīves enerģijas  un spēka trūkumu.
 2. Kas attiecas un ēdiena garšu, visieteicamākā ir saldā, sāļā un skābā garša. Rūgtā un savelkošā garša ziemas laikā nebūtu jālieto.
 3. Ja lietojat uzturā gaļu, Tibetas Medicīna aukstajā laikā iesaka lietot uzturā liellopa gaļu, jēra gaļu, zivis un vistu. Cūkgaļu un kazas gaļu labāk nelietot, un uzturā ieteicamas zupas un buljoni, jo tie ir viegli un sildoši.
 4. Ieteicami ir mieži un rīsi, no kuriem gatavo zupas. Šie graudaugi ir jāgatavo kopā ar garšvielām, kurām piemīt sildošas īpašības. Kukurūzu nevajadzētu lietot uzturā pārāk daudz. No augļiem vispiemērotākie ir tie, kuriem ir sildošas īpašības, piemēram, āboli, persiki, ananāsi. Nevajadzētu lietot uzturā vīnogas, arbūzu, banānus, jo tie ir daudz smagāki un aukstāki. Ziemā īpaši labi ir ēst dažādus dārzeņus, izņemot cukīni.
 5. No dzērieniem iesaka izvēlēties siltu vai karstu pienu, kas pagatavots sajaucot to vienādās devās ar ūdeni un pievienojot medu.
 6. Alkohols ir pieļaujams vien ļoti nelielās devās, piemēram, sarkanvīns vai stiprie dzērieni. Ņemiet vērā, ka pēc Tibetas Medicīnas, maza deva nozīmē apmēram 3 ēdamkarotes stiprā dzēriena un glāze sarkanvīna.
 7. Kafijas patēriņš, kurai ir rūgta garša un atvēsinošas īpašības, šajā laikā būtu pēc iespējas jāsamazina.
 8. Lai nostiprinātu ķermeni, ļoti labi ziemas periodā ir nodarboties ar jogu un elpošanas vingrinājumiem.

Galvenās ziemas garšvielas

1-FreeGreatPicture.com-813-the-seasoning-ingredients-hd

 • Kardamons –nodrošina nieru funkciju un veselību un nostiprina gremošanas uguni; kopumā spēj izvadīt aukstumu no ķermeņa;
 • Muskatrieksts – labs sirdij, uzlabo apetīti un miegu;
 • Kanēlis un melnie pipari;
 • Krustnagliņa- stiprina kuņģi, aknas, palīdz izvadīt aukstumu no ķermeņa un uzlabo apetīti);
 • Ingvers- stimulē gremošanu.

Tulkoja Kristīne Somere

Titulfoto Guntis Apse

Avots: http://www.marieclaire.ru/food/otkuda-cherpat-energiyu-zimoy-sovetyi-tibetskogo-vracha/

.

 

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>