bilde
Kā izveidot savu individuālo jogas praksi atkarībā no mēneša cikla
13/02/2017
td
Laimīgi cilvēki ar garīgumu neaizraujas
18/02/2017

Mācāmies sastādīt āsanu virknes visiem dzīves gadījumiem

bi

Atlieciens atpakaļ, nolieciens uz priekšu un sagrieziens jeb vērpe  – uz šīm 3 kustībām, pēc būtības, tiek veidotas visas hatha jogas āsanas. Un zinot to noslēpumu, jūs varat viegli un vienkārši konstruēt sev āsanu virkni jebkurai dzīves situācijai.  Šīs kustības un situācijas, kurās tās var pielietot, jums pateikt priekšā pats ķermenis. Izanalizēsim un tiksim skaidrībā, kā katra no šīm kustībām ietekmē mūsu ķermeni un prātu.

SAULAINIE ATLIECIENI

Atliecieni atpakaļ dod saules enerģiju, uzmundrina un dod spēku, uzlabo noskaņojumu. Apmēram šādi tiek aprakstītas šīs kustības tradicionālos traktātos par jogu. To pašu mums saka mūsu ķermenis: kas ir tas, ko mēs darām uzreiz pamostoties? Protams, izstaipāmies.  Tādā veidā mēs neapzināti aktivizējam simpātisko nodaļu veģetatīvajā nervu sistēmā. Ieslēdzoties simpātiskā nervu sistēma palielina asins spiedienu, noskaņo ķermeni un aktivizē darbības spējas. Tieši tāpēc rīta vingrojumu kompleksos iesaka iekļaut tādas āsanas kā Ushtrāsana (kamieļa poza), Dhanurāsana (loka poza), Andžaneāsana (pusmēness poza zemajā izklupienā). Protams, nevajag uzreiz pēc pamošanās ķermeni ievietot Chakrāsanā jeb pilnajā tiltiņā, jo tādām āsanām ir nepieciešama rūpīga ķermeņa iesildīšana.  Un tomēr dienas pirmā daļa ir labākais laiks šādu pozu izpildei.  Īpaša uzmanība ir jāpievērš Bhudžangāsanai (kobras pozai). Šī āsana iedarbojas uz virsnieru dziedzeriem, aktivizē to darbu. Šie orgāni, savukārt, izdala hormonus, kas stimulē mūsu nervu sistēmu.  Šie atliecieni tāpat pieder pie radžas gunas – kaislības, uzbudinājums, aktīva enerģijas.

MĒNESS NOLIECIENI

Noliecieni uz priekšu, gluži pretēji, ir mēness kustība. Tie nomierina, palēnina sirds ritmu, pazemina spiedienu. Pavērojiet kā jūsu organisms uzvedas, kad esat noguris?  Tas vēlas sarauties čokurā, nolaist plecus. Tas ir –ieņemt to stāvokli, kas pieprasa minimālu enerģijas atdevi un ļaut atpūsties. Mēness noliecieni vislabāk iederas vakara praksēs, kad ir ne tikai jāpastrādā ar ķermeni, bet arī jāsagatavo tas miegam. Noliecieni nomierina simpātisko nervu sistēmu un ieslēdz parasimpātisko daļu veģetatīvajā nervu sistēmā, kas palēnina pulsu un pazemina spiedienu. Īpaši efektīvi ir pasīvie noliecieni –apgrieztās āsanas kā piemēram Sarvangāsana (svecītes poza), Viparitta Karani mudra (kausētās sveces poza) vai Halāsana (arkla poza). Vislabāk šīs pozas ir veikt ar atbalstu (Salamba Halāsana vai Sarvangāsana pie sienas), lai būtu pēc iespējas mazāka muskuļu slodze. Krustu daļā  mugurkaulā atrodas viens no lielākajiem parasimpātiskajiem mezgliem, tāpēc tādas pozas kā Pashchimottanāsana ir īpaši vērtīgas. Nav grūti iedomāties, ka  noliecieni uz priekšu pēc savām īpašībām būs pretēji atliecieniem.   Tā ir inerce un stagnācija.

SATVISKĀS VĒRPES

Tieši sagriezieni ir tie, kas paceļ, iztaisno un sadala enerģiju visā ķermenī. Tie atjauno mikrocirkulāciju mugurkaula audos, uzlabo asins plūsmu iekšējos orgānos, palīdz vienmērīgi sadalīt enerģiju katrā ķermeņa šūnā. Protams, vērpes var būt gan ar radžaisku noskaņu (piemēram, vērpes stāvus vai sēdus) vai tamaisku (vērpes sēdus). Taču kopumā sagriezienu doša ir sattva (līdzsvars). Tieši tāpēc vērpes bieži vien izpilda noslēdzošajā āsanu blokā pirms šavāsanas. Pamēģiniet sastādīt sev individuālo āsanu virkni ar šīs informācijas palīdzību un tad jūsu prakse kļūs daudz produktīvāka un efektīvāka.

P.S.

Starp citu, kādas āsanas, atliecieni, noliecieni vai vērpes jums izdodas vieglāk? Iespējams, šāds vienkāršs novērojums dos jums papildus informāciju par savu ķermeni un tā vajadzībām. Ieskausieties un paanalizējiet – rezultāti var jūs pārsteigt.

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/mariya-litvinova/uchimsya-sostavlyat-posledovatelnosti-asan-na-vse-sluchai-zhizni/

Foto:https://www.facebook.com/kathrynbudig/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>