1-20151028_153942
Vegāniskais krēmsiers
28/10/2015
4k-wallpaper-close-up-dew-807598
Nidra joga – dziļā relaksācija, apzināts miegs un pašdziedināšanās
30/10/2015

Slow Life tiekas ar Pure Yoga Chesire studijas dibinātājiem Endrjū Vrenu un Frančesku Giusti

a&F

Joga ir individuāla prakse jeb ceļojums, kas jāveic katram pašam, lai realizētu savu dievišķo dabu. Citiem vārdiem sakot, joga iemāca mums apzināties to, ka nav spēcīgāka un labāka skolotāja nekā mēs paši. Taču līdz brīdim, kad pie mums atnāk šī atklāsme, ir lieliski, ja mums ir ceļabiedri (draugi un skolotāji), kas palīdz sekot norādēm un nenomaldīties no ceļa.

Endrjū Vrens un Frančeska Giusti (Andrew Wrenn,  Francesca Giusti)  ir skolotāji ar ļoti spēcīgu un daudzpusīgu personīgo praksi un plašām zināšanām.  Viņi ir arī lielisks piemērs tam, cik transformējoša un dzīvi izmainoša var būt jogas prakse. Viņi iedvesmo citus dzīvot ar vitalitāti un kaislību gan uz jogas paklājiņa, gan bez tā.

Ikdienā Endrjū un Frančeska māca savā Pure Yoga studijā Anglijā un ik pa laikam ceļo uz citām valstīm, lai dalītos ar savām zināšanām un pieredzi meistarklašu un retrītu formā.

Displaying pincha camel.jpg

Portālam Slow Life bija vienreizēja iespēja aprunāties ar šīm divām brīnišķīgām būtnēm, lai uzzinātu, ko vairāk par viņu dzīves jogas pieredzi un, protams, noskaidrotu ko vairāk par jogas darbnīcu, kas 22.novembrī notiks Rīgā.  Mēs ceram, ka šī saruna iedvesmos arī  jūs spert vienu solīti tuvāk jogai.

Kā jūs uzsākāt nodarboties ar jogu? Kāda bija jūsu motivācija tajā laikā?

Endrjū: es pievērsos jogai veselības apsvērumu vadīts.  Astmas dēļ es piedzīvoju daudz grūtību, tāpēc sāku ar elpošanas vingrinājumiem, lai atvieglotu savu stāvokli.  Kad mana veselība ievērojami uzlabojās, parādījās arī lielāka motivācija praktizēt vairāk, un es sāku veikt dažādas āsanas pēc B.K.S.  Ajengāra grāmatas “Light on Yoga”.

Frančescka:  tajā brīdī es dzīvoju Lanzarotē, Itālijā, kur  izbaudīju skaisto dabu un dzīvesveidu, līdz kāds draugs ieteica man pamēģināt jogu. Izmēģinājusi jogu es biju arī pirms tam, bet diemžēl “neuzķēros uz āķa”, taču šoreiz, pēc sava pirmā nedēļas nogales Ashtangas semināra, es biju iemīlējusies.  Tas bija kā atklāt pašas ķermeni un elpu veidā, kādu nekad nebiju piedzīvojusi.  Tas, kā joga lika man justies, motivēja mani pievienoties mazai praktiķu grupai , kas pulcējās 7 no rīta kādās mājās, lai kopīgi jogotu.  Man patika tur būt, apgūt jaunas pozas un sajust savu elpu.

Displaying Andrew double.jpg

Kāds bija jūsu ceļš no jogas studenta līdz jogas skolotājam?

Endrjū:  Es praktizēju patstāvīgi apmēram 2 gadus līdz atradu Ajengāra jogas nodarbības savā pilsētā. Aptuveni 3 gadus es regulāri praktizēju mājās, līdz kāds no maniem skolotājiem ieteica man iziet jogas apmācības organizācijā British Wheel of Yoga.  Viņa ne tikai ieteica, bet patiesībā pat nedaudz uzstāja, lai es izeju jogas pamatkursu un pēc tam arī jogas skolotāju apmācības kursu.  Tajā brīdī es nemaz nedomāju par to, ka varētu mācīt citus, es tikai gribēju paplašināts pats savas zināšanas un padziļināt savu pieredzi.

Frančeska: es praktizēju Ashtangu apmēram 4 gadus, gan mājās, gan mazā grupā, kad dzīvoju Lanzarotē. 2000.gadā es pārvācos uz  dzīvi Īrijā, kur praktizēju regulāri mājās un jogojas studijā, kā arī apmeklēju dažādas jogas darbnīcas un retrītus dažas reizes gadā. Es ļoti velējos apgūt pašus jogas pamatus un dažādos jogas prakses aspektus padziļināti, tieši tāpēc es nolēmu, ka labākais veids kā to izdarīt ir piedalīties 200 stundu garās jogas skolotāju apmācībās.   2003.gadā es sāku pētīt dažādās iespējas, kur to darīt. Draugs, kurš ieteica man apmeklēt manu pirmos Ashtanga jogas semināru, bija izgājis apmācības ar  Yoga Arts (http://www.yogarts.com.au/) skolotājiem. Viena no tām bija Luisa Sēra,  (Louisa Sear), pie kuras man bija iespēja mācīties Lanzarotē. Tā kā man šīs nodarbība ļoti patika, es nolēmu arī jogas skolotāju apmācības  iziet tieši pie šīs organizācijas skolotājiem. Es iekrāju naudu, lai 2004.gadā varētu doties uz jogas skolotāju mācībām Austrālijā pie Bairona Baja.  Kā redzi, pagāja diezgan ilgs laiks, kuru es veltīju savai individuālai praksei, līdz iedziļinājos apmācībā.  Mana sākotnējā motivācija bija mācīties pašai, nevis kļūt par skolotāju.

Displaying Franchesca posture 3.jpg

Kāds ir jūsu jogas skolotāja stāsts īsumā?

Endrjū: es kā frīlancers mācīju dažādos sporta klubos un studijās, vēlāk sāku vadīt nodarbības  jau kā neatkarīgs jogas skolotājs un pievienojos arī  Ekhart Yoga  (www.ekhartyoga.com) kompānijai, vadot dažādas meistarklases un retrītus.

Frančeska: es sāku dalīties savā mīlestībā uz jogu ar saviem draugiem un ģimenes locekļiem Itālijā.  Pēc jogas skolotāju apmācības, 2005.gadā es uz brīdi atgriezos Itālijā, lai pavadītu laiku ar savu ģimeni un tobrīd interese par jogu bija ļoti liela.  Es sāku mācīt jogu sporta klubos un neatkarīgi pāris reizes nedēļā. Vēlāk es atgriezos Īrijā, lai strādātu pilna laika darbu birojā.  Taču brīdī, kad tuvumā sāka atvērties jogas studijas, kas meklēja jogas skolotājus, es pieteicos un kādā brīdī darbs birojā kļuva par nepilna laika darbu.

Kā jūsu individuālā prakse šajā laikā ir mainījusies? Kopš pirmās jogas nodarbības, līdz šodienai. Vai esat mainījuši jogas veidus, veidu kā paši praktizējat un mācat?

Endrjū: Mana jogas prakse ir ļoti mainījusies. Šobrīd es vairāk ieklausos savā ķermenī, es strādāju intuitīvi un āsanas ir tikai daļa no manas jogas prakses. Prānājāma un meditācija kļūst par arvien lielāku manas prakses daļu.  Es nepieturos pie konkrēta jogas stila, bet sapludinu kopā dažādas tradīcijas un veidus.

Frančeska:  pirmos piecus gadus es praktizēju Ashtanga jogu, taču jogas skolotāju apmācības programma  atvēra man acis arī uz citiem jogas veidiem un tradīcijām.  Tas bija kas vairāk kā tikai fiziskā jogas prakses daļa, ko es piedzīvoju.  Es sāku izprast ieguvumus no elpošanas praksēm un meditācijas, kā arī to, cik dažāda ir jogas prakse un cik daudz mēs varam iegūt no tās, nepieķeroties kādam konkrētam jogas veidam.  Šodien es izbaudu brīdi, kad varu pabūt mierā, pabūt ar sevi meditācijā, praktizēt Vinjasa plūsmas jogu,  spēcīgas pozas stāvus, balansējošas pozas uz rokām un, protams, es izbaudu arī yin jogu un atjaunojošo jogu.

Kā joga izmainīja jūsu dzīvi, kad jūs sākāt pamanīt pirmās pārmaiņas?

Endrjū:  joga izmainīja manu dzīvi jau no pirmā prakses brīža. Mans veselības stāvoklis uzlabojās dramatiski.  Īsā laika periodā pārmaiņas nešķiet tik dramatiskas, taču paskatoties kopplānā tu ieraugi, cik fundamentālas tās ir fiziski, mentāli un arī garīgi.

Frančeska: jau no pašiem pirmsākumiem, joga iemācīja man lielāku ķermeņa apzināšanos, kas bija ļoti iedvesmojoši un savā ziņā lolojoši.  Joga deva man spēku aiziet no nemīlama darba un kardināli mainīt manu dzīvi. Tā bija lēna, bet ļoti pamatīga un spēcīga transformācija.

Jūs esat mācījušies no daudziem izciliem skolotājiem. Vai ir kādas īpašas atmiņas, kurās gribat dalīties?

Endrjū: atceros, kā mans skolotājs Klīvs mudināja mani iet un izpeldēties kopā ar krokodiliem.

Frančeska: es izjūtu dziļu cieņu un pazemību pret visiem saviem skolotājiem, ar kuriem man ir bijusi tāda izdevība praktizēt. Visizaicinošākie brīži bija laikā, kad dzīvojām džungļos, kur mums bija uzdevums un iespēja pilnībā saplūst ar apkārt esošo un notiekošo. Es varētu pieminēt arī brīžus, kad spēju veikt kādu konkrētu āsanu, kura pirms tam bijusi ļoti grūti izpildināma, pat šķita neiespējama, bet pozas ir kas tāds, kam mums nevajadzētu pieķerties, jo mūsu ķermenis nepārtraukti mainās un pozas, kuras spējam veikt šodien, varbūt neiespējamas jau rīt. Un otrādi.

Kāda ir jūsu personiskā, individuāla prakse šobrīd?

Endrjū: agri no rīta es veicu elpošanas vingrinājumus un meditāciju, kurai seko tradicionālas Hatha jogas āsanas. Reizēm tā ir Vinjasas plūsma, bet, lielākoties, mani šobrīd spēcina mana prānājāmas un meditācijas prakse.  

Frančeska: Meditācija un Prānājāma no rītiem, jogas pozas Vinjasa vai Hatha jogas stilā, reizēm yin joga.

Displaying Andrew pigeon.jpg

Kādu jogas veidu pasniedzat ?

Endrjū: es mācu eklektisku dažādu jogas veidu sajaukumu, par pamatu ņemot visus tos jogas veidus, ko esmu mācījies. Hatha joga ir spēcīga jogas disciplīna, un es to respektēju, esot atvērts arī pret mūsdienīgu prāta, ķermeņa un dvēseles savienību.

Frančeska:  izejot no jogas klases līmeņa, es piedāvāju cilvēkiem sazemējošu mieru un enerģiju, kas vēlāk turpinās sevis un sava ķermeņa iepazīšanas un atklāšanas ceļojumā.  Man patīk apgūt klasiskās jogas pozas samērā lēni. Vidēja līmeņa nodarbībā mēs veicam sveicienu saulei un spēcīgas līdzsvara pozas uz rokām.  Es regulāri mācu arī yin jogu un izbaudu spēcīgo un dziļo atvieglojumu, ko sniedz šis jogas veids, pateicoties ilgstoši noturētām jogas pozām.  Tā ir ļoti uzmundrinoša un arī ļoti spēcīga prakse, un to var viegli pielāgot ikviena vajadzībām.  Savās nodarbībās es uzsvaru lieku uz pieredzi, tas ir tieši tas, ko es cilvēkiem piedāvāju.  Pieredzi, ko cilvēki var sajust uz izbaudīt paši.

Kā jūs atklājāt yin jogu un kādas bija jūsu sajūtas pirmajā reizē?

Endrjū:  Es dievinu yin jogu un uzskatu, ka tās miers un enerģija ir ļoti bagātinoša gan mūsu ķermenim, gan prātam.  Es izbaudu šo jogas veidu tieši tāpēc, ka yin jogai nav  obligāti jābūt “ļoti vieglai” praksei. Sajūtas var būt ļoti intensīvas un iedarbība uz mūsu ķermeni ļoti dziļa. Es sāku praktizēt yin jogu, lai līdzsvarotu savu jogas praksi un spēcīgās pozas, kuras man patika veikt.

Frančeska: kad es dzīvoju Īrijā es apmeklēju kāda viesskolotāja  nodarbības. Viņš mācīja Ashtangu no rītiem un yin jogu pēcpusdienā.  Tas bija 2008./2009. gadā.  Man ļoti patika šī 2 jogas veidu kombinācija un es ļoti novērtēju to laiku, kas mums bija dots, lai izpētītu savu ķermeni, ilgstoši to noturot kādā pozā.  Es sāku interesēties par yin jogu un nonācu līdz Sārai Powers un Paulam Grillejam. Es iegādājos visas grāmatas un DVD, kas bija pieejami un stundām ilgi praktizēju,  mācoties šo jogas veidu.  Es apmeklēju intensīvu Sāras Powers yin jogas apmācības kursu Londonā, un tā bija aizraujoša mācīšanās pieredze.

Vai yin un yang jogas kombinācija šobrīd ir jauns jogas veids, vai dabīgi radies pieprasījums? Kā jūs savienojat šos divus stilus?

Endrjū: es nedomāju, ka mums ir vajadzīgs jauns jogas veids. Yin un yang ir tikai vārdi, kas raksturo atšķirīgas pieejas klasiskai jogas praksei.  Yang ir aktīva prakse, kuras laikā mēs kustamies un izmantojam savus muskuļus, ieņemot konkrētas pozas, kas sniedz mums konkrētus labumus. Yin ir pasīva un mierīga prakse, kuras laikā mēs muskuļus atslābinām, lai no fiziskā ķermeņa pārslēgtos un mūsu iekšējo pasauli.

Frančeska: es jūtu, ka mums ir nepieciešams kustību un statikas līdzsvars. Mēs varam veikt daudz dažādas advancētas jogas pozas, kuras izskatās lieliski fotogrāfijās, bet, ja mēs neveltām laiku tam, lai sajustu mieru sevī un piedzīvotu sevī dziļo transformāciju, kas ir jogas prakses dziļākā būtība, tad mēs nodarbojamies tikai ar vingrošanu.

Displaying Franchesca posture 4.jpg

Kā jūs sākat vadīt jogu kopā?  Kā savienojat yin un yang savās nodarbībās?

Endrjū un Frančeska: Frančeska ir Yin eksperte,  viņa vada regulāras nodarbības mūsu studijā. Endrjū prakse ir spēcīgāka un ietver sevī daudz līdzsvara pozas un stājas uz rokām, bet viņš ir arī ļoti ieinteresēts tajā, lai cilvēkiem nodotu īstās jogas vērtības un ieguvumus no tās.  Mūsu abu mērķis ir dalīties ar praksi, kas veicina mierīgu prātu un ķermeni un iespēju atbrīvoties no visiem nosacījumiem un bagāžas, ko nesam sev līdz, lai mūsu patiesais „ES” varētu izlauzties uz āru.  Tas var notikt tad, ja mēs praktizējam visus jogas aspektus: prānājāmu, meditāciju, āsanas visos veidos un variācijās, kuras mūsu ķermenim šobrīd ir pieejamas un akceptējamas.  Tas ir iemesls, kādēļ mēs savās nodarbībās miksējam kopā dažādus jogas veidus un piedāvājam arī jogas darbnīcas, kas ietver visus jogas aspektus.

Kāpēc mūsdienās yin prakse ir tik ļoti nepieciešama?

Endrjū: Yin ir svarīga pretmeta prakse, kas spēj balansēt visas Vinjasas plūsmas, kas šodien tiek aktīvi mācītas.  Klasiskās jogas pozas tiek mācītas ar mērķi ļaut ķermenim ilgstoši un nekustīgi sēdēt meditācijā, taču reizēm mūsdienu jogā mēs  to aizmirstam. Spēja sēdēt nekustīgi un mierīgi ir dziļākas prakses esence un tas ir tas, ko es mīlu atkārtot pats sev un saviem skolniekiem.

Frančeska: Yin joga ir spēcinošs papildinājums ikvienai mūsu aktivitātei, vienalga vai mēs ilgstoši sēžam pie datora, vai dzīvojam aktīvu dzīvi.   Locītavām un dziļiem saistaudiem ir nepieciešama stimulācija, lai uzturētu to veselību. To varētu raksturot kā  “use it or lose it” jeb “lieto to, vai zaudē to”.  Yin joga mums būs nepieciešama arvien vairāk novecojot, kad mūsu ķermeņa elastība mazināsies.  Enerģētiski, yin joga atjauno mūsu iekšējos resursus: pareiza elpošana yin jogas laikā palīdz stimulēt un vairot prānas (augšējā ķermeņa enerģija) un apanas (apakšējā ķermeņa enerģija) plūsmu.

Kā jūs savienojat jogas pasniegšanu un savu ikdienu?

Endrjū un Frančeska: joga ir mūsu dzīvesveids. Mēs praktizējam meditāciju un prānajāmu uzreiz pēc pamošanās no rīta, pēc tam seko āsanu prakse. Reizēm mēs veicam savu individuālo āsanu praksi arī starp nodarbībām. Mēs rūpīgi sekojam līdzi tam, lai nekļūtu pārāk aizņemti ar ikdienu, un mums vienmēr būtu laiks individuālai praksei. Ir ļoti svarīgi, lai mums būtu laiks vienkārši apsēsties un raudzīties uz ziediem.

Vai esat pamanījuši kādas atšķirības tajā kā cilvēki praktizē jogu dažādās pasaules vietās vai pēc vecuma grupām?

Endrjū un Frančeska: mūs ļoti aizrauj fakts, ka spējam mācīt jogu dažādiem cilvēkiem, dažādās pasaules valstīs.  Kad mēs vadām nodarbības Korkā (Cork), lielākā daļa cilvēki ir ļoti jauni un vēlas praktizēt aktīvu praksi, kas ir nedaudz atšķirīgi no Ziemeļanglijas, kur šobrīd dzīvojam. Kad Frančeska mācīja jogu Itālijā, viņa ievēroja, ka lielākoties tieši vecāka gada gājuma cilvēki interesējas par jogu, un viņi ilgojas pēc lēnas, mierīgas un maigas prakses. Yin joga nav plaši pazīstama prakse, tāpēc pirms to uzsākt, mēs daudz stāstām un skaidrojam.  Mēs ļoti gaidām tikšanos ar jogas praktiķiem Rīgā un ceram, ka viņi izbaudīs to praksi un tās zināšanas,  ar ko mēs dalīsimies.  :)

 Ko vēl bez jogas jūs darāt?

Endrjū: man patīk doties pie dabas ar manu kalnu velosipēdu. J  Ir tik daudz skaistu vietu Ziemeļanglijā un Skotijā, ko esmu atklājis pagātnē.  Šobrīd es vairs neesmu tik liels avantūrists, un izbaudi mierīgākus pārbraucienus dabas rezervātā Glāstonsburijā, kur mēs regulāri atgriežamies.

Frančescka:  man patīk staigāt  un braukt ar velosipēdu pa kalniem. Man patīk būt dabā, īpaši vasaras laikā.

Kāda ir jūsu afirmācija vai mantra?

Endrjū:  mani ļoti iedvesmo Lokha Samasta Sukino Bhavantu. Tā ir ļoti dziedinoša mantra un man patīk tās motivācija – miers un harmonija visām radībām.

Frančeska:  paralēli universālai mantrai OM, es biežu skandēju Gayatri Mantru. Man ļoti patīk arī klausīties un dziedāt badžānus.

Ja jūs nebūtu jogas skolotāji, ko jūs darīt?  Vai jums ir kāds sapņu darbs?

Endrjū: patiesībā nav.  Es ticu, ka lietas notiek zināmu iemeslu dēļ. Esmu darījis dažādus darbus pirms kļuvu par jogas skolotāju, un izbaudīju tos, bet būt iekšā jogas pasaulē ir tas, kas šķiet vispareizākais un piemērotākais šobrīd. Es neplānoju un neveicu nekādas projekcijas nākotnei, jo viss ir lieliski tā kā ir.

Frančeska:  es vairākus gadus darīju nemīlamu darbu, līdz saņēmos pārmaiņām, lai būtu tagad šeit. Tas, ko es mīlu darīt visvairāk, ir praktizēt jogu un dalīties ar to!

Pavisam drīz jūs vadīsiet meistarklasi Rīgā. Vai šī būs jūsu pirmā vizīte Baltijas valstīs?

Endrjū un Frančeska: Jā! Mēs abi esam ļoti aizrauti un sajūsmināti par savu drīzo ciemošanos un iespēju atklāt jaunu valsti un kultūru. Mēs ceram ka visi jogi Rīgā izbaudīs mūsu viesošanos.  :-)

 Vai varat pastāstīt nedaudz vairāk par meistarklasi Rīgā? Vai tā ir piemērota jogiem ar dažādām pieredzēm?

Endrjū un  Frančeskaa: mēs mēģinām jogu padarīt pieejamu ikvienam. Fiziski mēs piedāvājam variācijas un modifikācijas, kuras ir adaptējamas visiem ķermeņa tipiem un formām. Principi, par kuriem mēs runājam, ir  ļoti vienkārši un mēs stāstam no savas pieredzes.  Patiesībā tas ir aicinājums piedzīvot un saprast to, kas atrodas ikvienā no mums.

Vai prakse būs vairāk yin vai yang?

Endrjū un Frančeska:  mēs cenšamies praksi līdzsvarot, lai tajā būtu abi aspekti. Būs gan aktīvā daļa, kurā veiksim Saules Sveicienus, stāvošās pozas un līdzsvara pozas, kā arī mierīgā daļa, kurā izbaudīsim ķermeni un mūsu dvēseles iekšējo pasauli.

Īpaši ieteikumi  Rīgas jogotājiem, kas apmeklēs jūsu meistarklasi?;) 

Frančeska un Endrjū: nāciet ar atvērtu prātu un sirdi.  Iespējams, jūs piedzīvosiet praksi, ko neesat pieredzējuši līdz šim, vai esat veikuši citādāk.  Viss, ko mēs lūdzam ir ieklausīties mūsu padomos un adaptēt praksi sev un savām vajadzībām tā, lai tā atbilstu jūsu šī brīža iespējām un vajadzībām.

Uzzini vairāk par Frančesku un Endrjū viņu studijas mājas lapā: www.pureyogacheshire.co.uk

 

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>