IMG_20170105_153458
Kartupeļu rozītes
03/04/2017
pexels-photo-199246
Dziedini savu dzīvi: mainām negatīvos uzstādījumus uz pozitīvajiem
04/04/2017

Vai joga tiešām var kaitēt jeb 5 galvenās kļūdas jogā, kad joga no zālēm var kļūt par draudu veselībai.

foto

Kāpēc tika uzrakstīts šis raksts?  Vai tiešām šis dīvainais jautājums vispār ir aktuāls? Ja jūs lasāt šo rakstu, tad šī tēma nav vienaldzīga arī jums. Ja jūs kādu laiku nodarbojaties ar jogu, tad jau esat novērtējuši jogas prakses brīnumaino spēku.  Pēc prakses jūs noteikti jūtat spēku pieplūdumu, mieru un pārliecību, bet regulāras nodarbība dod jums jaunas izjūtas sevī, daudz harmoniskāku, drošāku un pozitīvāku vidi. Katra nodarbība kļūst par mazu atklājumu, bet reizēm arī ievērojumu, tādu, kas spēj sagriezt kājām gaisā jūsu priekšstatus par sevi un apkārtējo pasauli.

Pēdējā laikā internetā sāk parādīties raksti par jogas kaitīgumu. Autori stāsta, piemēram, par savu paziņu, kurš atnācis uz jogu, lai uzlabotu savu veselību, bet nekorektas prakses rezultātā ieguva problēmas ar muguru. Tālāk seko shematiska nodarbības analīze un tiek aprakstītas tās bīstamās tehnikas un sekas, pie kurām tās var novest. Analīze un secinājumi izskatās ļoti pārliecinoši pat šīs sfēras speciālistiem. Nav pārsteidzoši, ka iesācējam jogā, kas uzdūries šim tekstam, var rasties vēlme pārtraukt šīs eksotiskās, neizpētītās nodarbības.

Tā kā dotais rasts nav konkrēta atbilde uz kādu noteiktu tekstu, bet drīzāk ir kā instruments darbam ar tamlīdzīgu informāciju kopumā, es piedāvāju sākt ar ideju par to, ko vispār piedāvā mums internets un kā mums strādāt ar informāciju, kuras tagad ir ļoti daudz. Pirmais, kas ir jāņem vērā, strādājot ar jebkuru rakstu vai grāmatu, ir trīs lietas: autors, avots un datums.

Jebkura informācija, kuru ir uzrakstījis neprofesionālis par mums interesējošu jautājumu, ir jāizlaiž caur lielu daudzumu filtru, vai jāatmet pilnībā. Cita lieta, ja autors apraksta savu individuālo pieredzi. Tādā gadījumā pret to arī ir jāizturas kā pret personisko stāstījumu. Informācijas avots arī ir ļoti svarīga teksta novērtēšanas daļa. Šeit mēs iegūstam liecības par to, ar kādu mērķi tika uzrakstīts konkrētais raksts un varam sajust noskaņu, kuru autors centies iedot tekstam: visticamāk, jūs neuztversiet vienādi reklāmas materiālu, ierakstu sociālajos tīklos un ārsta viedokli profesionālā forumā, kur tiek apspriesti zinātniski pētījumi. Un, protams, raksta aktualitāte ir ne mazāk svarīgs punkts: nebūt nav viens un tas pats, vai izmatojat informāciju, kas sarakstīta pagājušajā gadsimtā vai svaigāko informāciju, kad katru gadu notiek tik daudz pētījumu un atklājumu par šo tēmu. Ja informācija ir izgājusi cauri šiem aktualitātes kritērijiem, tad ejam tālāk pie satura un informācijas novērtēšanas caur kritiskās domāšanas prizmu. Kritiskā domāšana, starp citu, attīsta intuīciju, palielina pārliecību par sevi un vienmēr ir klātesoša radošos un ģeniālos cilvēkos.

foto2

Tikai bruņojoties ar šim instrumentiem, novērtējot jebkuru informāciju, ķeramies klāt pie kļūdu analīzes, kas padara jogas praksi nedrošu. Lūk, daži no tiem:

PIRMĀ KĻŪDA

Tiek pārnesta atbildība uz otru. Būtu nepareizi uzskatīt, ka pasniedzējs nes pilnu atbildību par skolnieka veselību un visu, kas a viņu notiek uz paklājiņa. Ja skolnieks nav sniedzis pilnu informāciju par savu veselību, tad pasniedzējs, visticamāk, nenojautīs, ka problēmas pastāv, un diemžēl, nevarēs palīdzēt un piekoriģēt nodarbību ņemot vērā veselības problēmas. Cita lieta, ka zinot par slimību, skolotājs rekomendē tehnikas, kas šajā situācijā ir aizliegtas. Tas jau ir profesionālisma jautājums. Un viņam ir attiecības ne tikai ar jogu kā tādu, bet arī ar konkrēto cilvēku. Kas tāds ir iespējams jebkurā darbības sfērā.

OTRĀ KĻŪDA

Steiga. Jebkurā lietā pārlecot pāri svarīgiem attīstības posmiem, gan fiziski, gan garīgi, var novest pie negatīvām sekām. Piemēram, sarežģītu āsanu apguve bez sagatavošanās vingrinājumu izpildīšanas, var novest pie, kā minimums, nepareizas pozu izpildes, kas savukārt slikti ietekmēs dažādu organisma sistēmu darbību un pat traumām.

TREŠĀ KĻŪDA

Sevis salīdzināšana ar kaimiņu. Ja viņš stāv uz galvas jau otrajā nodarbībā, kāpēc es nevarētu? Mēs visi esam atšķirīgi, ar atšķirīgu sagatavotības pakāpi un ķermeņa uzbūvi. Ir jāciena sava organisma īpatnības un jāieklausās savās iekšējās sajūtās. Ar to arī joga ir laba. Tā dod iespēju katram virzīties uz priekšu, neatkarīgi no tā, kur un kad bija jūsu pirmā jogas nodarbība.

CETURTĀ KĻŪDA

Ķermeņa uzbūves un veselības ignorēšana. Rūpīga, saudzīga attieksme un mīlestība pret sevi ir jogas prakses pamatu pamats. Jebkurai nodarbībai ir jābūt drošai un efektīvai. Nedrīkst izpildīt vingrinājumus, kuri ir aizliegti. Tas var kļūt par iemeslu sarežģījumiem. Var pildīt tikai potenciāli noderīgas tehnikas un vingrinājumus. Piemēram, ja ir diska trūce un protrūzija, tiek izņemti no prakses visi noliecieni uz priekšu ar taisnām kājām, bet vingrinājumi kaķa pozā būs ļoti noderīgi.

PIEKTĀ KĻŪDA

Regulāru nodarbību trūkums. Tā ir vislielākā kļūda. Dzīve ir patstāvīga kustība. Un joga dod tik daudz iespēju harmoniskai un efektīvai kustībai uz priekšu.  Tāpat kā mēs katru dienu uzlādējam telefonu, arī mūsu ķermenim ir nepieciešama fiziska piepūle. Un fiziskā veselība ir tikai viena no jogas dāvanām. Tā iedos vel daudz ko vairāk – labu pašsajūtu, ja jogosiet pareizi. Esiet apzināti un attīstiet sevī kritisko domāšanu!

Anna Harjkovskaya, jogas un jogas terapijas skolotāja, instagram.com/annakharkovskaya

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/anna-kharkovskaya/mozhet-li-yoga-navredit-ili-5-osnovnykh-oshibok/

Foto: Facebook/ adellbridgesyoga

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>