IMG_20160225_071609
Zemesriekstu sviesta cepumi ar drupinātām kakao pupiņām, vegāniskie
28/02/2016
IMG_20160228_144047
Kraukšķīgie turku zirņi
28/02/2016

Sirdsskaidrībai, sirdsmieram un sirdspriekam

pexels-photo-large (1)

Saules atgriešanās brīdim tuvojamies caur gada tumšāko cēlienu. Tas ir laiks, kad vairāk nekā citkārt ilgojamies pēc sirsnības, sirdsgudrības, sirdsskaidrības, sirdsmiera un sirds siltuma. Tātad sirds nav tikai muskulis, kam jānodrošina asins cirkulācija organismā, bet arī avots nemateriālām vajadzībām, bez kuru piepildīšanas dzīvei trūkst pilnskanīguma. Ājurvēda uzsver, ka par garīgo sirdi jārūpējas tāpat kā pat  kā fizisko, jo abas ir vienlīdz svarīgas.

Mūsdienu problēma  – cilvēks vairāk tiek virzīts dzīvot ar prātu, pametot novērtā labo emociju radīto lauku, kam, līdzīgi aurai, vajadzētu aptvert mūsu fizisko veidolu. Sirds aritmija, stenokardija, sirds reimatisms – tie ir atzīšanās stāsti par neprasmi ieklausīties savā sirdī – emocijās un sajūtās, tā vietā vairāk rīkojoties pēc prāta noteikumiem. Taču prāts un sirds ir cieši saistīti – kā Saule un Mēness. Abi vajadzīgi, tikai katrs savā reizē un sava  uzdevuma pildīšanai.  Dauna sindroms – piemērs dzīvošanai tikai ar sirds apziņu. Racionāls sausiņš, kurš ceļā uz mērķi ne ziedu smaržu jūt, ne līdzcilvēku vajadzības pamana – otra galējība. Abas ved prom no līdzsvara, savukārt sirdij nepieciešama harmonija. Tās nodrošināšanai vērts papūlēties.

Sirdij palīdz garšvielas

Garšvielas ir koncentrēta Saules enerģija, tās pēc savas būtības ir vieglas un ēteriskas. Ētera elements ir daudz smalkāks par gaisu – nesataustāms, nesaredzams, gandrīz kā aura, taču spēj tikt cauri jebkādai citai substancei. Tieši tas nodrošina aromterapijas efektu –  lai panāktu vajadzīgo iedarbību, dažreiz pietiek garšvielu tikai pasmaržot.

Garšvielas vienlaikus ar fizisko uguni paceļ arī emocionālo – ļauj iedabūt emocijās siltumu, atkausē tās.  Mudina likt roku uz sirds sajūtā, ka tur mājo dvēsele. Nav tā, ka pietiek apēst kādu sildošo garšvielu vai pat tikai to pasmaržot, lai priecīgi nodvestos: nu gan esmu apskaidrots!  Bet, to darot regulāri, gan ķermenis no daudz kā atbrīvojas un kļūst veselāks, gan emocionālā uguns tiek stiprināta. Atziņas, kuru atskāršanai agrāk bija nepieciešami mēneši, tagad izšķiļas aizvien īsākā brīdī. Un dažam, kuram sirds tīra – nevajadzīgām emocijām nepiesārņota –, prāts nav sirdī un sirds nav prātā, uguns pat var kļūt tik stipra, ka transformācija noris uzreiz. Garšvielas ir mazi, dūšīgi palīgi, kas palīdz šādu  līdzsvaru veidot un saglabāt. Vai atjaunot, ja gadījies to  izjaukt.

Kāpēc sirds dažreiz kūleņo, taisa pārsitienus, sāp? Kā lai citādi tā paziņo:  hei!, neesi tikai prātā, es arī šeit esmu! Sevišķi vajadzīgi šādi atgādinājumi ir pitām,  kam izkāpt no mūžīgā analītiskuma ir ļoti grūti. Veseli  kaphas jau pēc izskata staro sirsnīgumā un  mīlestībā, viņu sirdīm tā jāklaigā retāk.

pexels-photo-large (2)

Ar sirdi draugos

Mūsos darbojas gremošanas uguns – agni;  tā  palīdz pārstrādāt pārtiku, lai veidojas pirkstam, galvai vai matam nepieciešamās izejvielas. Bet ir arī „emocionālais agni”. Tas saistīts ar visu, kas izraisa emocijas. Emocionālā uguns palīdz sajūtas un norises pārvērst atziņā: ar mani tas un tas noticis tāpēc, ka rīkojos tā un tā. Kā multenītē par Sisidru, kurš nolemj: tādu iznākumu negribu, tāpēc mainīšos, lai notikums mani skar citādi. Dažiem vajag desmit paklupienus, lai izlobītu mācību, citam pietiek ar vienu, ja emocionālais agni, kas  palīdz dzīves draņķus pārvērst atziņās, deg pietiekami spēcīgi. Tikai tad iespējams  nepieķeramies sīkumiem  un necepties par niekiem, bet vissāpīgāko pāridarījumu izprast un palaist  vaļā.

* Kanēlis –sirds vispārējais stiprinātājs un asinsrites uzlabotājs. Šķirnes dažādas, bet labākais ir Ceilonā iegūtais. Kvalitatīvs kanēlis ir satvisks,  nomierina un stiprina sirdi, sasilda nieres, uzlabo asinscirkulāciju un apasiņošanu, spēcina gremošanas un arī emocionālo uguni, mazina sāpes, atbrīvo spazmatiskus savilkumus, izvada gļotas, uzlabo vielmaiņu, mazina aterosklerozes risku, vismaz ligas sākuma. Lietots  kopā ar ingveru, viens otra iedarbību pastiprina. Vienīgi  pitām jāuzmanās: kanēļa dzērienu –  tikai aukstā laikā, tāpat, vairoties no dedzināšanas, nevajadzētu  apēst vairāk par pāris piparkūkām.

water-flowers-drink-pot-large

Recepte

Sildoša ziemas tēja: katliņā ar 2 glāzēm ūdens pievieno 2 kanēļa standziņas, 5-10 pipara graudiņus, 1 zvaigžņu anīsu, 10 krustnagliņas, 5 kardamona pākstis, šķēlīte ingvera. Vāra 5-10 minūtes, ja vēlas saldina pēc gaumes.

Vaniļa – stiprina sajūta, ka esmu drošībā, varbūt atceramies, ka augļūdens, kurā atradāmies, esot mātes ķermenī, mazliet smaržo pēc vaniļas?

Recepte

Ja mazulis kļūst čīkstīgs, pietiek nolikt pie viņa gultiņas vaniļas pākstīti vai ēteriskā vaniļas eļļā samērcētu vatīti, un bērns nomierinās. Arī pie savējās tikai vairos sirdsmieru. Ne tikai Ziemsvētkus gaidot – vaniļu vajag lietot cauru gadu, jo tā visvairāk stiprina mīlestību pret sevi.  Ja vairāk mīlestības pašā, jo vairāk, ko sniegt citiem.

*Safrāns – noguruma kliedētājs, īpaši iedarbīgs pēc pusmūža vecuma, kad uzkrājušās un neizreaģējušās emocijas sirdi pārlieku nodzinušas.

*Kardamons – uz karstām pēdām vajadzīgs tiem, kuriem pat piecstāvu mājā jālūko pēc lifta, citādi jau otrajā stāvā saķer aizdusa . Šī garšviela gan stiprina sirds muskuli, gan raisa vēlmi  neredzu, negribu un nejūtu vietā  atkal gribēt redzēt un just.

*Pipari – sasilda un atver fizisko un garīgo sirdi tiem, kuriem vājš sirds muskulis un asinsvadi,  moka sirds mazspēja vai fiziskās slodzes reizēs dur, spiež un elpa sitas ciet.

*Rozīnes – palīdz gan anēmijas un sirds mazspējas mocītajiem, gan tiem, kuriem satraukuma brīžos sirds rajonā mēdz iedurties.

*Ķiploks, lietots kā zāles, mazina sirds mazspējas izraisīto tūsku (sirds pārāk pilna ar lieko, tāpēc ķiploka visurgājēja dabai ir attīrošs efekts).

Lai darītu sirdij labu, jāatceras, ka ne jau no atsevišķiem ēdieniem vai garšvielām  tā par katru cenu jāpasargā, vietā pēc stingra saraksta piedāvājot  citus. Galvenais –  jāizvairās no visa, kas dara smagu.  No tamasiskiem ēdieniem. No tamasiska pasaules redzējuma, kad visam centrā  ir materiālisms, egoisms, ignorance, arī ieilguši depresīvie stāvokļi.

Ja emocionālā uguns netiek pie teikšanas, jo visu laiku nepieciešama gremošanas uguns rīkošanās, sirds jūtas slikti.

Sirds saprot Mēness runu

Ājurvēda ir cieši saistīta arī ar vēdisko astroloģiju, kur viena no planētām, kas ir atbildīga par sirds darbību un mūsu emocijām ir mēness. Un ja skatās tālāk –  ar tīru un satvisku ēdienu mēs pabarojam savas emocijas un savu sirdi, ar netīru un tamasisku – kaitējam ne tikai sirdij, bet arī emocionālajai labsajūtai ģimenes dzīvē un mūsu maciņa biezumam.

Satviskie pārtikas produkti

Ekoloģiski kvieši, basmati rīsi, saldie augļi, dārzeņi, sevišķi sparģeļi un  brokoļi, tikko slaukts, nehomogonizēts piens, saldais krējums un svaigi kults sviests, gi sviests, medus, svaigas ogas, zāļu tējas, mandeles, garšvielas.

Ēdot jebkuru ēdienu, tas pirmām kārtām pabaro mūsu emocionālo ķermeni – jo pašas barības vielas uzsūcas tikai krietni vēlāk, bieži jau mēs par šo ēdienu esam aizmirsuši. Izvēloties smagu un nekvalitatīvu pārtiku mēs kaitējam savām emocijām, jo tās saņem destruktīvu ēdienu. Gala rezultātā emocionālais un fiziskais ķermenis nav paēdis un viņam vajag vēl. Lūk arī atbilde, kāds ir svarīgākais liekā svara cēlonis. Emocionālajam ķermenim ir nepieciešama bauda, iesaistot visas mūsu maņas. Tāpēc tik svarīgi neēst pie datora vai televizora vai pie galda tikai aprijot uz šķīvja uzlikto. Kas nav sirdsēdiens, ir neveselības izejviela.

Sirdij nepatīk tamasiski ēdieni – ātrās uzkodas, konservi, E-vielas, mikroviļņu  krāsnī gatavotas vai sasaldētas un pēc tam atlaidinātas maltītes.  Par vajadzīgo uzturvielu sabalansējumu noteikti jādomā,  bet tikpat svarīgi –  lai ēdiens uzrunā, izraisa labas emocijas, lai ir tāds, kādu tieši tobrīd kārojas pat tad, ja veselīgo maltīšu sarakstā nav iekļaujams.  Ļoti gribas saldu? Ja smaga aptaukošanās vai diabēta liga nav skārusi, vajag šai vēlmei ļauties, nevis pātagot sevi ar biedējumiem par indēm.  Salds simbolizē mīlestību. Ja cilvēkam trūkst mīlestības, īpaši  pret sevi, saldu gribas, un tādā reizē tas ir  satvisks. Ar nosacījumu – mazliet. Tiklīdz daudz – tamasisks, jo dara smagu. Viena smalkmaizīte svētkos – jā, ja mīļi piedāvāta vai cieši noskatīta. Kā ikdienišķs apmierinājums – ne. Ir jāmeklē citi veidi, jo mūsu dvēseli pabaro nevis bulciņu kalni, bet gan garīgās pasaules sakārtošana.

food-italian-italy-cheese-large

Siers nav ienaidnieks

Siers –  produkts, kas daudziem kļuvis par vienu no iecienītākajām ēdienkartes  sastāvdaļām, jo bagātīgi satur organismam vajadzīgās vielas. Turpretī ājūvēda brīdina, ka cilvēks nav staigājošs maiss, kura funkcionalitāti nosaka tikai pareizās proporcijās sabalansēts olbaltumvielu, ogļhidrātu un taukvielu daudzums. Esam daudz sarežģītāki, galvenokārt tāpēc, ka ļoti atšķirīgi.

Siers – visu veidu un šķirņu – nav tik nevainīgs, kā esam pieraduši uzskatīt – no ājurvēdas viedokļa  tas ievērojami samazina vātu, taču palielina pitu un kaphu (tas attiecināms uz ķermeņa konstitūciju, nevis uz došu radītajiem traucējumiem). Tāpēc siers der kalsnajiem un trauksmainajiem – ar vātas konstitūciju,  jo, būdams tamasisks, padara šai došai piederīgo nervozumu piezemētāku. Apēdusi gabaliņu cietā siera, vāta, izskrējusies pa gaisiem un pārstresojusies, varbūt  uz brīdi apsēdīsies un paklusēs.

Pitām, kuras  savās izpausmēs ir impulsīvākas un pat agresīvas, piemērotāki nedaudz mīkstāki sieri ar rūgtenu garšu – kazas siers, svaigi siets siers ar ķimenēm.

Taču kaphām visprātīgāk būtu no siera atteikties. Ja tas galīgi nav pieņemams, vienīgi  mazliet kazas siera.

Sliktums, ko siers dara – tas palielina organismā amu; tā sauc visu kaitīgo substanču kopumu, kas uzkrājas nepareiza dzīvesveida dēļ.  Ājurvēdas skatījumā jebkurš siers ir smags, gļotains un eļļains amas rašanos veicinošs produkts , tas bloķē enerģijas un uzturvielu plūsmu ceļus. Tikpat staipīgs kā uz karstas pannas,  tas kļūst ķermeņa temperatūrā – visur ielien, visu aizķepē un nosprosto.

Kalnietim, kurš, uzmanot savu aitu pulku, augu dienu lēkā pa klintīm, siera šķēle ganu kulē noteikti netraucē: kustības, gaiss, labas emocijas, produkta vērā ņemamā uzturvērtība un labā garša nevēlamo kompensē.   Bet pie televīzijas ekrāna pavadīts vakars,  ja uz galda siera plate, gan var nogalināt.  Īpaši, ja atkārtojas. Ne uzreiz un ne tiešā veidā,  bet ar grūtsirdību, sirdssāpēm un beigās – niknām sirds  kaitēm.

Uzmanīgi – siers

*Siera antidots (kaitīgās iedarbības mazinātājs): asās garšvielas, kas veicina gremošanas agni – melnie pipari, čili, garais pipars, kimenes. Siers bez garšvielām ir kā mašīna bez riepām.

*No 6.00 līdz 10.00 gan rītos, gan vakaros –  kaphas laiks, un tad ēst tajā sieru nozīmē vairot organismā gļotas un smagumu. Ja sieru kārojas,  to tikai pusdienās –   fermentētu, noturētu, izbaudot kā delikatesi.

pexels-photo-14303-large

Ņemt un dot – tikai kustībā

Sanskritā vārds sirds nozīmē trīs jēdzienu – saņemt, dot un cirkulēt – apvienojumu.

Ājurvēda, meklējot cēloņus sirdskaitēm, aplūko arī došanas un ņemšanas principu. Dot  vienmēr ir vieglāk nekā ņemt. Taču šajā procesā lielāka iespēja kļūt augstprātīgam, vairot sevī lepnību:  es – varu! Ņemšana ir daudz grūtāka,  liek apgūt pazemību, pateicību.

* Sirds aritmija – galvenā kaite, kas vienlīdz skar kā vienvirziena devējus, tā ņēmējus.

*Paaugstināts asinsspiediens vairāk mēdz būt līdz neapdomīgumam sakāpinātajiem devējiem. Arī tiem, kuri visu laiku nerimstošā kustīgumā.  Viss jāzina, par visu jābūt lietas kursā – par politika, kaimiņiem, autobraukšanas sacensībām, dažādu valūtu kursiem. Lai  to izturētu,  ķermenis palielina spiedienu.

* Pazemināts asinsspiediens – dinamikas trūkst. Ņemšana, arī no sevis, savām rezervēm.

Tāpēc Ziemassvētkiem piederīgā   dāvanu sniegšana un saņemšana ir brīnišķīgs laiks došanas un ņemšanas aspekta izlīdzināšanai sevī. Turklāt nevis naudas izteiksmē mērota, bet kā sirdsmiera un sirdsskaidrības principa pārbaude, kur atskaite jāsniedz tikai sev.

*Veicinošs faktors sirds kaišu provocēšanā – pārmērības ēšana, pārēšanās,  ļoti karstas un ugunīgi asas maltītes, īpaši karstā laikā. Smagi ēdieni –   siers, daudz gaļas un zivju produktu, eļļas piesūkušies dārzeņi,  pēc kuru baudīšanas gremošanas traktam grūti. Daudz skāba ēdiena, sevišķi  etiķotu konservu.

*Ar organisma labsajūtu nesamērota fiziskā slodze, kāda vērojama  sportistiem pēc aktīvās karjeras beigām  –  sirds muskulis strauji novājinās.

* Emocionālas traumas, ko neizdodas pārvērst dzīves atziņās, jo šajā vēl nav izprasts, ka jebkurš fiziskais vai garīgais pārbaudījums  mums dota tāpēc,  lai atrastu labāku stabilāku atspēriena pakāpienus garīgai pilnveidei.

Izvairīties no sirdskaitēm palīdz

* Atturēšanās no ēšanas,  iekams iepriekšējā maltītes reizē uzņemtā pārtika nav pārstrādāta.  Regulāra knakstīšanās ap ledusskapi vai mutē iemetamu našķu trauciņu – klusais veselības ienaidnieks.

* Nenodošanās pārmērīgai seksualitātei, īpaši, darot to bez mīlestības un  mainot partnerus. Katra šāda saskarsme veido arī paliekošu enerģētisko saikni, kas visnegaidītākajā veidā var skart un ietekmēt.

*Stress, īpaši tāds, kas saistīts ar karmiskiem samudžinājumiem.

*Dabisko vēlmju un vajadzību apspiešana, mēģinot iekļauties citu uzliktos uzvedības un pašizpausmes rāmjos: vajag uz tualeti, ciešos. Nāk raudiens – turos. Vēlos klusumu , tomēr eju sabiedrībā.

*Pārslodze.

* Nepareiza elpošana. Elpot saraustīti un sekli, ievilkt plaušās sintētisku paklāju sīkdaļiņas vai cigarešu dūmus nozīmē smacēt sirdi. Tai vajadzīgas  jebkuras harmoniskas kustības, kuras ļauj  elpot dziļi un vienmērīgi .

Receptes holesterīna līmeņa pazemināšanai

* Uzreiz pēc pamošanās – glāzē silta ūdens (40 grādi) izšķīdina tējkarotīti (ne vairāk) medus – šāds dzēriens burtiski noskrāpē nosēdumus no asinsvadu sieniņām, neļaujot tur veidoties aizsērējumus veidojošajām plēksnītēm.  Procesu veicina šim dzērienam pievienota tējkarote citronu sulas.

*Tējkarote kanēļa, 1/3 tējkarotes ingvera pulvera, 1/3 tējkarotes melno piparu – samaisa, uzlej verdošu ūdeni, ļauj ievikties un atdzist līdz 40 grādiem, pievieno karoti medus, dzer pa pusglāzei pēc pamošanās un pēc vakariņām. Tāds dzēriens stiprina sirdi, mazina insulta vai infarkta risku.

Medus –  iedarbīgs sirds veselības stiprinātājs, jo  tajā ir informācija gan par došanas dziedinošo svētīgumu – tūkstošiem bišu jānopūlas, lai tiktu pie šī veselības eliksīra –, gan stāsts par ņemšanas nepieciešamību, gan  brīdinājums: lai aprēķinātu savu īsto normu, vajadzīgs prāts, jo pat medus pārdozēšana vai lietošana nevietā var būt ļoti kaitīga.

Tāpēc decembrim, adventes un brīnuma gaidu laikam tā piederas piparkūku un karstvīna  aromāts un garša. Garšvielu maigā dvesma. Sirdssiltums un mīlestībai atvērta sirds.

Guna Vilka
Guna Vilka
Dr.Guna Vilka, ārste, lektore, sertificēta ājurvēdas uztura speciāliste, konsultē ājurvēdas medicīnā un uztura jautājumos, pasniedz jogas nodarbības, konsultē pārsvarā izmantojot jyotish - vēdiskās astroloģijas sistēmu kā instrumentu uz cilvēka psiholoģisko un dvēselisko stāvokli. Vairāk info: www.triguna.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>