1-kaboompics.com_Bottle with yellow yogurt
2 lassi receptes pēc Ājūrvēdas gremošanas uzlabošanai
15/12/2015
1-IMG_20151216_130509
Vegāniskie ķirbju un kokosa mafini ar krēmu
17/12/2015

yin un yang dzīvē un uz jogas paklājiņa

1-YinYoga-Side-Shoelace-Pose-e1354113309865

Tā joga, kura šobrīd tiek praktizēta Rietumos ir pilnīgi unikāla, tādā formā, kā tagad,  tā nav tikusi praktizēta nekad un nekur, jo tā ir pilnībā pielāgota mūsu – rietumnieku vajadzībām un mērķiem. Joga nodrošina fizisku, mentālu, emocionālu un enerģētisku veselību, citiem joga kļūst arī par garīgu praksi. Kurus labumus no jogas prakses gūsiet jūs, ir atkarīgs no jūsu motivācijas.

Sākotnējās Hatha jogas formas uzsvaru lika vienādi gan uz spēcīgām muskuļu aktivitātēm, kuras varētu nodēvēt par YANG praksēm, gan uz maigākām darbībām, kas atvēra dziļākos audus un locītavas – , kuras šodien dēvētu par YIN praksēm. Lielākoties visas jogas prakses šodien ir ļoti dinamiskas un radītas tā, lai strādātu tikai ar pusi no mūsu ķermeņa, muskuļaino pusi jeb YANG daļu. Yin joga ļauj mums piekļūt ķermeņa dziļākajiem audiem – locītavām, saistaudiem, fascijai, un pat kauliem.

Ir svarīgi strādāt gan ar yang, gan yin ķermeņa enerģijām, lai iegūtu optimālu veselību un vitalitāti.

Yin jogai var būt tādi paši mērķi kā yang jogai, taču atšķiras ne tikai tas, KO mēs darām, bet arī tas,  mēs jogojam. Tas, kāpēc mēs nodarbojamies ar jogu, ir tikai mūsu pašu personiskā, individuālā motivācija.

Ja iesākumā vairumam cilvēku, yin joga šķiet garlaicīga, pārāk lēna un pasīva, tad atklājot patiesos šīs jogas ieguvumus un terapeitisko iedarbību, jogotāji atklāj, ka šis jogas veids var būt arī gana izaicinošs, pateicoties ilgajam pozu turēšanas laikam. No malas yin joga izskatās ļoti vienkārša, taču tas nenozīmē, ka tā ir ļoti viegla, gluži pretēji, daudz aktīvi dinamiskās jogas pārstāvji, atzīst, ka yin joga ir daudz grūtāka. Viens no iemesliem ir tas, ka pozas var tiek turētas no 1-20 minūtēm.  Šajā brīdī mēs izprotam teiciena – Ir svarīgi nevis tas, vai tu vari veikt kādu konkrētu pozu, bet gan tas, cik ilgi tu vari šajā pozā palikt nozīmi.

Yin un yang enerģijas

Šo divu enerģiju līdzsvars ir tas, kas balstoties uz Dao mācību nodrošina harmoniju un veselību.  Yin un yang ir ļoti relatīvi jēdzieni, kas raksturo mūsu eksistenci. Tāpat kā monētas divas puses, yin nevar pastāvēt bez yang un yang nevar pastāvēt bez yin, tie papildina viens otru. Tā kā eksistence nekad nav statiska, tāpat arī tas, kas ir yin un tas, kas ir yang, visu laiku mainās. Šī kustība un plūsma notiek patstāvīgi.  Senie ķīnieši atklāja, ka visam ,kas pasaulē eksistē ir yin vai yang īpašības. Šie termini pastāvēja jau Konfūcija laikos un pirmajos Dao tekstos. Kā yin tika raksturota kalna ēnainā puse, bet ar yang apzīmēja saulaino pusi.  Ēna nespēj eksistēt bez saules, un saule nespēj pastāvēt bez ēnas.

Nepastāv nekas, kas ir absolūti yin vai yang.  Ir jāizvērtē konteksts, kurā mēs lietu, parādību utt. apskatām.  Yin simbolizē to, kas ir smagāks, zemāks, vairāk apslēpts, sievišķīgs, pasīvāks un noslēpumaināks. Yang simbolizē pretējo – gaišāks, augstāks,  vīrišķīgāks, vairāk atklātāks, virspusējs,  dinamisks.

Yin un yang īpašības

yin Yang
tumšs gaišs
auksts karsts
iekšā ārā
lēns ātrs
tumšs gaišs
lejup augšup
substance funkcija
ūdens uguns
sieviete vīrietis
mēness saule
nakts diena
zeme debesis
plastisks elastīgs
zaudēšana uzvara
izdevumi ienākumi
badošanās ēšana
pasivitāte aktivitāte
celibāts sekss
pienākums izvēle
Mazāk ir labāk vairāk ir labāk

Yin satur yang

Yin un yang ir ļoti nenodalāmi jēdzieni, kuri mainās izejot no konteksta, kurā tie tiek aplūkoti.  Piemēram, ņemsim ūdeni un tā temperatūru. Mēs sakām, ka karsts būs yang un auksts būs yin, taču, ja salīdzinām, tad karsts ūdens attiecībā pret verdošu(yang) būs yin, kamēr auksts ūdens būs yang salīdzinājumā pret ledu, kurš būs yin.

Pat, ja mūsu jogas prakse ir ļoti dinamiska, un mēs to varētu nodēvēt par tīru yang praksi, tajā pat laikā, tajā vienmēr būs arī yin aspekts.  Piemēram, mūsu elpa, kura kļūst vienmērīga, lēna un plūstoša, kad mēs pārejam no vienas pozas uz otru.

Yin kļūst par yang

Tāpat kā mēs varam saskatīt yin elementus yang aspektā, tāpat mēs varam novērot arī kā yin pārtop par yang un yang transformējās yin.  Šī transformācija var būt ļoti smalka un nemanāma, vai ļoti ātra. Tāpat kā sezonas nomainās – pavasara un vasaras yang lēnām un plūstoši nomaina rudens un ziemas yin.  Nav iespējams noteikt vienu konkrētu momentu, kad sezonas samainās un no vienas pāriet otrā. Taču transformācija var būt arī ļoti ātra, kā viesuļvētra, kas pārbrāžas pāri.  Mēs ļoti bieži savā dzīvē piedzīvojam gan ļoti ātru, gan lēnu yin un yang transformāciju. Kad mēs no rīta pamostamies, yin kļūst par yang. Reizēm mēs mostamies ļoti lēni, un šī transformācija notiek pakāpeniski, bet reizēs, kad esam aizgulējušies, lecam ārā no gultas un visu darām lielā steigā, arī šī transformācija no yin uz yang ir ļoti ātra.

Reizēm, kad mēs vairākus mēnešus no vietas ilgstoši strādājam, bez pienācīgas atpūtas, mūsu ķermenis meklējot līdzsvaru saslimst, tādējādi liekot mums atpūsties. Tādējādi yang dzīvesveids ļoti ātri pārvēršas par yin.

Yin kontrolē yang

Ja mēs pārāk ilgi esam bijuši disbalansā, dzīve mums automātiski piespēlē situāciju, kas liek mums to mainīt.  Mūsu veselība var ciest,  mūsu dzīves var mainīties.  Ja mēs šo signālu pēc nepieciešamības līdzsvarot yin un yang ignorējam, mēs varam ne tikai izdegt, bet pat ļoti nopietni saslimt. Pat sirds lēkme  var būt viens no veidiem, kā likt mums apstāties un padomāt.  Mums var gūt gan pārāk daudz, gan pārāk maz yang vai yin enerģijas,  lai līdzsvarotu mums ir jābalansē pretējā enerģija.

Mūsdienu dzīvesveids diemžēl neizprot zināšanas par yin un yang, jo tikai tad, kad mūsu ķermenis sabrūk no pārslodzes, mēs sākam domāt par atpūtu, tikai tad, kad kļūstam tik slimi, ka nevaram piecelties no gultas, sākam domāt par to kā vadām savu dzīvi, taču, ja mēs izprotam yin un yang līdzsvara svarīgumu, tad apzināmies, ka mūsu spēkos ir balansēt šīs enerģijas tā, lai iegūtu optimālu fizisko un garīgo veselību.

Yin un yang mūsu ķermenī un jogas praksē

Kā jau minēju, yin un yang ir ļoti relatīvi jēdzieni, kas ir jāskatās izejot no konteksta, kurā tie tiek apskatīti.  Mūsu ķermenī par yang varam dēvēt muskuļus, asinis un ādu, kamēr  par yin varam dēvēt saites, kaulus un locītavas.  Muskuļi ir elastīgi, bet kauli ir plastiski.  Muskuļiem patīk iesildīties, kamēr saites paliek nosacīti aukstas.

Yang stila joga lielākoties strādā ar muskuļiem un pielieto ritmiskas kustības, kuras atkārtojas,  lai  iedarbotos uz muskuļiem. Tā kā muskuļi ir elastīgi un mitri, viņiem ļoti labi patīk šādas ritmiskas kustības.  Yin audi attiecīgi ir ļoti sausi un mazāk elastīgi, un var tik bojāti, ja ar tiem veic šāda veida kustības un manipulācijas.    Tāpēc mūsu yin ķermeņa daļas pieprasa pilnīgi citu attieksmi –  daudz maigāku, lēnāku un ilgāku laika periodu.

Mūsu locītavas mēs vienkārši varam uztvert kā vietu starp kauliem, kurā var notikt kustība.  Locītavu līdzsvaro saites, muskuļi un cīpslas, kas kaulus satur kopā.  Vispārinot varam teikt, ka viens no muskuļu uzdevumiem ir aizsargāt locītavu. Ja spiediens uz locītavu būs pārāk liels, tad vispirms būs plīsums muskuļos, tad saitēs, un tikai tad pati locītava tiks traumēta.

Yang joga ir radīta tā, lai neietekmētu locītavu, tieši tāpēc tiek liela uzmanība tiek pievērsta pareizām ķermeņa izvietojuma  āsanās,  kamēr yin joga ir īpaši radīta tam, lai nodarbinātu mūsu saites un radītu vietu un spēku mūsu locītavās.

Lūk, piemērs, kas palīdzēs izprast atšķirīgās muskuļu un saišu lomas. Ieliec savu labās rokas rādītājpirkstu kreisajā plauktā. Tagad sasprindzini maksimāli labo rādītājpirkstu un izstiep uz priekšu, pamēģini ar kreiso roku saliek pirkstu uz augšu. Ievēro, ka šeit nenotiek gandrīz nekāda kustība.  Muskuļu uzdevums ir savienot kaulus kopā, lai limitētu kustību amplitūdu locītavās. Tagad pilnībā atbrīvo pirkstus, nedaudz izpurini tos.  Tagad turot tos pasīvus, mēģini saliegt tos uz augšu. Ievēroji atšķirību? Pilnībā atbrīvotus pirkstus  vari saliekt vismaz par 90 grādiem. Kad muskuļi ir atbrīvoti, tad visa slodze tiek saitēm, kas savieno locītavas.

Ja mēs runājam par muksuļiem, tad jāpiezīmē, ka apmēram 30% no tā, ko mēs saucam par muskuļiem patiesībā ir fascija. Tieši fascija mūsu muskuļos ir tā, kas pārvalda mūsu muskuļu kustību amplitūdu, kamēr mūsu muskuļu šūnas ir tās, kas nosaka muskuļu spēku.  Yang joga spēj padarīt mūsu muskuļus spēcīgus, kamēr yin joga ir tā, kas palīdz mums nostāties pozā un palikt tur ilgstoši.

Mūsu yin audos, mēs arī varam atrast yang elementus. Mūsu fascijā un saitēs, kuri ir yin dabas, ir arī šķiedras, kā mūsu muskuļos. Tas nozīmē, ka arī mūsu fascijai piemīt spēja sarauties un izstiepties.

Ja mēs paskatāmies uz savu dzīvi, tad mēs to uzsākam ļoti dinamisku un aktīvu – tā ir viscaur yang.  Ar laiku novecojot, mūsos arvien vairāk un vairāk ienāk yin enerģija.  Aptuveni 30 gadu vecumā, mūsu yin un yang enerģijas nonāk līdzsvarā, bet pēc tam, arvien vairāk virsroku ņem yin.  Tāpēc arī novecojot mums ir nepieciešams mazliet yang dinamiskuma, lai uzturētu ķermeni pie dzīvības.

Materiāla tapšanā izmantota Bernie Clark grāmata “The complete guide to Yin Yoga. The philosophy  & practice of Yin Yoga.”

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>