pexels-photo-300122
8 personības attīstības stadijas, kurām mēs dzīves laikā izejam cauri
10/04/2017
IMG_20170412_100359
Upeņu šokolādes kūka, vegāniska, bez gluteīna
12/04/2017

Ashwagandha

Ashwagandha_(1)

Ašvagandas ironija ir gluži kā iemīlēšanās, šis augs gan tonizē, gan arī nomierina vienlaikus. Arī iemīloties mēs jūtamies spēcīgāki un skaistāki, bet tajā pašā laikā tik mierīgi un atslābināti un mīlas apdullināti. Tieši uzlabot mīlas dzīvi un pavairot auglību, atslābinot un nomierinot, ir Ašvagandas lielākā priekšrocība. Šis augs stiprina izdegušu un pārgurušu nervu sistēmu, un, patiesi, kuram gan mūsdienu aktīvajā dzīvesveidā tā ir mierīga un harmoniska. Kad kafija vairāk nepalīdz, jāķeras klāt Ašvagandai.

Ja kāds no šiem simptomiem Tev ir, šis augs palīdzēs:

  • Stress, stress un vēl vairāk stresa
  • Vispārējs vājums un enerģijas trūkums
  • Grūtības koncentrēties
  • Samazināts libido
  • Emocionālā nestabilitāte

Liekas pazīstams, vai ne ? Ašvaganda Tev var palīdzēt mazināt šos simptomus, un, kopā ar veselīgu dzīvesveidu padarīt kopumā Tevi par laimīgāku cilvēku.

Tulkojumā Ashwagandha (latīniski – Withania Somnifera) nozīmē “zirga smarža”, tāpēc ka svaiga sakne smaržo pēc zirga urīna. Jāsaka, ka šim augam zirgi nepiekļūst un ne jau tāpēc viņi tā smaržo. Tāpēc bez satraukuma. Drīzāk šeit nosaukums atgādina to, ka augs spēj atjaunot spēku un būt kā staltam zirgam, iegūt seksuālo spēku kā jaunam kumeļam. Ašvagandu izmanto kā spēcīgu jaunības eliksīru, regulāri to lietojot, domāju, ka pāris gadus tas noteikti var noņemt. Skaists, mierīgs, seksuāli atbrīvots un spēcīgs. Izklausās pēc pārāk labas reklāmas, bet pačukstēšu, ka tā jau arī viņa darbojas, bet tikai savienojot iegūto efektu ar vēlmi apgūt un praktizēt jaunās zināšanas, nevis ballējoties caurām naktīm dūmu ietvertiem.

Iedarbība uz DOŠĀM – Samazina Vatu un Kaphu

Rasa (garša) – rūgta un savelkoša

Guna (īpašības) – pavairo ķermenī vieglumu un Sattvu

Virya (efekts) – karsējoša

Vipaka (pēc gremošanas) – tā kļūst salda

Iedarbība un Ojas – pavairo šo burvīgo vitālo ķermeņa enerģiju

Dhātu (audi) – iedarbojas uz asinīm, muskuļiem, taukiem, kauliem, nerviem, reproduktīviem audiem.

Srotas (kanāli) – tīra reproduktīvos, nervu un elpošanas enerģētiskos kanālus

Iedarbība uz audiem

Ja Tu esi tievs kā skals, tad šis augs ir palīgs Tavs. Ašvaganda palīdz atjaunot muskuļu kvalitāti un spēku, mazināt anēmijas simptomus un palīdz atjaunoties pēc ilgstošas slimošanas. Šo augu izmanto visa veida traucējumiem muskuļos, jo viņš gan palīdz mazināt iekaisumu, gan arī uzlabo muskuļu tonusu. Perfekts augs tiem, kas vēlas sasniegt labus rezultātus sportā, arī jogā! Tas tonizē arī sirdi, dzemdi (uzmanīgi grūtniecības laikā), plaušas. Drīkst lietot bērni, īpaši tie, kam samazināta muskuļu masa, kā arī veci cilvēki, kam bieži ir liels vājums.

Imunitāte

Spēcīnot Guru – Jupitera enerģiju (efektīvs augs visiem, kam horosokpā vājš Guru), tas palīdz pie – auto imūnām slimībām, neitropēnijas, reimatoīdā un osteoartrīta, vēža slimībām un hroniskām saistaudu slimībām. Efektīvs sāpju mazinātājs un pretiekaisuma līdzeklis, gandrīz kā Ibumetīna tablete. Populārajā medicīniskajā lapā PubMed ievadot šos atslēgas vārdus, var atrast ārkārtīgi daudz un uz pierādījumiem balstītu faktu, kas apliecina šīs visas Ašvagandas ārstnieciskās iedarbības. Tā ka nekādi joki un brīnumi, fakti, fakti, fakti. Kopumā ņemot Ašvaganda ir lielisks adaptogēns, kas palīdz pielāgoties – tur, kur imunitāte ir jāpaceļ un kur tā ir jāsamazina, kā piemēram pie vēža šūnām. Pat, ja Tev ir tikai regulāras iesnas un saaukstēšanās, kas ir diez gan nomācoši, šeit viņa labi palīdzēs. P.s. kombinācijā ar neveselīgu dzīvesveidu, šis preparāts nespēs veikt nekādus lielus brīnumus, īpaši pie smagām saslimšanām.

Plaušas

Lieto pie bronhiālās astmas, bronhītiem, klepus un alerģiskām reakcijām, kas kombinējas ar zemu imunitāti. Iesnas, alerģisks rinīts. Šo saslimšanu gadījumā ķermenī pavairojas auksts mitrums un nervozitāte – ājurvēdiski runājot Kapha un Vata došas nedabiski palielinās. Siltā un vieglā Ašvagandas iedarbība izlīdzina aukstumu un mitrumu. Gluži kā, kad mitras drēbes pēc mazgāšanas mēs noliekam siltā saulītē – tās ātri izžūst un smaržo pēc saules tāpat arī Ašvaganda spēj izžāvēt un padarīt vieglākas plaušas.

Nervi

Kad domas par daudz un nervu vairs nav, tad jāsteidz iedzert pulveris šis. Tas spēj iedvest mieru, sazemējumu pie neirozēm, bezmiega, trauksmes, pārmērīgas domāšanas, “hiper” simptomiem un uzmanības deficīta sindromu, tremoriem, galvas reiboņiem, sāpēm. Tā duāli dullā darbība – tonizēt un atslābināt vienlaikus ir brīnumaina. Varētu teikt pat maģiska. Ārkārtīgi nopietnā pētījumā (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/) pat pierādīja, ka viņa tiešām mazina stresu un nemiera simptomus. Šķiet, tas senajiem ājurvēdas ārstiem tāpat bija skaidrs, bet lai jau medicīna rosās. Un ap šo augu rosās ļoti naski.

Miega traucējumiem uz nakti 1 TK Ašvagandu sajauc ar nerafinētu cukuru un Gī, dzer pirms miega.

Reproduktīvā sistēma

Atjaunojošais efekts uz dzimum audiem palīdz uzlabot spermas kustīgumu un daudzumu, papildus uzlabojot seksuālo potenci. Varētu teikt, pat tuvinās Viagrai, izņemot, bez negatīviem blakusefektiem. Ārēji var izmantot Ašvagandas eļļu potences uzlabošanai. Sievietes, sarosās, ir dāvana vīrietim.

Ginekoloģija

Labākais toniks dzemdes muskulatūrai, to izmanto menstruāciju traucējumos. Sievietes, kas mokās ar regulāriem PMS simptomiem šis augs būtiski atvieglo gan emocionālos traucējumus, gan spazmas, gan arī uzlabo mēnešreižu kvalitāti. Šīs dienas daudzām sievietēm ir “norakstāmas” no dzīves, turklāt regulāra Ibumetīna lietošana negatīvi ietekmē aknu un kuņģa veselību. Šis augs sniedz lielisku atrisinājumu.  Pie ķermeņa noguruma un “mīļais, man sāp galva” samaisa 1 TK Ašvagandas pulveri ar 1 TK Gī sviestu, to visu uzvāra 1 glāzē laba piena, 2 nedēļas dzer regulāri uz nakti.

Vairogdziedzeris

Efektīvi izmanto, lai balansētu vairogdziedzera darbību.

Uzmanību – kontrindikācijas

Visas rosīgās un aktīvās Pittas – šis augs karsē, tāpēc jālieto ar uzmanību visiem tiem, kam ir dažāda veida dedzināšanas un pārskābināšanās simptomi. Te vajadzēs ko rūgtu, kā Nīmu vai Guduchi. Lai gan Indijā šo augu izmanto grūtniecības laikā, lai stiprinātu dzemdi, rietumi nonākuši pie secinājuma, ka labāk to nelietot dēļ tā tonizējošā efekta uz dzemdi. Ašvagandha ir Vatas augs, un pati labākā Rasayana Vatas cilvēkiem.

Drošības nosacījumi

Nav reģistrēti zāļu kombināciju negatīva iedarbība. Dažos pētījumos minēts, ka Ašvaganda var samazināt cukura līmeni, tātad, uzmanīgi ar diabētu.

Devas

3-9 grami sausa sakne. Kapsulās 1-2 kapsulas 1-2x dienā, atkarībā no vajadzībām. Lai sasniegtu maksimālo efektu to lieto kopā ar Gī, karstu pienu, mandeļu pienu un medu.

Latvijā Ašvagandu var nopirkt specializētajos veikalos, rekomendēju Ezotēriku (kombinētās kapsulas, eļļa, pulveris), Planet Ayurveda (kapsulās), Rudra (pulveris).

Uz veselību

Dr. Guna Vilka 

S.Pole Ayurvedic Medicine

S.Ammon Heilpflanzen der Ayurvedischen und der westlichen Medizin

Guna Vilka
Guna Vilka
Dr.Guna Vilka, ārste, lektore, sertificēta ājurvēdas uztura speciāliste, konsultē ājurvēdas medicīnā un uztura jautājumos, pasniedz jogas nodarbības, konsultē pārsvarā izmantojot jyotish - vēdiskās astroloģijas sistēmu kā instrumentu uz cilvēka psiholoģisko un dvēselisko stāvokli. Vairāk info: www.triguna.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>