kauli
Kā noveco mūsu kauli, muskuļi un cīpslas?
04/09/2019
brooke-lark-M4E7X3z80PQ-unsplash
Kas notiek ar ēdienu, ko mēs ēdam?
16/09/2019

Olbaltumvielas veselīgiem muskuļiem un kauliem

gesina-kunkel-N4UA_-_Oc7s-unsplash

Olbaltumvielas ko uzņemam ar ēdienu nodrošina aminoskābes kā celtniecības blokus olbaltumvielu augšanai, atjaunošanai un uzturēšanai organismā. Atšķirībā no ogļhidrātiem, ko var uzglabāt kā glikogēnu, un taukiem, kurus var uzglabāt kā triacilglicerīdus, ķermenim nav aminoskābju vai olbaltumvielu uzglabāšanas mehānisma.

Kad mūsu uzturā ir pietiekami daudz olbaltumvielu un pietiekama enerģijas piegāde, aminoskābju pārpalikums, kas netiek izmantots augšanai vai atjaunošanai, tiek pārveidots par glikozi aknās vai tiek izmantots enerģijas nodrošināšanai. Nepietiekami nodrošinot uztura enerģiju no ogļhidrātiem un taukiem, ķermenis enerģijas ražošanai galvenokārt izmanto aminoskābes uz augšanas, uzturēšanas un atjaunošanas rēķina. Tas nozīmē, ka, kļūstot vecākam, ir īpaši svarīgi nodrošināt pietiekami daudz enerģijas uzturā no ogļhidrātiem un taukiem, lai uztura olbaltumvielas varētu izmantot atjaunošanai un uzturēšanai.

Uztura olbaltumvielas ir galvenā barības viela muskuļu un kaulu veselībai. Pienācīgs olbaltumvielu daudzums bērnībā un pusaudža gados ir būtisks, lai augšanas laikā uzkrātu pietiekamu kaulu un muskuļu masu. Lai muskuļi augtu, viņiem ir nepieciešams gan proteīns, gan fiziskās aktivitātes, un tas pats attiecas arī uz kaulu. Uztura olbaltumvielas var arī palīdzēt palēnināt kaulu un muskuļu zaudēšanas ātrumu, kas notiek, novecojot. Diētas ar zemu un augstu olbaltumvielu daudzumu dažādos veidos var ietekmēt kaulu metabolismu.

Skeleta muskuļi ir olbaltumvielu kopums, ko var izmantot kā enerģijas avotu, kad trūkst pārtikas vai ja ķermenis ir stresa stāvoklī, piemēram, pēc traumas. Olbaltumvielu trūkums uzturā novedīs pie samazināta muskuļu spēka, kas var palielināt krišanas risku, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, un veicina sliktu atveseļošanos pacientiem, kuriem ir bijuši lūzumi. Diētas ar zemu olbaltumvielu daudzumu ir saistītas arī ar samazinātu kalcija uzsūkšanos zarnās un paaugstinātu atslēgas kaulu regulējošā hormona – paratheidīta hormona – līmeni.

Diētas ar augstu olbaltumvielu daudzumu var palielināt kalcija uzsūkšanos un izraisīt paaugstinātu kalcija izdalīšanos urīnā. Diētas ar augstu olbaltumvielu daudzumu ir saistītas arī ar svarīga kaulu augšanas faktora – insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1. – palielināšanos. Augstas olbaltumvielu diētas ir saistītas ar palielinātu kaulu minerālu saturu, samazinātu lūzumu risku un uzlabotu lūzumu dzīšanu un vispārēju atjaunošanos pēc ievainojuma.

Muskuļi satur apmēram 30% olbaltumvielu. Jūs varētu būt pārsteigts, uzzinot, ka kauls satur lielāku olbaltumvielu procentuālo daudzumu nekā muskuļi. Tas notiek tāpēc, ka muskuļos proteīni galvenokārt atrodas muskuļu šūnās, kurās ir daudz ūdens, savukārt kaulos liela daļa olbaltumvielu ir ārpus šūnām blīvi iesaiņotās šķiedrās, kas satur maz ūdens.

Muskuļi un kauli savu galveno funkciju veikšanai izmanto specializētus proteīnus. Muskuļos vissvarīgākie un bagātīgākie funkcionālie proteīni ir aktīns un miozīns, kas veido lielāko daļu muskuļu audu olbaltumvielu. Ir arī daudz citu olbaltumvielu, piemēram, troponīns, kas nepieciešams muskuļiem, lai tie funkcionētu. Kaulos vissvarīgākais funkcionālais proteīns ir šķiedru kolagēns, kurā iestrādāts kalcija fosfāta minerāls.

Ja no uztura mēs neiegūsim olbaltumvielas, pat ja mūsu enerģijas vajadzības tiek apmierinātas no ogļhidrātiem un taukiem, mēs zaudēsim olbaltumvielas no mūsu ķermeņa.

Raksta tapšanās izmantoti mācību materiāli no Sheffield Universitātes mācību kursa “Muskuloskeletālā sistēma”.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>