IMG_2092
20.diena -Jogas draugi Jeb Sangha
20/10/2017
IMG_2230
22.diena Sāpju pieņemšana (Tapas)
22/10/2017

21.diena Atmiņa (Smrti)

IMG_2188

Aštanga jogā pozu nosaukumu un secību zināšana un atcerēšanās ir ļoti būtisks aspekts. Tajā brīdī, kad tu atceries pozu secību un tev nav jādomā par to, kas sekos pēc tam vai jāklausās skolotāja instrukcijās, tu vari vērst savu uzmanību uz iekšu, nedomājot par ārējo pasauli un to, kas notiek apkārt. Atmiņas trenēšana ir tik pat būtiska kā pozu izpilde. Ir svarīgi ne tikai lasīt un atcerēties svētos tekstus, bet iegaumēt arī pozu nosaukumus un āsanu secību, lai prakses laikā nebūtu jādomā par šīm lietām un mēs varētu tikai pievērsties praksei. Tas, kā tu strādā ar savu atmiņu, atspoguļo to kā tu strādā ar savu prātu un ķermeni un nosaka to, cik viegls vai sarežģīts būs tavs jogas ceļš.  Neatkarīgi no tā, kāda ir tavas dzīves pieredze, tas, ko tu no katra notikuma paņem sev līdzi dzīvē, ir svarīgākais, kas nosaka to vai tu būsi laimīgs savā dzīvē. Bieži vien mums piemīt paradums atcerēties tikai negatīvo, pieķerties tikai negatīvām un sāpīgām atmiņām, aizmirstot par visu labo, kas ar mums noticis.  Car jogu mēs varam uztrenēt savu uztveri uz lietām skatīties daudz neitrālāk, objektīvāk un patiesāk. Mēs iemācāmies nekoncentrēties  tikai uz negatīvo.

Šodienas jogas tēma ir atmiņa. Mūsu garīgajā ceļā lielu lomu spēlē 3 veidu atmiņas. Pirmkārt, tu varai atcerēties sava skolotāja vārdus, kad esi lielā stresā vai nomākts. Otrkārt, tu vari iegaumēt savas garīgās līnijas svētos tekstus, kas ir mūsu bruņas grūtās dzīves situācijās un treškārt, vissvarīgāk, tu beidzot atcerēsies savu Es. Jogas filozofija saka, ka katrā no mums iekšā ir mūsu patiesais, dziļais Es un neskatoties uz to, cik dziļi iekšā tas ir apslēpies un cik lielas ir mūsu šaubas un neziņa, kaut kur mūsos ir atmiņas par šo Es.  Caur praksi, mūsu patiesā Es gaisma sāk spīdēt cauri un tu atmosties. Tu atceries šīs atmiņas par to, kas tu patiesībā esi.

IMG_2190

IMG_2191

MĀJAS DARBS

Atceries sava skolotāja vārdus. Pieraksti kādu frāzi, ko tu esi dzirdējis no sava skolotāja. Izmanto šo frāzi, lai iedvesmotu sevi, kad tas ir nepieciešams.

Saglabā savu perspektīvu.  Atceries, cik tālu tu esi nonācis savā jogas ceļā. Velti laiku tam, lai pārdomātu savus sasniegumus, atcerētos svarīgākos notikumus savā dzīvē. Tā var būt jogas prakses uzsākšana, partnera satikšana, skolas izvēle vai kāds cits svarīgs notikums tavā dzīvē.  Esi tik objektīvs cik iespējams, un ievēro vai tev piemīt kāda tendence notikumiem piešķirt pozitīvu vai negatīvu noskaņu.

Praktizē atcerēšanos. Apņemies iegaumēt jogas sutras. Sāc ar tulkojumu savā valodā, pēc tam sanskritā. Katru nedēļu iegaumē vienu jaunu sutru, līdz tu esi iegaumējis tās visas.

Šodienas pozas: Parivrtta Parsvakonāsana, Purvottanāsana, Baddha Padmāsana

IMG_2187 IMG_2186

PARIVRTTA PARSVAKONASANA

IMG_2174 IMG_2178

Sāc Samasthiti. Izplet kājās nosacīti plati, starp pēdām attālums apmēram vienas tavas kājas garumā.  Kreiso papēdi noliec vienā līnijā ar labās pēdas vidusdaļu un sagriezies ar iegurni uz kreiso pusi. Ja iespējams labo papēdi spied grīdā, ja tas nav iespējams, atbalsti pēdu uz pirkstiem.  Ja šādi ir grūti noturēt līdzsvaru, tad laid labo celi pie zemes, lai iegūtu stabilitāti.  Tavas kājas nodrošina pamatu šai pozai un tev ir 3 opcijas, ko izvēlēties, balstoties uz savu lokanības pakāpi.  Ieejot pozā, saglabā mieru un pacietību un saglabā stabilitāti kājās. Ja labās pēdas papēdis nav pie zemes, tad tuvini viņu lēnām grīdai.  Iegurnis visu laiku aktīvs, vēders ierauts uz iekšu. Ieelpā noliecies pa kreisi, izelpā ķermeņa augšdaļu: krūtis, plecu, ribas vizi pāri kreisajam augšstilbam.  Labo plauktu noliec blakus kreisajai pēdai tā, lai plaukstas pirksti būtu vienā virzienā ar pēdas pirkstiem. Ja ar plaukstu nespēj aizsniegties līdz zemei, novieto tur jogas bloku un atbalsties uz tā. Labais plecs virzās uz iekšu, kamēr kreisais stiepjas uz augšu un virzās uz ārpusi.  Kreisā rokas stiepjas uz priekšu pāri galvai. Skatiens uz augšējās rokas pirkstiem. Paliec šajā pozā 5 elpas un pēc tam atkārto uz otru pusi.  Paliec 5 elpas un izej no pozas. Atgriezies Samasthiti.

PURVOTTANASANA

IMG_2180

Šo pozu parasti veic kopā ar Paschimottanāsanu. Sāc Dandāsanā, izelpā ievelc vēderu uz iekšu, ievelc astes kaulu un noapaļo muguras lejas daļu. Nostiep pirkstgalus, aktivizē kvadricepsus un rotē gurnus uz iekšu.  Rokas virzi  sev aiz muguras.  Plaukstu pirkstus virzienā uz pēdām, plecus  rotē uz iekšu. Tagad pacel krūtis augšup un zodu tuvini krūtīm. Ieelpā sasprindzini iegurņa muskuļus un gurnus virzi uz augšu un uz priekšu. Kvadricepsi sasprindzināti.  Vēderu visu laiku turi sasprindzinātu un zodu pie krūtīm. Tad kad jūties pozā ērti, vari galvu atgāzt nedaudz atpakaļ un skatienu vērs uz degungalu, taču, ja tev ir problēmas vai traumas sprandas daļā, izlaid šo soli. Paliec šeit 5 elpas un atgriezies Dandāsanā.

BADDHA PADMĀSANA

IMG_2175 IMG_2177

Sāc Dandāsanā. Saliec kājas ērtā sēdēšanas pozā. Ja nespēj sakrustot kājas, nepildi šo pozu. Tā vietā apsēdies ērti un sakrusto rokas uz muguras un saķer pretējos elkoņus. Ja tu spēj ērti sēdēt sakrustotām kājām vai lotosa pozā, ej tālāk. Sāc ar labo kāju, saliec to lotosa pozā, pēc tam kreiso kāju. ja jūties ērti, ej tālāk. Ja nejūties ērti vai nespēj sēdēt lotosa pozā, neveic pozu tālāk.  Paliec ar sakrustotā, kājām un saķer elkoņus. Ja tu ērti sēdi lotosa pozā, tad vispirms aiz muguras virzi labo roku un saķer labo pēdu, pēc tam pretējo roka saķer otru pēdu. Kad abas pēdas ir saķertas, ir ieņemta pilna Baddha Padmāsana. Paliec šajā pozā 10 elpas.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>