IMG_2188
21.diena Atmiņa (Smrti)
22/10/2017
IMG_2291
23.diena – Mīlestības kroņa dārgums (ratna)
24/10/2017

22.diena Sāpju pieņemšana (Tapas)

IMG_2230

Šodienas tēmas ir Tapas, ko reizēm definē kā askētismu vai disciplīnu. Cits veids kā uztvert Tapas ir sāpju pieņemšana, kas ved uz attīrīšanos.  Fiziskās, mentālās un garīgās tapas attīsta spēku un apņemšanos, kas dod tev spēku sasniegt savas dzīves mērķus.  Veiksme ir ne tikai talanta, bet arī smaga darba rezultāts. Tev jau ir viss, kas tev nepieciešams tavā sirdī, lai tu būtu veiksmīgs jogas praksē un savā dzīvē.  Ar tapas spēku, tu iemācies piekļūt savam dabiskajam spēkam un būt patiesi, dabiski spēcīgs. Tapas var būt apņemšanās darīt kaut ko, kas tev ir ļoti sarežģīti un grūti, lai kalpotu savai praksei, kā piemēram celties agri no rīta un veikt tās jogas pozas no kurām tu parasti izvairies.  Vai tapas var būt kāda veca ieraduma, kas traucē tavai jogas praksei, atmešana. Piemēram, smēķēšana vai iešana gulēt ļoti vēlu. Tas arī var būt lēmums biežāk praktizēt jogu vai celties agrāk no rīta. Citiem vārdiem sakot, tapas ir daudz kas vairāk kā tikai fiziskas sāpes.

Saskaņā ar jogas filozofiju, ir dažādi tapas veidi. Pirmkārt, jebkura aktivitāte var tik definēta saskaņā ar kategorizāciju 3 gunās.  Gunas ir dabas pamatīpašības, kas vienmēr ir bijušas un vienmēr būs. Jogas praktiķis var veikt satviskas, radžaiskas un tamaiskas tapas.  Satviskas tapas ir patiesais jogas tīrības stāvoklis, ar mierīgu un vienlīdzīgu prāta stāvokli ar spēcīgu, pamatīgu nepieķeršanās attieksmi.  Radžaistiskas tapas tiek veiktas ar lielu  entuziasmu un bieži vien saistās ar ego sasniegumiem; bieži vien tas noved pie ciešanām un var radīt dažādus efektus uz attīrīšanās iekšējo stāvokli. Un beidzot, tamaiskas tapas ir nepareizi konstruēti nodomi pakļaut sevi ekstrēmiem sāpju stāvokļiem attīrīšanās vārdā, reizēm tas noved pat līdz sevis spīdzināšanai. Diemžēl tas nenoved ne pie kā laba, bet padziļina uz sevis sakoncentrētu pieeju jogas praksei un iemet pret sevis vērstā negatīvisma ciklā.  Labākais veids kā pārbaudīt zem kuras gunas var pieskaitīt tavas darbības ir izvērtēt savu motivāciju.

Satviskajās tapās ietilpst vēl 3 tradicionālās tapas: ķermeņa, runas un prāta attīrīšana.  Ķermeņa tapas ir fiziskās formas uzturēšana katru dienu, kas palīdz ķermeni uzturēt tīru un enerģijas pilnu. Tas iekļauj jogiskus ēšanas paradumus, praksi katru dienu un rūpes par savu ķermeni.  Runas tapas nozīmē sekot līdzi savai runai un tam, kādus vārdus tu lieto un kā sarunājies ar citiem.  Jogi saka tikai taisnību laipnā veidā, izvairoties no visām negatīvi motivētām darbībām un nodomiem.  Mūsdienu jogotājiem ir iespēja runas tapas praktizēt arī atsakoties no rupjiem vārdiem, un citu personu aizskaršanas ar vārdu palīdzību.  Prāta tapas ir būtiskas joga pūlēs uzturēt mierīgu un vienlīdzīgu prātu ar nesalaužamu uzmanību uz vienpunktīgu koncentrāciju iekšējā ķermenī.

Ja mēs turpinām tikai pildīt āsanas katru dienu, nodomājot par šīm lietām, tad prakse ir tikai nepazināta, bezjēdzīga fiziskā ķermeņa trenēšana, bez garīgā pielietojuma. Kāda jēga no skaista fiziskā ķermeņa, ja tev nav laba sirds vai pozitīva domāšana?

IMG_2194

MĀJAS DARBS

Atsakies no veciem ieradumiem. Vai tev ir kāds paradums, kas traucē tavai jogas praksei? Smēķēšana, alkohola lietošana, narkotikas, vai pārēšanās, pārāk ilga sēdēšana sociālajos tīklos vai  pārāk liela sevis nosodīšana? Tas prasīs apņemšanos, spēku un sāpju, kas nāks līdzi ar pārmaiņām,  pieņemšanu. Apņemies veikt šīs pārmaiņas jau šodien un labprātīgi pakļauj sevi attīrīšanās ugunij.  Ja tu esi atkarīgs no kādām atkarību izraisošam vielām, meklē profesionālu palīdzību, lai tiktu ar to galā.

Praktizē runas tapas.  Katru reizi, kad tu pieķer sevi lamājamies vai lietojam rupjus vārdus, pajautā sev, vai bija patiesām nepieciešams lietot šos vārdus?  Katru reizi, kad tu lieto vārdus jeb runas tapas, kas nav saskaņā ar jogas mācību, kā piemēram baumo, aprunā kādu, apvaino vai rīkojies ar nodomu kādu sāpināt, melo vai izplati negatīvu enerģiju, pajautā sev, kāpēc tev ir nepieciešamība iesaistīties šāda veida aktivitātēs? Atpazīsti sevī esošo sāpi, kas tevi stimulē šādi uzvesties.

Radi jaunu ieradumus. Noteikti jogas dzīvesveida elementi pieprasa tapas elementus.  Izvēlies vienu un pieturies pie tā trīs mēnešus. Tu vari izvēlēties veģetāru/ vegānu pārtiku, dzert vairāk ūdeni, iet gulēt ātrāk vai pamosties ātrāk.

Šodienas pozas: Čaturanga Dandāsana, Urdhva Dhanurāsana, Pinchamayurasana.

IMG_2227 IMG_2228

ČATURANGA DANDĀSANA

Šī ir viena no grūtākajām pozām Aštanga jogā, ja mēs tiecamies uz tās perfekti izpildi. Parasti šo pozu notur tikai vienu elpu pārejot uz nākamo pozu, jo tiklīdz tu mēģini šo pozu noturēt ilgāk, tās tapu spēks kļūst acīmredzams.

Sāc Utthita Chaturanga Dandāsanā (plank poza), pēdas atstatus, svars uz pēdu priekšējās daļas, iegurņa pamats un vēdera muskuļi iesaistīti, ribas pavilktas apakšā, pleci atvērti.  Izelpā lēnām saliec elkoņus un nolaidies zemāk. Ļauj ķermenim ieslīdēt zemāk starp rokām, bet saglabā noturību un spēku pa ķermeņa centrālo asi. Ar plaukstām spied grīdā. Ļauj krūtīm noslīdēt nedaudz zem elkoņiem un apstājies, kad elkoņi ir sasnieguši 90 grādu leņķi.  Skatiens uz degungalu.  Paliec šeit vienu elpu, tad veic suņa pozu ar skatienu augšup (Urdhva Mukha Svanāsana) vai atgriezies plank pozā. Atkārto 3 reizes.  Pleci ir vērsti uz priekšu, nevis uz leju, citādi ir pālāk liela slodze lāpstiņām, kas var radīt nevēlamas traumas.  Ja Čaturanga Dandāsana jums nav pieejama, tad veiciet plank pozu.

URDHVA DANURASANA

Šo pozu bieži vien sauc par “muguras atliecienu”, taču šī poza var būt daudzu, nepieciešamu ciešanu avots.  Ietvert šo pozu savā praksē ir sava veida tapa.

Sāc guļus. Saliec elkoņus un ceļus. Pēdas novieto nedaudz platāk kā gurnus un pēdas pievelc tik tuvu iegurnim, cik iespējams.  Rokas novieto zem pleciem, pirksti virzienā uz pēdām. Atbrīvo prātu. Nestreso par to vai varēsi ieiet pilnajā pozā, dari tik, cik vari. Galvenais mēģini.  Ieelpā gurnus virzi augšup un uz priekšu un uzrullējies uz galvas virsmas. Ceļi vienā līnijā ar gurniem un ceļi tieši virs pēdām. Ievelc elkoņus uz iekšu, lai tie ir vienā līnijā ar plaukstu locītavām un pleciem. Pirms tu pacelies augšup, iepauzē, ievelc elpu un pārbaudi vai ķermenis ir novietots pareizi.  Lēnām cel krūšu kurvi augšup, pagarinot vietu starp ribām un iegurni, vēdera muskuļus sasprindzini, nabiņu ievelc. Ieelpā pacelies augšup un ieņem pilnu pozas versiju. Sadali vienmērīgi ķermeņa svaru starp gurniem, kājām, krūtīm un rokām.

Paliec šeit 5 elpas. Atkārto 3 reizes. IMG_2226

PINCHMAYURĀSANA

Sāc Adho Mukha Svanāsanā (suņa poza ar skatienu lejup). Izelpā nolaid elkoņus pie grīdas. Elkoņi un plaukstu locītavas vienā līnijā, lai neveidojas V burta forma starp tiem.  Elkoņus ievelc uz iekšu, lai tie nevirzītos uz āru. Ja šī poza tev liekas grūta, tad vispirms iekārtojies pozā ar ceļiem pie grīdas, kad esi pārliecinājies, ka elkoņi un pleci ir pareizajās vietās, lēnām cel augšup kājas un atrauj tās no grīdas, taču ieiejot no suņa pozas ar skatu lejup tavi gurni jau atradīsies pareizajā pozīcijā. Ja pilna poza nav iespējama, pamēģini ieiet pozā paceļot no sākuma tikai vienu kāju, otru turot pie zemes. Ja arī tas nav iespējams, sāc no suņa pozas ar skatu lejup, saliec elkoņus un laid pie grīdas, tad lēnām ej ar pēdām maksimāli tuvu klāt pie elkoņiem un paliec tur, tur esi.  Paliec jebkurā sev pieejamā pozas variācijā 5-10 elpas.  Izej no pozas tā pat kā iegāji tajā.  Pēc tam izelpā ieņem Čaturanga Dandāsana. Ieelpā atgriezies Urdhva Mukha Svanāsanā (suņa poza ar skatu augšup), izelpā atpakaļ Adho Mukha Svanāsanā (suņa poza ar skatu lejup).

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>