1-IMG_0255
Tibetas joga Tsa Lung
10/08/2015
himalayas-1933
Tibetas jogas vingrinājums- Perfektais desmitnieks
10/08/2015

2 Tibetas Jogas elpošanas vingrinājumi labākai veselībai

1-IMG_0263

1. OM AH HUNG ELPOŠANAS VINGRINĀJUMS

Šajā vingrinājumā mantra OM AH HUM saplūst ar elpu. Šīs zilbes nav jāizrunā skaļi, tu vienkārši paturi tās prātā, apzinies tās. OM simbolizē visas eksistences enerģiju, tātad arī visas fiziskās formas. AH simbolizē mijiedarbību – enerģiju, kas aktivizē fizisko formu un saglabā to dzīvu. HUM pārstāv radošumu- visas domas, apzināšanos un aktivitātes. Kopā OM AH HUM simbolizē apgaismotu ķermeni, runu un prātu

.

KĀ VEIKT VINGRINĀJUMU

1.Apgulies uz muguras. Rokas gar sāniem. Kājas turi gurnu platumā. Ja nepieciešams, paliec spilvenu zem galvas un zem ceļiem. Nedaudz atver muti un mēli virzi pie aukslējām. Elpo mierīgi, brīvi un dziļi vienlaicīgi gan caur muti, gan degunu.

2.Ieelpas laikā vizualizē un domā par OM. Kad esi ieelpojis maksimālo, tad nedaudz aizturi elpu un sāc koncentrēties uz AH. Kad tu izelpo, vizualizē HUM. Elpo mierīgi. Elpa un izelpa ir vienāda garuma.

3.Elpas aiztures laikā, kad koncentrējies uz AH, gaisu turi vēdera apakšējā daļā. Kad izelpo, izelpo gaisu vienmērīgi no sava vēdera, nāsīm un mutes. Sākumā ieelpo vairāk, taču ar laiku samazini uzņemtā gaisa daudzumu, panākot pilnīgi nedzirdamas, lēnas, mierīgas plūstošas elpošanas efektu.  Ar katru izelpas arvien vairāk atslābinies. Ar laiku, elpa šādi plūdīs automātiski, un neliela elpas aizture šķitīs dabiska. Kad tas notiek, tad pārnes savu uzmanību no fiziskā ķermeņa uz enerģijas un sajūtu lauku.

Veic šo vingrinājumu pusstundu. Tie, kas ir pazīstami, ar tibetiešu zilbēm OM AH HUNG, (skatīt attēlu) var vizualizēt šos simbolus, bet tie, kas šo veiks pirmo reizi var palikt pie mūsu pašu alfabēta rakstības.

2. ATTĪROŠĀS ELPAS

Šis elpošanas vingrinājums parasti tiek veikts ar mērķi atbrīvot ķermeni no naktī uzkrātajiem toksīniem un piesārņojumiem, lai sagatavotu ķermeni jaunai dienai.

1.Sēdi sakrustotām kājām uz paklājiņa vai spilvena. Rokas sekojošā mudrā (pozīcijā), īkšķis un rādītājpirksts augšā, pārējie pirksti saliekti. Labā roka augšā, kreisā uz kreisā ceļgala.

2.Dziļa ieelpa. Ieelpo pēc iespējas vairāk gaisa.  Iedomājies, kā šī ieelpa piepilda katru tavu ķermeņa šūnu ar skābekli.

3.Ar labās rokas rādītājpirkstu aizspied labo nāsi, un izelpo caur kreiso nāsi. Izelpo pilnībā visu gaisu, ko biji ieelpojis.  Turpini izelpot, kamēr tavs vēders ir pilnībā sarāvies.  Tad uz brīdi atpūties, elpojot mierīgi caur abām nāsīm. Atkārto divas reizes.

4.Atkārto šo vingrinājumu trīs reizes uz otru pusi, ( aizspiežot kreiso nāsi un izelpojot caur labo nāsi),  atpūšoties pēc katras izelpas. Pēc tam izelpo caur abām nāsīm. Pēc trešās izelpas, paliec sēžot vēl pāris minūtes, un pavēro sajūtas savā ķermenī.

Kad tu veic šo vingrinājumu, vizualizē kā visi piesārņojumi, negatīvās emocijas un pieredze nāk ārā no tava ķermeņa baltu dūmu veidā no kreisās nāss, tumši sarkanu dūmu veidā no labās nāss un zilā krāsā, kad izelpo caur abām nāsīm. Iedomājies, ka tu izelpo no sevis visas negatīvās emocijas, tādas kā dusmas, aizkaitināmību, neapmierinātību un bailes caur savu kreiso nāsi. Visas attieksmes un emocijas, kas tevi saista pie lietām, tādas kā iekāre un pieķeršanās, izelpo caur labo nāsi un apdullinošas un prātu aptumšojošas emocijas izelpo no sevis caur abām nāsīm.

Foto: Kristine Somere

Materiāla tapšanā izmantota Tartang Tulku grāmata „Tibetan Relaxation”, Duncan Baird Publishers, London, 2007

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>