322090beaf0c5024ae02c14c2f87db5a
Kad joga ir bīstama un kaitīga?
27/11/2016
img_20161130_102618
Saldā kvinojas brokastu putra
30/11/2016

Drishti un Bandhas jogas praksē

yog

Katrai āsanai ir viens vai vairāki specifiski drishti jeb koncentrēšanās punkti.  Tas nodrošina un ir arī priekšnoteikums labai stājai.  Pielietojot drishti palīdz fokusēt prātu uz iekšu un nodrošina pretsvaru pašai pozai. Iekšējais fokuss palīdz attīstīt Pratjahāru (fokusu) un Dharānu (koncentrēšanos), sesto un septīto soli astoņpakāpju jogas ceļā. (8 jogas pakāpes pēc Patandžali).

9 visbiežāk lietotie drishti ir:

  1. Nasagrai – skatiens vērsts uz degungalu
  2. Angusta ma d’ya – skatiens vērsts uz īkšķi vai kādu konkrētu pirkstu
  3. Broomadhya – skatiens vērsts uz „trešo aci”, starp uzacīm
  4. Nabi – skatiens vērsts virzienā uz nabiņu, ne konkrēti uz nabiņu, bet nabiņas virzienā
  5. Urdhva – skatiens vērsts augšup uz debesīm(griestiem)
  6. Hastagrai- skatiens vērsts augšup uz labo vai kreiso roku
  7. Padhayoragrai -skatiens vērsts uz leju uz kāju pirkstiem vai virzienā uz tiem
  8. Maya drishti- skatiens vērsts uz priekšu acu augstumā
  9. Parsva (reizēm sauc par Prasva) – skatiens pa horizontu uz labo vai kreiso pusi

yog2

BANDHAS

Bandhas tulkojumā no sanskritā nozīmē slēdzene un ietver sevī rumpja iekšējo muskuļu iesaistīšanu. Šo vingrinājumu mērķis ir atbalstīt mugurkaulu un iekšējo orgānus āsanu veikšanas laikā. Fizioloģiski raugoties, bandhas ir cilvēka paša vadītas, apzinātas kontrakcijas un saspridzināšanās ķermeņa dziļumā, kuru laikā tiek dziļi masēti bandhai tuvāk esošie iekšējie orgāni, hormonu dziedzeri un citi audi. Bandhas ir cilvēka paša izpildītas ķermeņa procedūras jeb iekšēja pašmasāža.

Bandhas mērķis ir ietvert prānas noteiktos apvidos un novirzīt tās uz centrālo kanālu jeb sushumna nadi, lai izraisītu garīgo pamošanos.

Bandhas veicina ķermeņa siltuma uzturēšanu prakses laikā, stabilizē pulsu un neitralizē smadzeņu darbību. Tās var veikt sēdus, sēžot lotosa pozā vai sakrustotām kājām, stāvot tadāsanā (kalna pozā) vai guļot šavāsanā (nedzīvā pozā). Bandhas nostiprina iegurni, mugurkaula pamatu, uzlabo stāju, īpaši ietekmējot ķermeņa augšdaļu, gurnus, kaklu un sprandu. Bandhas var integrēt prānājāmas jeb elpošanas vingrinājumos, lai uzlabotu stāju, palielinātu ķermeņa siltumu un asinsriti ķermenī, uzlabotu smadzeņu kapacitāti,  fokusu un padziļinātu koncentrēšanos. Bandhas ir arī nozīmīga daļa no āsanu prakses, jo tās atbalsta vēderu, rumpi, iegurni un muguru, lai mugurkauls netiktu pārslogots. Dažās no āsanām bandhas ir ļoti svarīgs atbalsts tieši mugurkaulam.

Bandhas harmonizē hormonu sistēmas darbību. Palēnina un padziļina elpošanu un tādēļ pastiprina veģetatīvās nervu sistēmas parasimpātisko aktivitāti (relaksācija, miers). „Norūda” veģetatīvās nervu sistēmas simpātisko – stresa daļu. Cilvēks pakāpeniski kļūst izturīgāks pret stresu. Tas nozīmē arī to, ka viņš stresa situācijas sāk uztvert citādāk. Pakāpeniski regulē asinsspiedienu. Apasiņo, aktivizē un uzlabo iekšējo orgānu funkcijas.

Ir 3 atšķirīgas bandhas, kas tiek integrētas jogas praksē – Mula Bandha, Udijāna bandha, Džalandhara bandha. Maha Mandha ir visu trīs Bandhu kombinācija.

  1. Mula Bandha

Mūla bandha – saknes slēdzene: anālo, sievietēm arī vagīnas muskuļu sasprindzināšana, jeb „aizslēgšana”, nesasprindzinot gurnu muskuļus. Tiek praktizēta elpas pauzēs, dažādās elpošanas un meditāciju tehnikās. Arī ieelpas laikā. Pirmā bandha asociējas ar pirmajām divām čakrām: muladhāras un svadisthānas čakru.

Iedarbība: regulē iegurņa veselību, harmonizē dzimumdziedzeru, izvadsistēmu darbību. Līdzsvaro iekšējo orgānu darbību iegurnī un vēdera dobumā. Ārstē hemoroīdus, urīna nesaturēšanu, čūlas, prostatu, hroniskas iegurņa infekcijas,  seksuālās disfunkcijas. Praktizē profilaktiski, lai novērstu iekšējo orgānu, īpaši – dzemdes noslīdēšanu. Pateicoties enerģijas atbrīvošanai noder dažu psihosomatisku un deģeneratīvu slimību ārstēšanā.  Caur smadzenēm un endokrīno sistēmu palīdz astmas, bronhīta un artrīta gadījumos. Palīdz sasniegt seksuālo kontroli, kā arī atvieglo seksuālos traucējumus, ja tādi ir. Seksuālo enerģiju var virzīt uz augšu, lai attīstītos garīgi, vai uz leju, lai pilnveidotu seksuālās attiecības. Palīdz atbrīvoties no seksuālās frustrācijas un seksuālās vainas sajūtas.

Ir 3 veidi kā veic Mula Bandhu:

  • Apsēdies ar sakrustām kājām, apzinies dabisko elpošanu, aiztaisi acis un atslābini ķermeni.  Fokusē uzmanību uz starpenes rajonu, savelc to pavelkot uz augšu muskuļus no iegurņa, tad atslābini tos.  Veic īsas, ritmiskas kustības, kopā ar ieelpu, izelpu, sasprindzinot un atslābinot starpenes rajonu.
  • Sasprindzini starpenes rajonu un turi to saraušanās stāvoklī. Turpini elpot neaizturot elpu. Sasprindzini šo rajonu ciešāk, bet pārējo ķermeni turi atbrīvotu.
  • Sasprindzinājumu un atslābināšanu veic pakāpeniski, viļņveidīgi.
  1. Uddiyana bandha

Vēdera slēdzene. Nabiņa tiek ievilkta uz iekšu pie mugurkaula, lai stiprinātu un atbalstītu mugurkaulu. Uddiyana Bandha lieto gan āsanās, gan pranājāmas vingrinājumos. Tā asociējas ar trešo un ceturto jeb manipuras un anahatas čakru.

Uddhiyana (uddījāna) bandha: pēc pilnas ieelpas un pilnas izelpas aiztur elpu, vēderu ievelk uz iekšu, iekšējos orgānus „savāc” un pavelk mazliet uz augšu. Bandhu tur apmēram 10 sekundes.

Iedarbība: izmasē un spēcīgi tonizē iekšējos orgānus,  regulē gremošanu, vielu maiņu, aknas, liesas darbību (imūnsistēma). Regulē aizkuņģa dziedzera (insulīns – cukurs), dzimumdziedzeru, virsnieru (adrenalīns – dusmas, bailes, trauksme) darbību. Jogas literatūrā tiek aprakstīta kā līdzeklis pret novecošanu. Tonizē un stiprina ANS simpātisko daļu, tā palīdzot pārvarēt stresu un bailes. Universāls līdzeklis daudzām vēdera slimībām, ieskaitot aizcietējumus, gremošanas traucējumus, tārpus, diabētu, ja tie nav hroniski. Tiek stimulēta gremošanas uguns, izmasēti un stimulēti iekšējie orgāni. Tiek balansēts virsnieru dziedzeris, mazinās nemiers un sasprindzinājums. Uzlabo asinscirkulāciju un stiprina visus iekšējos orgānus.  Stimulē saules pinumu, kam ir ietekme uz smalko enerģiju izplatīšanu pa visu organismu. Šo bandhu vienmēr praktizē tukšā dūšā, zarnām jābūt tukšām.

Kontrindikācijas: Neveic cilvēki, kas slimo ar kolītu, vēdera vai zarnu čūlām, diafragmas trūci, augstu asinsspiedienu, sirds slimībām, glaukomu. Nedrīkst pildīt grūtniecības laikā.

  1. Jalandhara bandha

Kakla slēdzene. Šis ir vissarežģītākais vingrinājums, jo pieprasa lokanību kaklā un mugurā. Dažās āsanās šī slēdzene iedarbojas automātiski, piemēram, arkla pozā un kalna pozā. To pielieto arī elpošanas vingrinājumos. Džalandhara bandha tiek pielietota, pievelkot zodu pie kakla. Mugurkauls stiepjas, kakla muskuļi pagarinās un atbrīvojas. Tās laikā jāsaglabā arī stabilitāte iegurnī un vēderā. Šo bandhu asociē ar piekto un sesto jeb višudha un adžna čakrām.

Jalandhara (džālanhara) bandha: dziļas ieelpas laikā atliec kaklu un krūškurvi, izelpojot noliec galvu, piespiež zodu pie ķermeņa un aiztur elpu apmēram 10 sekundes. Ja nereibst galva, procedūras laikā mēles sakni atvelk „atpakaļ”, dziļāk rīklē. Pirms ieelpas kaklu iztaisno. Neieelpot un neveikt ieelpu līdz zods ir atbrīvots un galva ir augšā. Ja jūt smakšanu, nekavējoties pārtrauc vingrinājuma izpildi.

Džālanhara bandhu veic pēc āsanām un prānājāmas, pirms meditācijas.

Iedarbība: stimulē nervu tīklojumus kaklā, vairogdziedzeri, ārstē kakla sāpes, aizsmakumu, kakla stīvumu, palīdz balansēt vairogdziedzera funkcijas un regulē metabolismu, dod mentālu atslābumu, atbrīvo no stresa, dusmām, nemiera un raizēm.

Kontraindikācijas: augsts asinsspiediens, sirds slimības, kakla skriemeļu problēmas. Ilga elpas aizture rada slodzi sirdij, tāpēc jābūt uzmanīgam, veicot šo bandhu.

 Āsanas, drishti un Bandhas

Dažas no populārākajām āsanām

  • Koka poza: drishti uz degungalu vai vienu nekustīgu punktu sev priekšā uz grīdas, Mula un Uddhiyana Bandha.
  • Nolieciens uz priekšu ar taisnām kājām, stāvus, drishti: nabiņa vai acis ciet, Mula un Uddhiyana Bandha.
  • Nolieciens uz priekšu sēdus – drishti degungals, Mula un Uddhiyana Bandha.
  • Trijstūra poza (arī apgrieztais trijstūris): drishti –plaukstas pirksti, Bandha – Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Tilta poza; drishti: nabiņa, visas trīs Bandhas.
  • Rata poza jeb pilnais tiltiņš, drishti: trešā acs, Mula Bandha
  • Krēsla poza: drishti uz debesīm starp rokām, ja rokas kopā un īkšķiem, Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Nolieciens uz priekšu ar platām kājām (tornis): drishti – trešā acs vai acis ciet, Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Kareivja poza 1, drishti uz debesīm, vai īkšķiem, Mula un Uddhiyana Bandhas
  • Kareivis 2, vidējais pirksts, Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Dejotāja poza, drishti uz grīdu vai acu augstumā sev priekšā, Bandhas: Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Arkla poza, drishti degungals, Mula un Uddhiyana Bandhas
  • Kamieļa poza; Drishti –degungals vai trešā acs, Mula Bandhas.
  • Bērnu poza, drishti uz leju, Mula Bandha.
  • Zivs poza, drishti- trešā acs, Mula un Uddhiyana Bandhas.
  • Galvasstāja, drishti –degungals, Mula Bandha
  • Svecīte, drishti: degungals, īkšķi, vai acis aizvērtas, Mula Bandha

Foto:http://www.refinery29.com/chicago-street-art-amazing-yoga-poses#slide-7

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>