adolescent-adult-back-view-1599941
Hroniskas sāpes muguras lejas daļā? Efektīvākā metode cīņā ar tām.
19/08/2019
A woman stands in a yoga tree pose, anatomical overlays -  these images will line up perfectly,  and can be used to study anatomy - 3D render.
Kas ir muskuļu skeletālā sistēma un kā tā mainās ar vecumu?
03/09/2019

Izprast sāpes

homunculus-map-spencer-sutton

Pēdējie pētījumi apliecina, ka bojājumi fiziskajā ķermenī nav vienīgais faktors, kas ietekmē mūsu sāpes.

Konteksts

Jūsu smadzenes novērtē visu maņu informāciju, kas nāk no jūsu maņu orgāniem. Tas nav vienkāršs uzdevums. Tas ietver sarežģītas atmiņas, spriešanas un emocionālos procesus, kā arī reakciju iespējamo seku apsvēršanu. Tāpēc sāpju konteksts ir kritisks. Piemēram, neliels pirksta ievainojums profesionālam vijolniekam sagādās vairāk sāpju nekā tāds pats ievainojums stepa dejotājam. Ievainotais pirksts vairāk apdraud vijolnieku. Uztvertais sāpju cēlonis ietekmē arī sāpju pieredzi. Piemēram, kādā pētījumā brīvprātīgajiem tika lūgts ievietot galvu viltus (izlikšanās) stimulatora iekšienē un viņiem teica, ka caur viņu galvu tiks palaista strāva. Viņu paziņotās sāpes palielinājās atbilstoši norādītajai stimulācijas intensitātei, kaut arī stimulācija netika veikta.

Zināšanu un izpratnes trūkums var radīt vairāk baiļu.

Piemēram, neizskaidrojamas sāpes, kuras jūs nevarat redzēt, bieži radīs vairāk bailes nekā redzamas virspusējas traumas, jo tās palielina sāpju draudus. Tāpēc konteksts ir atslēgas elements katrā individuālā sāpju pieredzē.

izprast sapes

Virtuālais ķermenis

Daļā mūsu smadzeņu ir mūsu ķermeņa maņu karte, ko sauc par homunculus (attēlā).  Var redzēt, ka dažas ķermeņa daļas ir palielinātas, piemēram, lūpas, pirksti un mēle. Šajās lielākajās daļās ir liels skaits sensoro nervu galu un tās pārraida lielu daudzumu aferentās (ienākošās) informācijas, t.i., smadzenes tām pievērš lielāku uzmanību. Homunculus pastāvīgi mainās atkarībā no saņemtās informācijas. Kad mums ir pastāvīgi ziņojumi no kādas ķermeņa daļas, smadzenes reaģē, palielinot šīs ķermeņa daļas virtuālo attēlojumu tās virtuālajā kartē. Cilvēki ar sāpēm amputētās ekstremitātēs sniedz labu piemēru šīs maņu kartes pastāvēšanai. Ja cilvēkam rodas fantomas ekstremitāšu sāpes, kaut arī fiziski trūkst kādas ekstremitātes, smadzenēs joprojām tiek parādīta virtuālā ekstremitāte un šīs ekstremitātes attiecības ar pārējo ķermeni. Šis virtuālais ķermenis pastāv kopš dzimšanas, un ir ziņojumi par bērniem, kuri dzimuši bez ekstremitātēm un kam ir fantomas ekstremitāšu sāpes. Mūsu virtuālais ķermenis nepārtraukti attīstās un mainās, mums augot un darot jaunas lietas. Smadzeņu attēlveidošanas pētījumi parādīja, ka cilvēkiem ar hroniskām sāpēm notiek izmaiņas šajā virtuālajā ķermeņa kartē. Svarīgi ir tas, ka visas šīs izmaiņas ir atgriezeniskas.

Nervu sistēmas jutība

Nervu sistēmai ir ļoti lielas spējas pielāgoties, tā var veikt īstermiņa vai ilgtermiņa adaptāciju.

Īstermiņa adaptācija:

  • Bīstamības neirons pie muguras smadzenēm palielina tā jutību pret ierosinošajām ķīmiskajām vielām, kas izraisa tā impulsu. Tas izraisa apgabala paaugstinātu jutību tiktāl, ka lietas, kas nesāpēja, tagad sāp.
  • Palielinot jutīgumu pret šīm ierosinošajām ķīmiskajām vielām, tā pielāgo arī darbības veidu, lai neirona sensori ilgāk paliktu atvērti, ļaujot neironā iekļūt vairāk uzbudinošām ķīmiskām vielām.
  • Visbeidzot, neirons ražo vairāk “sensoru”, lai noteiktu šīs ķīmiskās vielas. Tas ietver sensoru uzstādīšanu, kas “guļ”, līdz tie ir nepieciešami.

Ilgtermiņa pielāgojumi:

  • Ķīmiskās vielas, kas palielina neirona jutīgumu, var “pārpludināt” sinapses. Tas var izraisīt jaunu ienākošo neironu augšanu, kas vēl vairāk palielina jutīgumu pastiprinošo ķīmisko vielu kopumu.

Šiem pielāgojumiem ir sekas:

  • Bīstamības neirons kļūst tik jutīgs, ka pat viegls pieskāriens ādai var izraisīt bīstamības ziņojuma nosūtīšanu smadzenēm.
  • Smadzenes tiek efektīvi mānītas un tās darbojas balstoties uz nepareizu informāciju par jūsu audu stāvokli.
  • Paaugstināta nervu sistēmas jutība gandrīz vienmēr ir ilgstošu sāpju pazīme. Ir svarīgi atcerēties, ka pašas sāpes ir normālas, bet aiz tās notiekošie procesi tiek mainīti.
  • Cilvēkiem ar hroniskām sāpēm tas ir ļoti būtiski. Smadzenes tiek barotas ar informāciju, kas vairs neatspoguļo audu patieso veselību neironu galā. Tādējādi smadzenes domā, ka audos ir vairāk bojājumu, nekā patiesībā ir. Smadzeņu reakcija, kas balstīta uz šo informāciju, piemēram, kustības, domas un autonomās atbildes, tagad ir balstīta uz nepatiesu informāciju.

Noderīga metafora:

Iedomājieties, ka jūsu māja ir tikusi aplaupīta vairākkārt. Tagad jums ir jāinstalē uzlabota trauksmes sistēma ar kustības sensoriem, novērošanas kamerām un infrasarkano staru sensoriem. Visticamāk, ka mazākās kustības turpinās šo jauno trauksmes sistēmu aktivizēt, kaut, iespējams,  patiesībā objekts, piemēram, kaķis, nerada nekādus draudus.

Kad mums ir sāpes, mums ir tendence kustēties, staigāt, stāvēt citādāk nekā parasti. Daži muskuļi un locītavas no lietošanas trūkuma var atrofēties, savukārt, citi no pastāvīgas aktivitātes var kļūt saspringti un stīvi. Piemērs ir palielināta rumpja muskuļu aktivitāte, lai mēģinātu aizsargāt mugurkaulu muguras lejasdaļas sāpju gadījumā. Laika gaitā šīs izmaiņas mūsu stājā un kustībās var kļūt par ieradumiem. Izmaiņas muskuļos un locītavās var radīt vairāk sāpju, noslogojot jau tā jutīgo sistēmu.

Emocijas

Talāms ir smadzeņu zona, kas iesaistīta sāpju emocionālajā aspektā. Sāpes ir mazāk, ja mēs esam labā noskaņojumā, bet kad esam stresā vai nemierīgi, mēs jutīsim vairāk sāpes. Endorfīnu atbrīvošana brīžos, kad esam laimīgi, spēlē nozīmīgu lomu šajā procesā. Kad mēs esam stresā, nemierīgi vai nervozi, ķermeņa reakcijas sistēmas izdala adrenalīnu un kortizolu. Šie ir noderīgi procesi, kas palīdz jūsu ķermenim, ja tas notiek īsu laika posmu. Tomēr, ja tas notiek ilgstoši,  šo sistēmu darbība var radīt daudz problēmas, piemēram, palielināt bīstamības ziņojumus vai draudus un radīt vairāk sāpju.

Atmiņas

Kad bīstamības ziņojums no mugurkaula neirona nonāk smadzenēs, smadzenes apstrādā informāciju (kopā ar daudziem citiem ziņojumiem) un izlemj par atbilstošu atbildi. Tā varētu būt izlemšana par to, ka kaut kas ir sāpīgs, vai ķermeņa locekļa pārvietošana prom no briesmām.

Mūsu atmiņa un pagātnes pierzdze ir svarīga šī procesa sastāvdaļa. Mūsu smadzenes salīdzina pašreizējo situāciju ar mūsu iepriekšējo pieredzi, ieskaitot iepriekšējos rezultātus.

Piemēram, persona, kura cieš no sāpēm muguras lejasdaļā un kurai ir jāveic atkārtota kustība, piemēram, noliekšanās uz priekšu darbā, var sajust sāpes katru reizi, kad noliecas, tādējādi radot atmiņas, ka liekšanās darbība darbā izraisa / palielina viņu sāpes muguras lejasdaļā. Vēlākā stadijā, kad viņu sāpes muguras lejasdaļā ir mazinājušās, tas pats indivīds var pieliekties mājās, lai paņemtu zīmuli no grīdas un nesajust muguras sāpes. Tomēr liekšanās darbā atkal var izraisīt viņā sāpju atmiņu un atkal radīt sāpes muguras lejasdaļā.

Jūsu smadzenes var atcerēties sāpes!

Raksta tapšana izmantoti mācību materiāli no Oxfordas Universitātes apmācības kursa “Cognitive Behavioural Skills to Treat Back Pain”.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>