IMG_d483c8b2f1de32e8fd441b913477ce23
Vegāniskā banānu un auzu pārslu kūka + raw dzērveņu zapte bez cukura
14/09/2015
IMG_a2d52344e7a38553c08e1ba80d454945
Svaigu biešu un avokado dip svaigēdājiem
18/09/2015

Jogas praksei vispiemērotākais diennakts laiks katram ir individuāls

FreeGreatPicture.com-13842-outdoor-widescreen

Uzsākot individuālu jogas praksi mājās, ikvienam rodas jautājums, kad ir visiemērotākais laiks tieši man, lai nodarboties ar jogu? Kurā diennakts laikā mana prakse būs visefektīvākā?

Eksistē uzskats, ka vispiemērotākais laiks jogas praksei ir agrs rīts, tikko kā esam modušies un veikuši ikrīta procedūras.  Tas der daudziem, bet nebūt ne pilnīgi visiem. Pēc pamošanās ķermenis vēl nav atmodies, tas ir neelastīgs un vēl nav atguvis spēku pēc nakts miera. Organisms reizēm vienkārši nav pamodies spēcīgai, fiziskais slodzei. Tāpēc ikrīta prakse mums šķiet kā fiziska pārpūle, un ar laiku mēs sākam izvairīties no tās, atliekot to uz kādu citu dienu, lai pasaudzētu sevi.

Viens no galvenajiem jogas likumiem ir AHIMSA (nevardarbība), tāpēc, ja jūs jūtat, ka piederat pie tās cilvēku grupas, kuriem ir grūti iekustināt sevi uz regulāru, pilnvērtīgu jogas praksi no rīta, atmetiet šai idejai ar roku un nodarbojaties ar jogu citā laikā.

Ja jums ir tieksme uz apātiju, depresīvu stāvokli, patstāvīgu nogurumu un jūs izjūtat enerģijas trūkumu, tad ikdienas prakse saules aktivitātes galvenajā brīdī būs vispiemērotākā, jo palielinās saules jeb jaņ enerģijas līmeni organismā un līdzsvaros jūsu ķermeni.

Ja jūs vairāk piederat ugunīgajam tipam, kurš ātri aizsvilstas  un ir nervozs, tad nodarboties ar jogu dienas laikā no 12-14 jums ir kategoriski aizliegts, jo tas stimulēs pārāk ātru jaņ enerģijas pacēlumu, kuras jums jau tāpat ir par daudz.  Lai balansētu šo stāvokli vislabākais laiks ir vakarpuse no 5-7, saulrietā vai uzreiz pēc tā, kad visuma enerģija pieklust un nomierinās, nomierinot arī organisma nervu un enerģētisko sistēmu.

Un tomēr nevajag pieķerties tikai vienam konkrētam prakses laikam. Izejot no senās Ķīnas medicīna sistēmas, atšķirīgos diennakts laikos mūsu ķermenī aktīvi ir atšķirīgi enerģētiskie meridiāni. Laiks, kad šis meridiāns ir visaktīvākais, ir laiks, kad ir vislabāk uz to iedarboties – jogot. Ja mēs ik dienu jogojam tikai vienā un tajā pašā laikā, tad mēs visu laiku stimulējam un strādājam ar tikai vienu meridiānu, liedzot sev iespēju iedarboties,  strādāt ar citiem.

Laikā no 23:00-1:00 naktī visaktīvākais ir žultspūšļa meridiāns. No 1:00-3:00 rītā – aknu meridiāns. Šajā laika posmā vispiemērotākās būs Pachimottanāsana, Džanu Širšāsana, maigās vērpes kā Ardha Matsjendrāsana un citas vieglās āsanas, kas nomierina nervu sistēmu, iedarbojas uz aknām un žultspūsli (ņemot vērā nakts laiku).  Sirds meridiāns šajā laikā darbojas vismazāk, tāpēc jebkāda fiziska slodze sirdij šajā laikā nav vēlama.

No 3:00-5:00 rītā visaktīvākais ir plaušu meridiāns. Šajā laikā vislabākās ir elpošanas tehnikas – senie jogi modās tieši šajā laikā, pirms saullēkta, lai sāku rītu ar prānājāmu.

No 5:00-7:00 aktīvs ir resnās zarnas meridiāns. No 7:00-9:00 kuņģis.  Intensīva prakse ar tādām tehnikām kā Agni- sara, Nauli, Muladhara un udijāna bandha, tāpat kā āsanas, kas stimulē zarnu motoriku un tās, kas iedarbojas uz vēdera un presītes rajonu, būs visefektīvākās.

No 9:00-11:00 aktīva ir liesa, kas atbild par asins veidošanos. No 11:00-13:00 aktīvs ir sirds meridiāns. Intensīva spēka prakse, kas stimulē asinsriti, baro šūnas, muskuļus un sirdi, noliecieni un spēcīgas spēka āsanas būs vispiemērotākās. Tas ir laiks, kad kardio un fiziskā slodze var būt vislielākā, un tomēr esiet uzmanīgs. Ja jums ir tieksme uz tahikardiju un palielinātu jūtīgumu, nervozitāti, tad šajā laikā labāk nepraktizējiet, tāpat kā laikā no 13:00-15:00, kad aktīvs ir resnās zarnas meridiāns, kad saules enerģija jaņ ir visaktīvākā.  Šie orgāni atbild par bailēm.

No 15:00-17:00 aktīvs ir urīnpūšļa meridiāns, no 17:00-19:00 nieru meridiāns. Saskaņā ar Ķīnas meridiānu šie orgāni atbild par baiļu sajūtām. Tāpēc mēs atkal redzam, ka prakse saulrietā ir piemērota nervoziem, agresīviem cilvēkiem, kuriem piemīt dažādas bailes un fobijas.   Līdzsvara prakse no dažām maigām apgrieztām āsanām –  halāsana, ananda balāsana, Viparita Karani un stāja uz pleciem palīdzēs atgūt enerģiju iegurnī), āsanas, kas sazemē (malāsana, kaķis govs plūsma, špagats, savienojumā ar tadāsanu un šavāsanu, plus līdzsvara āsanas stāvus noņem bailes, nomierinās prātu un stabilizēs nervu sistēmu.

No 19:00- 21:00 aktīvs ir perikarda meridiāns (atbild par ķermeņa siltumu). Šajā laikā vēl joprojām iespējama intensīva, sildoša prakse, ņemot vērā to, ka apmēram 8:30 jūs pabeigsiet šo praksi un jums būs vismaz 2-3 h miera, lai atpūstos pirms naktsmiera.

Šī pieeja ir tikai vien no daudziem iespējamiem kritērijiem, lai izvelētos praksi savai jogas praksei.  Apzināta izvēle, kad mēs pārtraucam orientēties uz ārējiem faktoriem (jogas studiju grafiks, mūsu pašu darba laiks, stereotipi, paziņu ieteikumi) un sākam būvēt savu praksi un dzīvi balstoties uz savu personisko pieredzi un iekšējiem novērojumiem arī ir īstā joga.  Jo joga, pirmkārt, ir  nevis fiziskie vingrinājumi, bet spējas apzināties un domāt patstāvīgi attīstīšana

Foto:freegreatpictures.com

Tulkojums: Slowlife

Avots: organicwoman.ru

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>