image
Manduka apģērbs jogai
03/08/2016
image
Stephens Cope. – Will yoga and Meditation really change my Life?
10/08/2016

Kā izvairīties no traumām jogā? 6 padomi no traumataloga – ortopēda.

image

Mēs visi zinām, ka Joga sniedz neizmērojamu labumu fiziskai un garīgai veselībai, bet vai zinām, ka joga var novest arī pie traumām?

Nepareiza āsanu izpilde, pārslodze un izglītota instruktora trūkums var novest pie meniska plīsuma, saišu pārstiepšanas, traumām plecu un plaukstu locītavās, kā arī sprandas skriemeļu saspiešanu.

Par to, kādas traumas visbiežāk iegūst jogotājs izpildot āsanas, kā no tām izvairīties un kā ārstēt, žurnāls Yoga Journal apsprieda ar ārstu ortopēdu, traumatalogu Juriju Konstatinoviču Glazkoviju.

ROKAS UN PLAUKSTU LOCĪTAVAS

Visvairāk rokas un plaukstu locītavas var tikt traumētas vienā no populārākajām jogas pozām Adho Mukha Shvanasana jeb suņu pozā ar skatienu lejup, kā arī ne mazāk populārajā vārnas pozā. Izpildot suņa pozu ar skatienu lejup, centies svaru vienmērīgi sadalīt starp abām rokām, kā arī plaukstu pirksti ir jānovieto pēc iespējas platāk, lai vienmērīgāk sadalītu savu svaru. Papildus tam, ir ļoti svarīgi nepārslogot plaukstu locītavas šajā pozā, jo tas var novest pie saišu pārstiepšanas.

Vārnas pozā, tāpat kā jebkurā līdzsvara pozā uz rokām, ir nepieciešams sekot līdzi tam, lai elkoņi atrastos tieši virs plaukstu locītavām.

PLECI

Pleci visvairāk tiek traumēti jau pieminētajā suņa pozā ar skatienu lejup, visās pozās, kuras atgādina mezglus, un arī Vashisthāsanā.

Atkārtoti stiepjot un pārstiepjot roku saites mēs zaudējam to elastību,  tas agrāk vai vēlāk var novest pie locītavu traumām, tāpēc ir nepieciešams papildus trenēt plecu daļas muskuļus, kas var nodrošināt locītavām papildus atbalstu.

Turklāt, praktizējot jogu, ļoti regulāri gadās dažādi sastiepumi, tāpēc, ja jums jau kādreiz ir gadījies sastiept plecu, noteikti veiciet tā saucamo apprehension dislocation test kas noteiks, vai jūs drīkstat noslogot savu plec daļu nodarbību laikā.

CEĻGALI

Tiek uzskatīts, ka ceļgalu traumas visbiežāk atgadās lotosa pozā (Padmāsana), Uthita Trikonāsanā (izstieptā trijstūra pozā) un Virabhadrāsanā II (kareivja pozā). Bet dotā problēma var rasties arī Virāsanā (varoņa pozā) un Garudāsanā (ērgļa pozā).

Izpildot āsanās stāvus, sekojiet līdzi tam, lai celis būtu novietots tieši virs potītes, jo vienota anatomiskā ass ir izturīgāka pret palielinātu slodzi no augšas. Tāpat eksistē noteikums stāvošajām āsanām – “gurni, celis un pēda ir izgriezti uz vienu pusi”. Šī noteikuma ievērošana palīdzēs jums izvairīties no meniska plīsuma un citām traumām, kas saistītas ar ceļgala locītavu.

Ja izpildot Virāsanu, iegurnis nesniedzas līdz grīdai vai krusti gāžas atpakaļ, tad vislabāk ir apsēsties uz bloka vai bolstera.

Izpildot Utthita Trikonāsanu saliektās kājas ceļgalam ir jābūt perpendikulāri grīdai, celis nav izgāzies ne uz priekšu, ne atpakaļ, pretējā gadījumā bez traumām neiztikt.

Baidāties, ka ceļgala locītavas neizturēs slodzi? Pamēģiniet īpašo preperātu injekciju kursu, kas uzlabo iekšējā šķidruma sastāvu un aizsargā skrimšļus.

KAKLS

Kakls un spranda parasti traumējas izpildot Sarvangāsanu jeb stāju uz pleciem. Pievērsiet uzmanību tam, ka izpildot Sarvangāsanu, notiek mugurkaula sprandu daļas saspiešana, kas var novest ne tikai pie problēmām balsta un kustību sistēmā, bet arī  galvas smadzeņu asinspagādē. Īpaši akurāti ir jāizpilda Sarvangāsana tiem, kuriem ir iedzimtas vai iegūtas saslimšanās artērijās un vēnās sprandas zonā. Galvassāpes pēc stājas uz pleciem ir pirmā pazīme tam, ka šī āsana ir negatīvi ietekmējusi asinsriti.

Lai noņemtu daļu svara no galvas un kakla, pārnesiet to uz plecu daļu. Pirms veicat stāju uz pleciem, pirms tam vairākās kārtās salocītu segu palieciet zem plecu zonas, tas palielinās slīpuma leņķi star krūtīm un kaklu.

Noderīgi padomi no ortopēda – traumatologa:

  • Nav laika iesildīties? Obligāti iesildiet locītavas, izmantojot īpašos krēmus un balzāmus pirms nodarbības.
  • Sajutāt asas sāpes? Pēc iespējas ātrāk dodaties pie ārsta, pašārstēšanās var novest pie sarežģījumiem.
  • Atkarībā no traumas smaguma, ārsts nozīmēs konservatīvo vai ķirurģisko ārstēšanu. Turklāt nevajadzētu baidīties no dažādām procedūrām un operācijām, ko ieteiks ārsts. Pastāv īpašas metodes, kas ļauj veikt operācijas nesāpīgi un neatstājot rētas, turklāt ar īsu atveseļošanās periodu.
  • Ja esi ieguvis traumu, nehaltūrējiet ar konkrētās vietas atdzesēšanu. Ja pie rokas nav ledus, var izmantot aukstā ūdenī saslapinātu dvieli.
  • Necietiet lielas sāpes. Izmantojiet iekšķīgās un ārējās lietošanas nesteroīdu pretiekaisuma preperātus.
  • Ar jogu neiesaka nodarboties tiem, kam ir superelastīgi saistaudi.

Foto: yogajournal.com

Avots: yogajournal.ru

 

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>