get away from the stress of work
Joga nav tikai tievajiem un jaunajiem jeb pirmie šķēršli jogā
11/08/2015
Young Woman doing Yoga Exercises Outdoor
Sēdēšanas pozīcīja Tibetas Jogā
11/08/2015

Kas jāzin pirmo reizi ejot uz jogu…

1-1-DSC_1975

Ja esi nolēmis spert pirmo soli ceļā uz jogas nodarbību, bet tev pietrūkst tā viena motivējošā grūdiena, atceries par šiem labumiem no jogas.Jogas ietekme uz mums ir gan tūlītēja, gan ar pēcefektu. Citiem vārdiem sakot, ieguvums no jogas neaprobežojas tikai ar jogas nodarbībā gūto tūlītējo labumu, tas ir daudz noturīgāks un ilgstošāks. Ikviens no mums ir orientēts uz rezultātu ,un jo ātrāk, jo labāk. Tāpēc darbības, kuras šo apmierinājumu nesniedz, mums kļūst neinteresantas un liekas. Joga, savukārt, sniedz tūlītēju rezultātu un arī ilgtermiņa labumu, paaugstina mūsu fizisko un garīgo kapacitāti, sagatavojot mūsu ķermeni veselīgām pārmaiņām. Pats svarīgākais, kas jāatceras uzsākot jogas ceļu ir – Joga nešķiro cilvēkus! 1-DSC_1969

Cilvēki ir tie, kas nodarbojas ar šķirošanu, grupējot cilvēkus dažādās kategorijās pēc saviem individuāli izveidotiem kritērijiem un domformām. Joga ir atvērta visiem, neatkarīgi no vecuma, fiziskā stāvokļa, auguma un garuma parametriem. Tāpēc jogas nodarbībā vienuviet satiekas dažādi cilvēki, atšķirīgas personības ar dažādiem mērķiem un fizisko sagatavotību. Un tieši tas ir pats svarīgākais. Vienuviet satiekas visi, nedomājot par iekļaušanos kādos noteiktos konkrētos rāmjos vai piederību kaut kam. Vienalga, vai tu esi pieredzējis sportists vai esi nolēmis izkustēties pirmo reizi, joga tevi uzņems ar atplestām rokām. Neuztraucies par savu svaru, fizisko izturības līmeni vai citām šāda rakstura lietām. Jogas nodarbībā tam visam nav nozīmes, jo joga ir pieejama visiem sagatavotības līmeņiem. Svarīgi ir tikai būt uz pareizā viļņa. Svarīgi ir sākt, lai kurā ceļa posmā tu šobrīd atrastos.

1-DSC_1983 (1)

Daudzi uzskata, ka stiepšanās un izturības treniņš ir galvenais ieguvums no jogas. Nevar nepiekrist, asanas tiešām nostiprina ķermeni gan no iekšpuses, gan ārpuses, panākot to, ka tu ne tikai izskaties, bet arī jūties labi. Uzlabojas stāja, jo nostiprinās mugurkauls, kas ir mūsu fiziskā ķermeņa serde. Tiem, kas daudz laika pavada sēžot pie datora, joga ir lielisks veids, kā atbrīvoties no saspringuma plecos, lāpstiņās, rokās, sāpēm muguras lejas daļā un stīvuma sprandā. Pateicoties jogai, mēs pastiepjam savus muskuļus, tie pagarinās un mēs iegūstam daudz staltāku stāju. Pirmajā līmenī, mēs jogas asanā pavadām īsāku laiku, vienu līdz trīs elpas, taču ar laiku tiem, kas vēlas iet tālāk un kuru mērķis ir lielāks fizisks efekts jeb muskuļu masas nostiprināšana, asanā ir jāpavada vismaz 5 pilnas ieelpas un izelpas. Tas ir diezgan liels izaicinājums muskuļiem, turklāt jāatceras, ka prātam ir jādarbojas kopā ar ķermeni un elpu. Elpošana, ieiešana asanā un iziešana no tās notiek vienlaicīgi, turklāt to papildina arī elastības palielināšanos.

1-DSC_1966

Ko vēl dod spēka joga?

Palielina izturību, ķermeņa spēku un elastību, un pats svarīgākais, pateicoties pozu noturēšanai ilgāku laiku, palielinās arī emocionālā izturība. Roku un plecu spēks palielinās, jo tiek izmantots sava ķermeņa spēks kā pretestība. Nostiprinās muguras muskuļi un tie spēj labāk atbalstīt mugurkaulu. Sākumā, protams, ir grūti noturēt asanu pat vienu elpu, taču pats svarīgākais ir neapstāties un attīstīties lēnām. Ar laiku asana ieņems pareizo pozu un koriģēs pati sevi.

1-DSC_1967

Taču atcerēsimies, joga nav tikai vingrošana. Joga nodrošina visa ķermeņa labsajūtu un veselību. Pateicoties elpošanas praksēm, dziļai elpošanai un citām pranajāmas tehnikām, kuru laikā notiek koncentrēšanās tieši uz elpošanas procesu, Joga atļauj mums palikt mierīgiem pasaulē, kurā valda haoss. Mēs kaut uz brīdi aizmirstam par savām ikdienas rūpēm un ļaujamies būt paši, šeit un tagad, atstājot rūpes aiz jogas zāles durvīm. Joga palīdz atbrīvoties no stresa un nemitīgas prāta izraisītas nemiera sajūtas. Tāpēc nekoncentrēsimies tikai uz jogas fizisko aspektu, ņemsim vērā arī jogas augstākos līmeņus un dimensijas. Lai arī fiziskā līmenī citi saskata līdzību starp sportu un jogu, atcerēsimies, ka joga atšķirībā no sporta, nav sacensība par pirmo vietu. Būsim iecietīgi paši pret sevi, neprasīsim no sevis neiespējamo. Konkurence nav mūsu dzinējspēks. Pacietība un uzcītība ir tas, kas virza mūs uz attīstību.

Foto: Guntis Apse

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>