aj1
Sagaidām pavasari: vienkāršas un efektīvas Ājūrvēdas speciālistu rekomendācijas
03/03/2017
any
Kā mūsdienu zinātne psihosomatika var uzlabot jogas prakses rezultātus?
06/03/2017

Ājūrvēdiskās rekomendācijas bērnu veselībai

ajurveda berniem

Senā Ājūrvēdas medicīniskā sistēma pievērš lielu uzmanību bērnu veselībai un uzskata, ka par bērnu ir jāsāk rūpēties vēl ilgi pirms viņa dzimšanas, jo bērna vecāku  psihofizioloģiskais stāvoklis pirms bērna parādīšanās, ieņemšanas apstākļi un grūtniecības norise spēlē tik pat lielu lomu kā rūpēs un audzināšana pēc bērna piedzimšanas.

Ājūrvēdas pediatriskās pieejas pamatā ir ideja par to, ka katrs bērns ir individuāls un tāpat kā jebkuram pieaugušajam, tam ir sava konstitūcija un unikālas ķermeņa un psihes uzbūves īpašības, kas ir jāņem vērā rūpējoties par bērnu un viņu audzinot. Pilna un harmoniska mazā cilvēka iekšējā potenciāla atklāšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja viņš aug savai konstitūcijai piemērotā un ērtā vidē.  Mazuļa organismā, tāpat kā liela cilvēka organismā, darbojas trīs dzīvības spēki (došas): Vata, Pita, Kapha. Vadošā enerģija arī veido cilvēka konstitūcijas tipu un nosaka vēlamo dzīvesveidu.

VĀTAS TIPA KONSTITŪCIJAS BĒRNS

 • Elementi: gaiss un ēters,
 • Inerces guna.

Bērni ar dominējošo Vātas konstitūciju parast ir ar smalkāku ķermeni nekā viņu vienaudžiem. Viņiem ir palielināts jūtīgums, neizlēmība, nestabila gremošanas sistēmas darbība, tieksme uz aizcietējumiem. Šie bērni bieži pamostas naktī, slikti panes aukstumu, ēd un dzer pēc plūstoša grafika.  Viņiem ir aukstas rokas un pēdas, bieži parādās „skudriņas” uz ādas, žagas, sauss klepus bez iemesla, gaisa norīšana un atraugas arī ir Vātas enerģijas pārpilnības organismā simptoms.  Vātas mazuļi priekšroku dod aktīvām kustībām, ātrai runai un visu laiku pieprasa apstākļu maiņu. Viņi nemīl ilgu laiku spēlēties ar vienām un tām pašām rotaļlietām.  Viegli apvainojas. Ātri aizmirst apgūtās iemaņas. Viegli pārslēdz savu uzmanību, un var nodarboties ar vairākām lietām vienlaicīgi.

IETEIKUMI VECĀKIEM

 • Šīs konstitūcijas bērni var izjūt vientulības lēkmes, justies vieni un izmisuši, šajos brīžos viņiem īpaši ir vajadzīga vecāku uzmanība un rūpes.
 • Pievērsiet uzmanību tam kā bērns guļ. Pat zīdaiņa vecumā bērniem var būt spilgti sapņi, pēc kuriem var spriest par bērna stāvokli. Raudāšana vai smiekli, smaids vai skumjas uz sejas miega laikā liecina par bērna iekšējo stāvokli šobrīd. Vēlāk, bērnam paaugoties jautājiet, kas viņam rādās sapņos.
 • Mācieties maigi atrisināt konflikta situācijas un nenoliedziet bērna emocijas. Līdzpārdzīvojums un pieņemšana ir labākie palīgi.
 • Ziemas laikā, vējainā un sausā laikā, kad dabā notiek dabiska Vātas palielināšanās, pievērsiet lielāku uzmanību ēdienam un bērna režīmam. Silti dzērieni un ēdiens, sildošas garšvielas nelielos daudzumos, mitrinošas vannas procedūras palīdzēs līdzsvarot enerģijas mazuļa organismā.
 • Temperatūrai mazuļa istabā jābūt siltai, bet gaisam mitram.

PĪTAS TIPA KONSTITŪCIJAS BĒRNS

 • Elementi: uguns un ūdens.
 • Uzbudināmības guna.

Pītas bērniem ir aktīvs un izlēmīgs temperaments, spēcīga miesas būve, izteiksmīgi sejas vaibsti. Viņi ir ļoti mērķtiecīgi jau no bērnības, vēlas dominēt, ātrāk nekā citi vienaudži iemācās izteikt savu viedokli un izteikt savu „ES”. Šiem bērniem ir laba atmiņa, viņi viegli iemācās jaunas lietas, taču var būt viegli aizkaitināmi. Cieši guļ, miegs nav pārāk garš, taču tie viegli pamostas. Retāk kā citiem ir problēmas ar gremošanu un apetīti, taču reizēm ir palielināts skābums organismā un nelaba dūša. Raksturīga bieža un šķidra vēdera izeja, var būt ādas problēmas. Palielināta svīšana, liels šķidruma patēriņš un tas, ka bērns slikti panes karstumu arī var būt paaugstinātas Pitas pazīmes.

REKOMENDĀCIJAS VECĀKIEM:

 • Rūpīgi ievērojiet bērna režīmu. Pārslodze un stabilitātes trūkums miega periodos un nomodā vēl vairāk ietekmē Pitas konstitūcijas bērnus.
 • Konflikta situācijās iemāciet bērnam kritiski, skaidri un mierīgi novērtēt savu rīcību. Mēģiniet kopīgi rast atrisinājumu.
 • Lielāku uzmanību bērniem ir jāpievērš tieši vasarā, kad dabā aktivizējas uguns enerģija. Sargiet viņus no tiešiem saules stariem un pārmērīgi liela karstuma. Sekojiet tam, lai aktīva darbība un spēlēšanās notiek vēsākajā diennakts laikā, vai ēnā.
 • Kad Pitas doša iziet no līdzsvara, to var nomierināt salda, rūgta un sīva garša. Ierobežojiet uzturā visu karsto, aso, taukaino.
 • Izvēloties bērnam apģērbu, izvairieties no sarkanās un dzeltenās krāsas.
 • Bērna istabā jābūt ne pārāk mitram gaisam un vēsai temperatūrai.

KAPHA TIPA KONSITŪCIJAS BĒRNS

 • Elementi: ūdens un zeme
 • Līdzsvara guna.

Kaphas bērniem ir spēcīgāka un lielāka miesasbūve salīdzinājumā ar citiem vienaudžiem. Viņi ir mierīgi, līdzsvaroti, ieturēti savā rīcībā un emocijās, mazkustīgi.  Par tādiem parasti saka, ka viņi vecākiem nerada nekādas problēmas. Kaphas iet lēnām, viņiem ir laba veselība, pievilcīga āriene, viņi maz slimo, ir ļoti izturīgi un dzīvespriecīgi. Vecākiem ar viņiem ir viegli un vienkārši, tāpēc, ka lielākoties tādi bērni ir klausīgi, labsirdīgi, rūpīgi un līdzcietīgi pret apkārtējiem.  Pie negatīvās puses varētu pieskaitīt pārāk lielu lēnību un slinkumu. Tādi mazuļi mīl ilgi pagulēt un viņiem ir ļoti grūti piecelties no rīta, īpaši aukstā un vēsā laikā. Viņi ar grūtībām pacieš ziemu un agru pavasari, kad laiks ir mitrs un vēss. Ja Kaphas ir par daudz bērni ar just vājumu, krist depresijā un izrādīt skopumu un stūrgalvību.

REKOMENDĀCIJAS VECĀKIEM

 • Iesaistiet bērnu aktīvās nodarbēs, biežāk pastaigājieties ar viņiem svaigā gaisā.
 • Ievērojiet stingru dienas režīmu, neļaujiet mazulim pārāk ilgi gulēt un pārēsties.
 • Ja Kaphas ir par daudz, ierobežojiet aukstu, taukainu un saldu ēdienu, kā arī piena produktus.
 • Atcerieties, ka laikā, kad barojat mazuli ar krūti, bērnā dabīgā veidā dominē Kapha, tāpēc Kaphas mazuļu mammām ir jābūt īpaši uzmanīgām un jāseko līdzi savai ēdienkartei.
 • Īpašu uzmanību mazuļi ar Kaphas konstitūciju pieprasa mainoties gadalaikiem un starpsezonās, kad ir auksts un mitrs laiks.

Ņemiet vērā, ka dotās rekomendācijas palīdz uzturēt mazuļa veselību. Ja ir radusies saslimšana vai nopietns disbalanss mazuļa organismā, ir jāvēršas pēc padoma pie pediatra un Ājūrvēdas ārsta, kas laicīgi palīdzēs tikt ar problēmām galā.

Avots un foto : https://ayurvedamarket.ru/blog/osnovy-ayurvedy/ayurvedicheskie-rekomendacii-dlya-detskogo-zdorov-ya_91724

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>