pexels-photo-196640
Kā atbrīvoties no muskuļu un mentālajiem “blokiem”?
02/03/2017
ajurveda berniem
Ājūrvēdiskās rekomendācijas bērnu veselībai
04/03/2017

Sagaidām pavasari: vienkāršas un efektīvas Ājūrvēdas speciālistu rekomendācijas

aj1

Eiropā mēs izdalām 4 gadalaikus, taču Ājūrvēda runā par 6 sezonām, katra no tām ilgst aptuveni 2 mēnešus. Tādā veidā, periods, kuru mēs esam pieraduši saukt par pavasari, iedalās divos – shishiruritu vai agrais pavasaris, kas ilgst līdz marta vidum, un vasantaritu vai vēlais pavasaris, kas noslēdzas maija otrajā pusē.  Sezonas maiņa dienvidu valstīs, kā piemēram Indijā, norit maigāk un nepamanāk nekā pie mums, kur sezonu maiņa notiek daudz spilgtāk.

Pavasaris vienmēr ir radikālu pārmaiņu un pārvērtību laiks, gan dabā, gan cilvēka organismā. Dienas kļūst garākas, pie debesīm arvien biežāk parādās saule, sākās lēna, bet stabila attīrīšanās, pamošanās: sniegs lēnām kūst, pēc tam atkal sasalst no jauna, caur to iztek visi netīrumi, kas garās ziemas laikā sakrājušies. Dienā tas ir piliens, bet naktī tas pārvēršas par ledu, nākamajā dienā tas atkal tek un plūst, aiznesot sev līdzi visu veco un nevajadzīgo. Viena no Ājūrvēdas bāzes teorijām ar nosaukumu “Pindabrahananyaa” norāda uz sinhronitāti procesos, kas notiek apkārtējā pasaulē (brahmanda) un mūsu organismā (pinda).

aj2

KAS NOTIEK MŪSU ORGANISMĀ PAVASARĪ?

Lai saprastu, kādas izmaiņas pārcieš mūsu organisms mainoties sezonām, pietiek uzmanīgi pavērot tās izmaiņas, kas notiek dabā.

Ziema tiek uzskatīta par vienu no labākajiem gada laikiem cilvēka veselībai, jo šajā laikā ārā ir stabils, (bez lielām temperatūras svārstībām) auksts laiks. Tas veicina sausās un aukstās Vātas došas aktivizāciju organismā, uz tā rēķina, ka ziemā cilvēkiem ir mazkustīgāks dzīvesveids un dabīgā veidā tie patērē lielāku daudzumu barības vielu; vēja enerģija un kustības ķermenī nomierina un parasti nenoved  pie nopietnu slimību attīstīšanās. Bet jau ziemas beigās, vielmaiņas palēnināšanās bieži noved pie organisma spējas pareizi sagremot ēdienu samazināšanās. Rezultātā toksīni (ama) sāk piepildīt ķermeņa kanālus un audus, līdzīgi kā stipra sala gadījumā ledus savažo upi.  Šo stāvokli sanskritā sauc par “sančaja”.

Agrā pavasarī pirmo saules staru, siltuma un vēja iedarbības rezultātā, viss sāk notikt kustībā: zem koka mizas parādās tikko pamanāma sulas kustība, ledus uz upēm sāk lūzt, sniegs kūst un cilvēka ķermenī savu kustību sāk toksīnu aizsērējumi, kūst un iziet no līdzsvara aukstā un mitrā Kapha doša (zemes un ūdens enerģija), kuru Ājūrvēdas tekstos salīdzina ar kausēto sviestu, kurš nokļūstot siltumā kūst un kļūst šķidrs. Šis process Ājūrvēdā saucas “prakopa” vai  “uzbudinājums”.  Līdzīgi tam, kā upes atbrīvojas no ledus, iznāk no saviem krastiem un aiznes sev līdzi ziemas laikā uzkrātos netīrumus un atkritumus, organismā notiek dabiskie attīrīšanās procesi un toksīni pamet savas “iesēdētās” vietas. Gadījumā, ja cilvēks nepaspēj pārkārtoties no ziemas uz pavasara dzīvesveidu un nesinhronizējas ar dabisko dabas ritmu, tad pa ziemu uzkrājušies toksīni, ja tos laicīgi neizvada no organisma, nokļūst nevēlamās vietās un provocē Kapha tipa slimību attīstīšanos. Šo stāvokli Ājūrvēdā sauc par “sthanasamshraya”.

No līdzsvara iznākusi Kapha, kas ražo gļotas, piepilda organismu un iekšējos orgānus, neatstājot izeju citām došām, kas noved pie tādām pavasara saslimšanām kā kuņģa-zarnu trakta slimības (kuņģa čūla, gastrīts utt.) un elpošanas orgānu slimības (slapjš klepus, iesnas, alerģijas), ādas slimības (ekzēma, dermatīts, psoriāze) u.c.

Lai novērstu šīs pavasara kaites ir laikus jākoriģē savs dzīvesveids, ņemot vērā Ājūrvēdas rekomendācijas. Šeit palīdzēs Ājūrvēdas ekspertu padomi, kurus vislabāk, jāsāk ieverot jau starpsezonā, t.i. vienu vai divas nedēļas līdz ziemas beigām. Pirmās starpsezonas pazīmes ir aktīva sniega kušana un gaisa temperatūras palielināšanās līdz + grādiem.

aj3

PRAKTISKĀS REKOMENDĀCIJAS VESELĪBAS NOSTIPRINĀŠANAI NO ĀJŪRVĒDAS EKSPERTIEM

  1. Pārejam uz pavasara ēšanas režīmu. Lai kapha doša paliktu līdzsvarā, ir jālieto mazāk taukains un eļļains ēdiens nekā ziemā. Pavasarī priekšroka jādod asai, rūgtai un sīvai garšai, bet saldo, sāļo un skābo, jāsamazina līdz minimumam. Priekšroku dodiet augu eļļām (sezama, olīveļļa), pēc iespējas izslēdzot no uztura visus dzīvnieku izcelsmes produktus (sviestu un kausēto sviestu, gaļu, olas, piena produktus), jo tie visi vairo Kaphu. Ja kāds pavisam nevar iztikt bez dzīvnieku izcelsmes produktiem, tad priekšroku dodiet mājas vistas gaļai, paipalai un citiem putnu gaļas veidiem, kurus gatavojiet uz grila vai cepeškrāsnī bez mērces, ar minimālu šķidruma daudzumu. No garšvielām ideāli derēs melnais un zaļais pipars, čili, kardamons, ingvers, sinepes, mārrutki, ķimenes, kanēlis, krustnagliņas, kurkuma.  Šajā perioodā Kapha  apņem vēderu un pat Pitas konstitūciju cilvēki var atļauties savā ēdienkartē ieviest asās garšvielas.  Gatavojot pākšaugus pievērsiet uzmanību tam, lai tie nav pārāk ilgi vārīti un nesāk līdzināties putrai, labāk, ja tie ir vārīti sausāki un drupenāki nekā parasti. Priekšroku dodiet miežiem, griķiem, basmati rīsiem un savvaļas rīsiem, kus kusam, rudziem. Iekļaujiet savā uzturā vairāk zaļumus.
  2. Ko dzert un kad? Pavasara sezonai lieliski derēs tēja ar garšvielām (masala), cigoriņu un ingvera tēja, kā arī citi dzērieni no rūgtiem, sīviem, sildošiem augiem un garšvielām, kas palielina gremošanas uguni, stimulē vielmaiņu un mazina kāri pēc saldumiem: ingvers, kanēlis, krustnagliņas, aveņu un upeņu lapas, melisa, piparmētra, kadiķis, citronzāle, dadzis, hibiskus, asinszāle, jasmīns, pienenes, vērmeles, nātres, cigoriņi, kumelīte, salvija, pelašķi, u.c. Var vārīt nesaldus un  ne pārāk skābus kompotus no žāvētajiem augļiem un ogām.  Ājūrvēda iepriecinās arī tos, kas lieto alkoholu, jo šajā sezonā, kaut arī ierobežotā daudzumā, ir labi lietot stipros dzērienus.
  3. Fiziskā slodze. Šajā laikā labāk kā citkārt ir labi nodarboties ar visām dinamiskajām praksēm, pastaigām, skriešanu, cīņas veidiem, dinamisko jogu. Taču atcerieties, ka, ja ziemas laikā neko neesat darījuši, tad šobrīd intensīvi vingrinājumi var izprovocēt daudz aktīvāku toksīnu kustību un kā sekas, var kļūt par slimību cēloni, tāpēc sāciet nodarboties ar fiziskām aktivitātēm pakāpeniski.
  4. Ģērbjamies atbilstoši sezonai. Atcerieties, ka jūsu organisms šobrīd atkūst un atdzīvojas, gatavojas attīrīties, tāpēc centieties nepārspīlēt pie pirmajiem saules stariem, sekojiet līdzi tam, lai jūs būtu piemēroti apģērbti. Ziemas ieradumus pret pavasara ieradumiem nomainiet lēnām, nesteidzieties atteikties no cepures un šalles.
  5. Dienas režīms. Pavasarī daba mostas, un mostamies arī mēs. Atnākot saulei, kad dienas paliek garākas, mēs pakāpeniski, ar katru dienu sākam celties nedaudz agrāk kā līdz šim un cenšamies nepalikt nomodā pārāk ilgi. Ja ziemā mēs varējām atļauties pagulēt diendusiņu, tad tagad no tā būtu jāsāk izvairīties, jo tas var novest pie papildus toksīnu uzkrāšanos organismā.
  6. Attīrīšanās procedūras. Ājūrvēda runā par to, ka starpsezona ir labākais laiks attīrīšanās procedūrām. Viena no labākajām detoksikācijas procedūrām šajā sezonā, īpaši Kaphas konstitūcijai ir Vamana (vemšanas terapija), kuru iesaka veikt Ājūrvēdas ārsta uzraudzībā. Vātas tipa cilvēkiem vispiemērotākās būs Basti (eļļainās klizmas), bet Pittai Virechana (caurejas izsaukšana) un hirudoterpija. Attīrīt organismu, izvadīt no tā lieko šķidrumu, gļotas un taukus, kā arī uzlabot kopējo ādas stāvokli var ar Nasya-terapijas palīdzību un īpašu Ājūrvēdas karstās masāžas ar augu pulveru un maisiņu palīdzību.
  7. Badošanās un monodiēta. Vēl viens labs veids kā nostiprināt savu veselību un attīrīt organismu no toksīniem pavasarī ir atslodzes dienas un monodiētas. Kaphas un Pitas konstitūcijām noderīga var būt badošanās 1 dienu nedēļā, kā arī monodiēta 5-7 dienu garumā. Šim mērķim lieliski piemērots būs Ājūrvēdas ēdiens no rīsiem un lēcām, ar nosaukumu Kičari. Cilvēkiem ar dominējošu Vātas došu labāk atturēties no badošanās un praktizēt tikai monodiētu.
  • Regulāra karsta ūdens dzeršana dienas laikā ir viens no labākajiem attīrīšanās veidiem, kas palīdz sašķaidīt un izvadīt no organisma lieko Kaphu.
  • Vēl viena laba jogiska attīrīšanās pavasarim ir Shank Prakshalana.
  • Pavasarī daudzi izjūt vitamīnu un minerālvielu trūkumu organismā. Viens no svarīgākajiem Ājūrvēdas principiem saka, ka svarīgi ir ne tikai tas, kādus vitamīnus mēs uzņemam kopā ar ēdienu, bet arī tas, kā tie uzsūcas. Tieši tāpēc pavasarī ir svarīgi ne tikai uzņemt vairāk vitamīnus un minerālvielas, bet arī stiprināt gremošanas uguni.
  • Cilvēkiem, kas visu laiku uzturas pilsētā, pavasarī ieteicams daudz staigāt kājām, vērojot dabā notiekošās pārmaiņas, īpaši to kā plaukst pumpuri. Tamlīdzīga meditatīvā prakse ir labākais profilakses līdzeklis pret pavasara depresiju un labs līdzeklis gremošanas uguns aktivizēšanai.
  • Vitamīnu dzēriens Pitas un Kaphas tipa cilvēkiem, kas jādzer vairākas reizes nedēļā ir svaigi spiesta ābolu sula ar ingveru, kuru atšķaida 50/50 ar ūdeni.
  • Ikdienas ēdienkartē olbaltumvielām bagātu maltīti jāiekļauj brokastīs, tad organisms spēs kontrolēt pavasara uzbudinājumu.
  • Pavasaris ir īstais laiks organisma attīrīšanai, īpaši piemērotas ir Pančakarmas procedūras speciālista vadībā.

Avots: https://ayurvedamarket.ru/blog/ayurveda-na-kazhdyy-den/tri-vracha-ayurvedy-o-podgotovke-k-vesne-prakticheskie-sovety-i-rekomendacii-ayurvedicheskie-preparaty-i-procedury_1536364

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>