unnamed-2-copy
Joga un pašvērtējums – vai spēcīga presīte uzlabo mūsu viedokli pašiem par sevi?
03/10/2016
1-pexels-photo-175718-large
Meridiāni yin yogā. 4 veidi, kā mēs varam palielināt enerģijas plūsmu ķermenī
07/10/2016

Apgrieztās pozas. 10 zelta likumi.

1794815_10153065537357188_9031482972816332306_n

Apgriezto āsanu izpilde jogā tiek uzskatīta par ļoti vērtīgu praksi gan mūsu fiziskajai, gan garīgajai veselībai. Jo paralēli to labvēlīgai ietekmei uz mugurkaulu, asinsrites uzlabošanu un atsevišķu ķermeņa daļu nostiprināšanu, šādas pozas iemāca tikt galā ar situācijām, kad esam „ar kājām gaisā”; izstrādājas noturība pret stresu neparedzamās situācijās; uzlabojas spēja koncentrēt uzmanību, parādās miers un harmonija, kas ir nepieciešami, lai tiktu galā ar sarežģītām dzīves situācijām.  Tāds efekts tiek sasniegts pateicoties tam, ka enerģija, kas sakrājas ķermeņa zemākajos centros, apgriezto pozu izpildes laikā, nokļūst ķermeņa augstākajos centros jeb čakrās, un  tādā veidā palielina mūsu apzināšanos.

Praktiķiem patīk arī apgrieztās pozas tāpēc, ka tās izpildot var pierādīt apkārtējiem, ka tu esi „īsts jogs”. Taču nepastrīdamies ieguvumi no apgrieztajām pozām nonāk pretrunā ar daudzām kontrindikācijām un rekomendācijām, kuras ir vērts ievērot, lai nenodarītu pāri savam organismam. Jāsaka, ka jebkuri noliecieni, vērpes un atliecieni, nepareizi tos izpildot, var būt patiešām bīstami, taču apgrieztās pozas prasa īpašu uzmanību.  Kļūst skaidrs, tikai paskatoties uz muguru vien, apskatot mugurkaula skriemeļus pie kakla, ka tie kļūst mazāki un vājāki. Respektīvi, ja mēs pārnesam uz tiem lielāko daļu sava ķermeņa apakšējās daļas svaru, tad tas ir jāsadala vienmērīgi starp lāpstiņām, rokām, pleciem un kakla skriemeļiem.

14482282_265603570500018_803229132837093376_n

Kā to izdarīt?

Viena no izplatītākajām apgrieztajām pozām ir Shiršāsana, Salamba Sarvangāsana, Halāsana, Adho Mukha Vrikshāsana un citas pozas, kur iegurnis atrodas augstāk par galvu.

  1. ATCERIETIES PAR KONTRINDIKĀCIJĀM

Ja jums ir novērota ateroskreloze, sirds slimības, hipertonijas slimības, mugurkaula traumas, sāpes mugurā, sprandā, kritiskās dienas, tad šo āsanu izpildi labāk atlikt uz daudz piemērotāku laiku. Turklāt apgrieztās pozas prasa labu fizisko sagatavotību, un, ja šobrīd jums tādas nav, tad labāk veltīt uzmanību daudz drošākām, bet ne mazāk efektīvākām āsanām. Piemēram, Chaturanga Dandāsana vai Ardha Shirshāsana), līdz brīdim, kamēr nejutīsieties maksimāli pārliecināts par sevi.

  1. IESILDIETIES

Apgrieztās pozas parasti tiek izpildītas prakses beigās pēc dažādām sagatavošanās praksēm, kas paredzētas, lai iesildītu kakla, roku, muguras muskuļus un izstieptu mugurkaulu. Šīs āsanas sagatavo ķermeni, lai tas varētu nostāties ar kājām gaisā.

  1. NEĒDIET

Šīs āsanas ir jāveic tikai tukšā dūšā. Ir jāpaiet vismaz 2-3h pēc jūsu pēdējās maltītes, lai veiktu apgrieztās pozas, un ja šis noteikums neiet kopā ar jūsu ēšanas paradumiem, tad labāk ir veikt jogas praksi no rīta, pirms brokastīm.

  1. SAGATAVOJIET ATBALSTU

Pirms apgrieztajām pozām noteikti sagatavojiet virsmu, salociet paklāju vairākās kārtās vai zem galvas palieciet pledu, lai izvairītos no galvas un kakla traumām.

  1. KONTROLĒJIET LAIKU

Iesācējiem maksimālais laiks ko pavadāt apgrieztajā pozā ir 1 minūte, ne vairāk. Pakāpeniski jūs varat palielināt laiku, taču apgūstot, piemēram, galvasstāju, nestāviet tajā uzreiz 10 minūtes. Esiet saudzīgs pret sevi, un noteikti dodiet laiku savam organismam pielāgoties šim neparastajam procesam.

  1. ŠAVĀSANA

Pēc iziešanas no apgrieztās pozas, salociet rokas dūres, uzlieciet dūres vienu uz otras un atbalstiet uz tām pieri. Aizveriet acis un atslābinieties vairākas sekundes šādā stāvoklī. Pēc tam noteikti paguliet šavāsanā.

  1. PAREIZI IEEJIET ĀSANĀ

Nekad āsanā nevajag enerģiski „ielidot”.  Parasti tā ir pazīme tam, ka jums trūkst sagatavotības, taču jūs tomēr cerat ieņemt tik ļoti kāroto pozu. Tāpat veicot āsanas ar atbalstu pret sienu, nevajadzētu ar vienu kāju atsperties no grīdas, lai vispirms vienu un pēc tam otru atbalstītu pret sienu. Atsperieties ar abām kājām, bet, ja tas neizdodas, pastrādājiet ar presīti un veiciet plank pozu un delfīna pozu.

  1. SAGLABĀJIET ĶERMEŅA ĢEOMETRIJU

Sekojiet līdzi tam, lai jūs nesaspiestu plecus, nesasprindzinātu kaklu, neizvirzīto to uz priekšu. Visur ir jābūt taisnām un precīzām līnijām.

  1. MEDITĒJIET

Apgrieztās pozas, lai arī ir sarežģītas priekš daudziem, taču tās nav spēka pozas, tāpēc atrodot līdzsvaru, atbrīvojaties un nedaudz pameditējiet.

  1. PRAKTIZĒJIET AR INSTRUKTORU

Ja jums ir tāda iespēja, apmeklējiet jogas nodarbības, vai vēl labāk, paņemiet dažas individuālās jogas nodarbības ar instruktoru, kurās jūs varēsiet korekti apgūt āsanas un pakāpeniski praktizēt patstāvīgi balstoties uz muskuļu atmiņu.

Avots: http://yogajournal.ru/body/practice/home-practice/10-zolotykh-pravil-perevernutykh-poz/

Foto: https://www.facebook.com/TaraStilesOfficial

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>