any
Kā mūsdienu zinātne psihosomatika var uzlabot jogas prakses rezultātus?
06/03/2017
tk2
Ar ko joga atšķiras no jogas terapijas? 4 galvenie terapeitiskas prakses noteikumi.
10/03/2017

Joga 4 temperamenta tipiem

chatranga

Temperaments ir iedzimtas cilvēka īpašības, pie kurām pieskaita personas mentālās reakcijas intensitāti un ātrumu, ieradumu summu, un daļēji arī veselības īpatnības. Līdz zināmam līmenim, četrus rietumu temperamenta tipus (flegmatiķis, holēriķis, sangviniķis, melanholiķis)  var savienot ar Ājūrvēdas 3 došām.

FLEGMATIĶIS

Skops uz jūtām, nesteidzīgs un nesatricināms. Šiem cilvēkiem nav tieksme ciest no stresa, un viņi arī parasti nerada stresu citiem. Viņi nav ambiciozi, taču parasti ir veiksmīgi darbā, viņus ciena par centību un rūpību. Šo īpašību dēļ, šie cilvēki ļoti viegli gūst panākumus jogā.  Viņiem var būt jebkura došu kombinācija, taču parasti visas došas ir līdzsvarā; nereti tie ir Pitas došas cilvēki vai Vāta – Kapha kombinācija.  Tā ir Sattvas enerģijas – tīrība, skaidrība, līdzsvars- izpausme. Galvenais darbs jogā ir jānovirza uz efektīvu tehniku apgūšanu un darbu ar tām.

Jogā vairāk jādara grupu prakses: Bhadžanu dziedājumi, jebkuras kolektīvas prakses, piemēram, kopīga 108 Saules Sveicienu prakse, lai nenoslēgtos sevī. Kopā ar „saviem” kompleksiem un „savām” mīļākajām tehnikām, praksē jāiekļauj arī jaunas āsanas, prānājama un meditācija –jāpaplašina redzeslauks, jādara nepierastais, jāceļo.

Jogā mazāk darīt: nevajadzētu aprobežoties tikai ar atstrādātām un ierastām tehnikām, jo tas aizver ceļu pie patiesas meistarības. Ir jāturpina attīstīties. Jāiet uz apmācībām pie dažādiem jogas meistariem.

HOLĒRIĶIS

Cilvēks, kam ātri mainās noskaņojums: viņš dzīvo „te ellē”, „te paradīzē”. Viņam „nedēļā ir piecas piektdienas”, tāds cilvēks ir neuzticams. Spoži aktivitātes izlēcieni var dot īslaicīgus, bet ievērojamus rezultātus jebkurā darbības jomā, arī jogā.  Šo cilvēku problēma  – ātri nogurst, iztukšojas enerģijas rezerves, zaudē interesi par praksi. Tādam cilvēkam ir grūti vadīt un neizturami pakļauties.  Jogā veiksmes mijas ar neveiksmēm. Vissvarīgāk šiem cilvēkiem ir nepamest jogas nodarbības, bet turpināt nodarboties. Un, no otras puses, nevajag steigties ar secinājumiem par saviem īslaicīgajiem panākumiem.

Jogā vairāk jādara: jāuzraksta sev prakses grafiks katrai dienai tuvākajām nedēļām un jāseko tam. Jāiegūst informācija vairāk par pozu secībām, neizpildīt tikai tās āsanas, kas ir pierastas un padodas labi, pat tad, ja šīs āsanas padodas ļoti viegli un tajā pavisam drīz tiek sasniegta pilnība.  Ar vienu vai divām āsanām jogas praksi tāpat nevar realizēt. Ir jāievēro dienas un jogas treniņu rezultāts (piemēram, iet uz jogu 3 reizes nedēļā). Uzmanīgi izturēties pret savu uzturu: nebadoties un nepārēsties.

Jogā mazāk jādara: mazāk lēkāt no viena skolotāja pie otra, un no vienas prakses pie otras. Izvēlēties to, kas ir interesanti šodien, un sasniegt tajā efektivitāti, pēc tam iet tālāk.  Neaizrauties ar ekstremālām, dinamiskām praksēm, badošanos, svaigēšanu un citām galējībām.  Vislabāk – jāatrod savs Guru un jāseko viņa padomiem. Ja praksēs ir caurumi, vilšanās sevī, skolotājā, kādā no tehnikām, nedramatizējiet situāciju, mazliet piebremzējiet ar prakses tempu un ejiet tālāk.

SANGVINIĶIS

Holēriķa maigākais variants.  Tik pat ātri „aizsvilstas” un ātri iztukšojas, taču tas notiek maigāk. Tādu tipu var nosaukt par līdzsvarotu, salīdzinājumā ar flegmatiķi, un tādi cilvēki var viegli sasniegt savus jogā nospraustos mērķus.  Īpaši tad, ja zināšanu līmenī līdzsvaro nelielās noskaņojuma maiņas.  Nereti šie ir Vātas – Pitas došas cilvēki.

Jogā vairāk jādara: vienkārši regulāri jāpraktizē. Sangviniķiem joga padodas viegli. Ir svarīgi tikai neizlaist nodarbības, uzmanīgi sekot drošības tehnikai katrā āsanā un prānājamā, palielināt jūtīgumu smalkajā sajūtu līmenī un neizlaist meditāciju.

Jogā mazāk darīt: neveikt pārāk daudz tehnikas, kuras izjūt kā galējas. Nevajadzētu izvēlēties ekstremālus, spēka jogas veidus. Vai arī, ir jāatrod ļoti līdzsvarots un vieds skolotājs. Neaizmirst par veselību, jāseko Ājūrvēdas ārsta ieteikumiem. Labi jāēd un jāievēro dienas režīms.

MELANHOLIĶIS

Ļoti jūtīgs un viegli ievainojams cilvēks, parasti astēniska tipa. Spilgts Vātas tipa cilvēks. Šeit vissvarīgāk ir „sazemēties”, t.i. nostiprināt ķermeni un nervus, cik vien šajā ķermenī ir iespējams. Melanholiķi parasti ir ar attīstītu prātu, tāpēc viņiem ir ļoti svarīgi apgūt jogas teoriju, iedarboties uz ķermeni, ieradumiem, raksturu caur prātu.  Ļoti svarīgi ir veikt līdzsvarotu praksi. Ja pievērsīsies agresīvām, kareivīgām jogas praksēm, melanholiķis var kļūt par ļaundari un despotu, taču, ja pievērsīsies tikai teorijai – par sapņotāju.

Jogā vairāk darīt: „garlaicīgas”, vienveidīgas, statiskas prakses. Noderīgas ir visas statiskās un visas relaksācijas pozas (Balāsana – bērna poza, Pachimottanasana – muguras izstiepšanas poza, Jogamudrasana – apziņas joga) un visas meditatīvās pozas, sākot ar Sukhasanu (vieglā poza). Ir labi veikt noliecienus uz priekšu, (aktivizēt parasimpātisko nervu sistēmu – nomierināties). Regulāri ir jāveic Joga Nidra prakse, lai iegūtu ne tik daudz fiziskā, bet arī smalkā enerģijas ķermeņa pieredzi.

Jogā mazāk jādara: jāizvairās no nogurdinošām spēka praksēm, tās tikai vēl vairāk destabilizēs psihi.  Taču kaitīga ir arī rutīna, jo melanholiķiem ir vajadzīga „interese”: tāpēc ir jāizmēģina dažādas tehnikas, kuras ir interesantas, bet ne grūtas, un jāuztur interese par nodarbībām; jāiet pie dažādiem skolotājiem un uz tematiskajiem semināriem.  Jāuztur treniņu un atjaunošanās līdzsvars, jāēd vairāk tādu produktu, kas palīdz „sazemēties”. Ideālā variantā jākonsultējas ar 3 cilvēkiem: ārstu (par veselības stāvokli), ar fitnesa treneri/dietologu (par fizisko sagatavotību un uzturu), un jogas instruktoru (vai garīgo skolotāju) par jogas jautājumiem un garīgām praksēm.

Aleksejs Sokolovskis, klasiskās Haha jogas pasniedzējs, praktizē jogu jau vairāk kā 15.gadus. www.hanuman.ru.

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/aleksey-sokolovskiy/yoga-dlya-4-tipov-temperamenta/

Foto: Facebook/kinoyoga

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>