bilde
27 norādījumi un brīdinājumi āsanu praksei no B.K.S.Ajengāra
05/11/2016
6yy
13 yin yogas pozas atvērtai sirdij
12/11/2016

Jogas skolotājs: 4 meistarības līmeņi

14955879_984460485034086_8069930596913487564_n

Skolotāja realitātes izpratnes līmenis nosaka zināšanu līmeni, kuru viņš spēj nodot saviem skolniekiem. Kā noteikt profesionālisma un attīstības līmeni jogas skolotājam? Pēc kādiem kritērijiem to novērtēt?

Jogas skolotājs Andrejs Lobanovs piedāvā savu klasifikāciju, balstoties uz savu izpratni par to, kas ir attīstības un meistarības pazīme.

Kā parasti notiek cilvēka attīstība? Cilvēks formē sev atbalsta punktus, no kuriem viņš atsperas savās darbībās, vērtējumos, mērķos. Visvieglāk kā šo atspēriena punktu ir paņemt kādu vispārpieņemtu ideju – zinātnisku, filozofisku, reliģiozu. Un šīs idejas rāmjos izkārtot savas attīstības virzienu. Taču ikviena ideja ir ierobežota, jo tai piemīt rāmji un tā neietver pilnīgi visu, bet tikai atspoguļo to vai citu realitātes robežu, un tāpēc nevar dot patiesas zināšanas par realitāti. Tā vai cita ideja eksistē tikai mentālajā telpā, bet cilvēka uzmanība, kā likums, ir pilnībā novirzīta uz to, pilnībā piepildot uztveres ekrānu, kas rada pilnuma ilūziju. Rezultātā cilvēks rīkojas, izejot no ierobežotiem, iluzoriem priekšstatiem par pasauli, un tāpēc viņa rīcība nevar būt adekvāta. Saturiskais ideju līmenis var krasi atšķirties. Mēs mainām idejas, atsakāmies no vienām un pieņemam citas, tādējādi radot pārmaiņu, attīstības sajūtu,  bet, kā es jau teicu, pēc būtības ikviena ideja ir tikai viens no dzīves aspektiem un nevar pretendēt uz visu pasaules uztveres pilnību, un būt patiesība. Tāpēc sekošana idejām nav patiesā attīstība. Pie attīstības var pieskaitīt tos centienus un darbības, kuras ved uz vienotību ar pilnīgu un integrētu uztveri. Bet pielāgoties pilnīgajam var tikai tas, kas pats ir pilnīgs, bet ne daļa no kaut kā.

Garīgā telpa – ir telpa, kas ir piepildīta ar idejām, un tā ir daļa no cilvēka daudzlīmeņu struktūras.

Gara telpa ir pasaule, kas apņem visu pilnīgumu, patiesību. Zināšanas par patiesību tiek realizētas caur īpašu uztveres instrumentu, un tam nevajadzētu būt daļēji ierobežotam, bet ir jābūt spējīgam savienoties ar realitāti (veselu, vienotu). Veselums sastāv no daļām, taču šīs daļas savā uztverē ir vienotas. Garīgā mehānisma attīstību, un no tā izrietošo mijiedarbību var uzskatīt par daudz augstāku cilvēka attīstības līmeni, jo tas ļauj viņam savienoties ar šo pasauli un būt saskaņā ar to. Uz šīs izpratnes pamata es piedāvāju skolotāju gradāciju – zināšanu par cilvēka attīstību nesējus. Realitātes izpratnes līmenis, kas piemīt skolotājam, nosaka vien zināšanu līmeni, kuru viņš ir spējīgs nodot skolniekam. Jogas skolotām ir jābūt vienotam ar veselumu un pilnību, taču tas var notikt tikai tad, ja cilvēks ir brīvs no dažādas formas ierobežojumiem, tajā skaitā arī mentāliem (sekošana tām vai citām idejām).

INSTRUKTORS

Instruktors ir cilvēks, kas ir iemācījies stilu, vai kādas konkrētas skolas novirzienu, līniju. Viņam ir savs specifisks uzdevums, un atbilstoša fizisko un psihofizisko vingrinājumu sistēma. Viņš apmāca tos, kuru prasībām atbilst šī sistēma. No šo konkrēto sistēmu zināšanu nodošanas meistarības ir atkarīgs instruktora profesionālisms. Prasme pareizi, interesanti pasniegt materiālu, kā arī tēmas pārvaldīšana un nopietna iedziļināšanās praksē, ir svarīgas profesionāla instruktora īpašības.

Psiholoģiskie aspekti ir vēl viens instruktora novērtēšanas kritērijs. Cik ļoti dvēselisks cilvēks viņš ir, kā viņš izturas pret cilvēkiem, skarbi vai maigi, arī liecina ar viņa profesionālajām īpašībām.

PASNIEDZĒJS

Viņam zināšanu apjoms ir lielāks, viņš dziļāk pārvalda teoriju, viņam ir lielāka personiskā pieredze. Mācot citus viņš izmanto zināšanas, kuras ieguvis personiskās prakses laikā, nevis vienkārši raida tālāk savu sistēmu.  No psiholoģiskām īpašībām un personiskās ieinteresētības zināšanu nodošanā izveidojas pasniedzēja līmenis. Viņš turklāt profesionāli pieiet pasniegšanas metodoloģijai, viņam vairs nav svarīgi tikai tas, ko pasniegt, bet arī kā pasniegt. Viņu interesē daudz efektīvāki veidi zināšanu nodošanā. Tajā arī slēpjas pasniedzēja meistarība.

 IDEJISKAIS SKOLOTĀJS

Izvēle un personiskā iedziļināšanās tajā vai citā idejā nozīmē mācīšanas virzienu. To, cik dziļi un patiesi nodevies savai idejai ir skolotājs, nosaka to, cik adekvāti un tieši viņš nodod šo ideju tiem, kas tajā ir ieinteresēti. No informatīvā līmeņa, idejas globālās nozīmības, jautājuma mēroga lieluma, ko tā aptver arī ir atkarīgs daudz. Jo smalkāka, augstāka idejas informatīvā kārtība, jo mazākam lielumam cilvēku tā būs saprotama un rezonējoša. Starp ideju pārstāvjiem, kas ir tuvi pēc sava līmeņa un jautājumiem, var rasties konflikti, jo viņi veido kopējo informatīvo lauku cilvēkiem, kas tajā piedalās.  Starp skolotājiem, kas pārstāv vienu vai citu idejas telpu, var rasties dažādi konflikti. Ideoloģiskā skolotāja meistarība slēpjas spējā izmantot savu harizmu un piesaistīt cilvēkus no visas pasaules savai idejai, ticībai, pārliecībai.

GARĪGAIS SKOLOTĀJS

Tas, kurš palīdz tikt galā ar visiem ierobežojumiem ceļā pie savas pilnības, un pasaules un sevis pašas vienotības uztveres. Radot cilvēkiem vajadzību iziet no baiļu un citu atkarību verdzības, kuru radījusi agresijas, konfliktu, „atdalīšanās” nepilnības. Tāds skolotājs, neuzspiežot nekādas idejas, palīdz nobriest cilvēka garīgajām struktūrām, un pielietot tās, lai atbrīvotos no dažāda veida maldiem un  ilūzijām. Pēc šīm pazīmēm var noteikt garīgo skolotāju. Metodes šiem skolotājiem var būt dažādas, un ne vienmēr tās rada baudu skolniekiem, jo meistaram vispirms ir uzdevums iznīcināt dzelzsbetona karkasu, ko veido cilvēka ierastie priekšstati par sevi un pasauli, lai tas spētu ieraudzīt pasauli tādu kāda tā ir, patiesajā gaismā, bez tumšām vai rozā brillēm, caur kurām parasti cilvēki skatās uz pasauli.

Šajā kontekstā joga ir garīgā zinātne un tehnoloģija, kas atbrīvo no dažādām atkarības formām. Būt jogam, praktizēt jogu un mācīt to citiem nozīmē demonstrēt ne tikai āsanas un elpošanas vingrinājumus, bet arī to kā cilvēks pārveidojis savu iekšējo pasauli, no kādiem ierobežojumiem viņš spējis atbrīvoties, un kādus pūliņus ieguldījis savas zemākās dabas – baiļu, skaudības, ambīciju, varas kāres, agresijas, godkāres  transformācijā.

Ļoti svarīgi tam, kas nodarbojas ar pasniegšanu, ir saprast un novērtēt sevi un vietu, kuru viņš ieņem savas attīstības etapā dotajā brīdī, necenšoties izdabāt savām ambīcijām pretendēt uz to līmeni, kuram pagaidām neatbilst, bet godīgi un labprātīgi atrādāt to dzīves posmu savā reālā kvalitātē. Tieši tas arī ir pasniedzēja garīgās un profesionālās izaugsmes attīstības ķīla, kas ļauj viņam dabīgā ceļā pāriet uz nākamo meistarības līmeni.

Avots: http://yogajournal.ru/body/practice/home-practice/uchitel-yogi-4-urovnya-masterstva/

Foto: https://www.facebook.com/taliasutra/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>