img_20161115_155233
Mandeļu un valriekstu konča, raw, vegan, sugar-free
16/11/2016
img_20161118_111600
Kraukšķīgā ābolu drupaču kūka, vegāniskā
18/11/2016

Jogiskā ēšana: Kā pareizi ēst, lai vienmēr būtu vesels un enerģisks?

pexels-photo-196668

Veseliem cilvēkiem nav nepieciešami padomi par veselīgu ēšanu. Saka, ka vistas kuņģis spēj sagremot pilnīgi visu, bez jebkādas ietekmes uz veselību. Tas pats attiecas arī uz veseliem cilvēkiem: pat, ja viņš gaļu ēd, pat, ja ēd indiešu miltu plācenīšu ar taukaino kausēto Gī sviestu, kaut svaigus augļus un dārzeņus kilogramiem, vienalga ko: zarnas strādā kā pulkstenis, uz sejas smaids, ķermenī mundrums, bet jogā progress.  Taču tiem, kas nav  ideāli veseli,  un vēl jo vairāk – mazliet slimiem cilvēkiem, viss ir citādāk. Viņiem ir svarīgi izvēlēties pareizo diētu, individuāli piemērojot to sev. Kāpēc ne vienmēr der citu ēšanas paradumi? Kāpēc reizēm kārtējam „veselīga uztura maniakam” ir tik neveselīgs izskats? Tāpēc, ka  viss nav tik vienkārši kā viens, divi, trīs. Tā kā, ja ar jūsu veselību un gremošanu viss ir ideāli, labāk nelasiet tālāk. Jebkuri padomi tikai var kaitēt jūsu veselībai, un ietekmēt fizisko labklājību. „No laba labu nemeklē!”  Taču, ja kā vairumam cilvēku uz planētas, jums ir kādas problēmas ar gremošanu, tad lasām tālāk.

Šīs publikācijas autors nav ārsts, bet jogs, un tāpēc viņš nepretendē uz pēdējo vārdu ēšanas jautājumos, taču viņam ir liela pieredze jogas praksē un dažādu diētu izmēģināšanā uz sevis.

Veseliem cilvēkiem no veselības viedokļa skatoties diēta nav nepieciešama (dzīve mīl dažādību, bet diēta vienmēr ietver sevī kaut kādus dažādības ierobežojumus), tāpēc atspersimies no mūsu problēmām:

Liekā svara problēma šobrīd nodarbina miljoniem cilvēku uz visas planētas (neskatoties uz to, ka apmēram 1 miljons cilvēku uz zemes joprojām cieš badu). Šo problēmu var atrisināt ar pareizu ēšanu. Ir pierādīts, ka ēdot 5-6 reizes dienā ir daudz mazākas iespējas pārsniegt savu kaloriju normu, nekā tad, ja ēdam vien 1-3 reizes dienā. Paradokss? Lieta tāda, ka, ja mēs neesam ļoti izsalkuši, tad arī pie galda mums nav tendence skopoties. Taču, ja esam izsalkuši, tad vienalga, uz kādas diētas jūs esat, gribasspēks jūs var vieglāk pamest, un tad kaloriju daudzums var pārsniegt normu vairākkārt. Tāpēc labāk nepieļaut bada sajūtu dienas laikā. Īpaši svarīgi ir neizlaist brokastis. Statistika rāda, ka 35% sieviešu neēd brokastis, bet tas ir kaitīgi, un draud arī ar svara pieaugumu, ja aizdomājamies, tad redzam, ka tas ir tikai loģiski.  Ja cīnāmies ar lieko svaru, tad ir svarīgi atcerēties, ka galvenā dienas maltīte ir pusdienas, brokastis nedaudz mazākas un vakariņas pavisam vieglas.  Savienojot to kopā ar mūsdienu rekomendācijām par to, ka dienā jāuzņem aptuveni 2000 kalorijas, tas var palīdzēt noregulēt svaru.

Organisma piesārņotība ar šlakām diktē citus noteikumus.  Paralēli jogiskās attīrīšanās prakšu izpildei (piemēram, Shankha –Prakshalana un Kundzhal- krija), 1-2 mēnešu laikā iesaka ēst retāk, vislabāk 2 reizes dienā. No rīta: (ne pārāk agri, vislabāk no 6-9, kad gremošanas fermenti cilvēka organismā ir visaktīvākie un vakarā, laika posmā no 6-7.

Starp ēdienreizēm jādzer silts ūdens ar svaigi spiestu citrona sulu (ja ķermenī nav pārāk liels skābums) vai vienkārši siltu ūdeni – šlakas ātrāk iztīrīsies. Pārāk daudz šlaku ir gan pie aptaukošanās (organisms cenšas iekapsulēt tauku šūnu toksīnus – tad ķermenis kļūst par īstu bioķīmisko atlikumu noliktavu), kā arī, kad svars ir pārāk mazs: gremošanas sistēma ir tik vāja, ka pat uzņemot pietiekamu kaloriju daudzumu, organisms nespēj uzsūkt barojošās vielas un pārskābinās. Šāda problēma bieži gadās veģetāriešiem. Tad labāk ir ēst retāk – gremošanas sistēma tad labāk spēs attīrīties un izmest no organisma toksīnus. Viegla izsalkuma sajūta starp galvenajām maltītēm pāris dienu laikā kļūst ierasta un vairs tik ļoti neuztrauc.

Nestabila gremošana (te aizcietējumi, te vienkārši kaut kā ne tā) var rasties tad, kas ēdam nepiemērotos laikos vai ēdam nesavienojamus produktus. Tā ir vēl viena mūsdienīguma problēma.  Cilvēks vienkārši nezina, ka visiem produktiem ir rekomendējamais ēšanas laiks, tāpat kā zāles. Citādi tie pārvēršas par indi. Piemēram, banānus ir labi ēst no rīta un pa dienu, bet kaitīgi vakarā.  Pienu (ne pats vērtīgākais produkts, jo bieži izsauc alerģiskas reakcijas) ir labāk dzert vakarā, un mazos apjomos dienas laikā, galvenokārt cilvēkiem, kas cieš no palielināta asinsspiediena, jo piens to pazemina.  Maizītes un bulciņas ir ēdamas tikai pusdienlaikā, ne brokastīs un nekādā gadījumā vakarā. utt.

Ievērojiet optimālo ēšanas laiku un produkta savienojamības likumus. (Varat droši meklēt internetā, šāda informācija ir plaši pieejama). Uzziniet par nesavienojamiem produktiem (piemēram, banāns ar jebkuru piena produktu). Tas ir tas, ko mums diemžēl nemācīja ne skolā, bet kas ir jāzina katram. Vēl kas: „ja jums kaut kā ne īpaši labi strādā vēders”, nesteidzieties to norakstīt uz gluteīnu, un izvairīties no gluteīna saturošiem produktiem. Alerģija uz gluteīnu ir sastopama diezgan reti, taču alerģija uz pienu ir ļoti izplatīta, nerunājot nemaz par pareizas produktu savienojamības un piemērotā laika noteikumu pārkāpšanu.

Nogurums, enerģijas trūkums…iespējams, gremošanas sistēma ir pārslogota.  Cilvēki visā pasaulē bieži uzņem vairāk pārtikas kā nepieciešams (tai skaitā arī labu un veselīgu pārtiku),  un kā vēders spēj sagremot. Rīkojiet sev reizi nedēļā vienu atslodzes dienu, dzeriet tikai siltu ūdeni un svaigi spiestas sulas. Izejot no tādas „attīrīšanās”, uzturā lietojiet uzturvērtības ziņā labu, šķiedrvielām bagātu pārtiku, nevis mīļākos (reizēm arī ne tik veselīgos produktus). Taču šķiedrvielas nav pašmērķis, tās ir tikai birste zarnām.  Jo koncentrētākas barības vielas ir produktā, jo mazāk enerģijas tērējās tā sagremošanai, un vairāk enerģijas jūs iegūstat. Tādējādi glāze svaigi spiestas sulas ir vērtīgāka par pilnu bļodu ar makaroniem. Taču nav vērts taisīt „atslodzes dienas” katru dienu, dzīvot tikai dzerot sulas var vien ļoti reti kurš (un vēl nav zināms, vai viņiem ir paveicies vai nav). Veselīgs  uzturs iekļauj sevī 50-60% ogļhidrātu, 40-50 % olbaltumvielu un taukus, daudz ekoloģisko dārzeņu un nogataojušos augļu.

Diētai netraucē arī kvalitatīvas vitamīnu piedevas un pārtikas bagātinātāji, proteīnu kokteiļi un batoniņi (īpaši tad, ja nodarbojies ar sportu vai enerģisku jogu, un nav problēmas ar lieko svaru), superfūdi, spirulīna utt.

Ūdens – sāls balanss ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai būtu enerģija – optimāla pašsajūta, tāpēc ir apzinīgi jāizturas pret sāls un cukura patēriņu (neatsakoties no tiem pavisam, taču iekļaujoties ieteicamajā daudzumā), kā arī ūdeni – dzeram tik daudz, cik vajag,  ne vairāk un ne mazāk. Zarnu attīrīšanai no rīta –aukstu,  pārējā laikā (2h pēc ēšanas) siltu vai karstu.

Turklāt, nevajadzētu izslēgt arī ekoloģiskos faktorus, gaisa un dzeramā ūdens kvalitāti tur, kur jūs dzīvojat. Ja dzīves kvalitāte jums vai jūsu bērniem ir „ne pārāk laba”, tad ir vērts izskatīt iespēju mainīt dzīves vietu.

Lai paātrinātu jogas procesu, iegūt lielus panākumus jogā, ir vērts vēl uzmanīgāk pārskatīt savus ēšanas paradumus. Un šeit nepalīdzēs senie traktāti, kas sarakstīti citam klimatam un citiem vēderiem, un arī citam laikmetam, starp citu. Lūk, piemēram, ierobežojumi pākšaugu un graudaugu lietošanā , bieži vien dod ievērojamas izredzes praksē, gan pa lokanības, gan pa izturības līniju, gan nostiprinot koncentrāciju un to, ko sauc par „prāta skaidrību”. Tāpēc, ka pākšaugi, kā arī graudaugi ir smaga pārtika, un tās pārstrādāšanai nepieciešams liels daudzums enerģijas.

„Jebkurā nesaprotamā situācijā” (kad nav skaidrs, kāpēc „man pēdējā laikā kaut kā nav labi”), vai nu 1) samazinām cietās pārtikas apjomu un palielinām šķidruma apjomu, vai 2) atstājam ēdienkartē vien termiski apstrādātus augļus- dārzeņus, minimālu daudzumu olbaltumvielu un dzeram augu tējas un siltu ūdeni. Tīrāmies! Pēc 1-3 attīrīšanās dienām, kurās nodarbojaties arī ar jogu, parasti notiek intuitīva sapratne par to, ko un cik daudz ķermenis vēlas apēst.  Dabiski, ka jogisko prakšu procesā ir vērts atteikties no tādiem smagiem produktiem (pēc iedarbības uz ķermeni) kā konservi, cukuru lielos apjomos, asām garšvielām, alkohola un tabakas, atdzisuša un piedeguša ēdiena, tukšām kalorijām (gāzētie dzērieni, ātrās uzkodas), nekvalitatīvi dzīvnieku un augu produkti (ķīniešu āboli, kas pilni ar ķīmiju ir viens no spilgtākajiem piemēriem).

Lai paaugstinātu lokanību daudz jāēd zaļumi, īpaši ekoloģiskos, un (ja organisms pieņem pienu), uz nakti ir labi dzert pienu ar kurkumu, kā arī uzņemt zivju taukus vai augu analogus, „ieeļļot” ķermeni (ierīvēšanās ar siltu eļļu, ēst avokado utt).  – īpaši Vātas konstitūciju cilvēkiem, dzert vairāk ūdens (starp ēdienreizēm, turklāt siltu, ideāli no avota vai minerālūdens no droša avota). Jogiem tāpat ir svarīgi, KĀ uzņemt ēdienu – labā un mierīgā noskaņojumā, skatoties uz šķīvi (nevis TV ziņām), turklāt, papildus tam, lai kārtīgi sakošļātu pārtiku, ir nepieciešams noskaņot sevi uz pateicību planētai un cilvēkiem, kas izaudzēja un piegādāja jums šo pārtiku.  Augstākā pilotāža jogiskā ēšanā ir ēst ar sajūtu, ka ēdat nevis jūs, bet jūsu ķermenis, respektīvi bez egoisma sajūtas. tad pārēšanās jautājums atkrīt pats par sevi. Slavens indiešu svētais Ramana Maharši (pēc nostāstiem) guļot uz nāves gultas, saviem skolniekiem rekomendēja tieši tādu ēšanas modeli, piebilstot, ka ar to vien jau būs pietiekami garīgai izaugsmei. Ēšanas laikā „atslēdziet smadzenes” un izbaudiet tagadnes mirkli, neieļaujiet alkatības sajūtu un steigu ēšanā. Vērtīgāk ir nepaēst nemaz, nekā paēst sliktā noskaņojumā vai skatoties šausmu filmu (vai ziņas, kas lielākoties ir viens un tas pats).

Visbeidzot, pēdējais padoms jogiem – ēst mazāk un tikai tad un tik daudz, cik gribas. Lai ko jums nerekomendētu modernās diētas un kaloriju skaitītāji, prieku un spēku dzīvot apzināti, radoši, dod tikai tas ēdiens, kas patiešām garšo un ar ideālu apetīti.

Lai meditācija būtu veiksmīga, nav obligāti jākļūst par veģetārieti, vai vēl vairāk jāmērdē sevi badā. Taču jums ir jānodrošina (lai kāda nebūtu jūsu diēta) augstu gremošanas sistēmas efektivitāti, tai ir jābūt ideālā stāvoklī, kā arī fiziskajam ķermenim ir jābūt tonusā. Ir jārada apstākļi enerģijas ekonomijai, kura tiek tērēta gremošanai: ņemot vērā cilvēka organisma objektīvās spējas, to nevar iegūt ne ar svaigu, ne smagu, ne taukainu (pat ja veģetāru) ēdienu. Parasti visvieglāk to ir sasniegt ar ēdiena patēriņa samazināšanu, vai pārejot uz biežo ēšanu (apmēram 6 reizes dienā). Tā ēd daudzi sportisti.

  • Ēdiet cietu ēdienu, kad aktīvāka ir labā nāss, dzeriet dzērienus, kad aktīva ir kreisā nāss.
  • Ēdiet tikai tad, kad gribas.
  • Ja dzerat tēju, ievērojiet mēru, jo tajā ir uzbudinošas vielas.
  • Meditācija vislabāk izdodas, kad jūs neesat ne paēduši, ne izsalkuši, neesat tikko padzērušies ūdeni, bet arī neizjūtat slāpes. Faktiski, kad izdodas aizmirst par ēdienu un savu ķermeni pavisam.
  • Strikti izturaties pret noteikumu neēst cietu pārtiku vismaz 3 h pirms jogas nodarbības.
  • Citi veselīga uztura padomi balstoties uz personisko pieredzi:
  • Olas ir labi ēst (ja nesat stingrs veģetārietis), taču centieties samazināt gaļas produktu patēriņu. Pēc ārstu informācijas dienā var apēst 1- 1 ½ olas dzeltenumu, kamēr baltumu var ēst vairāk. Vienkāršs noteikums: olas (norādītajā daudzumā), sviests un piens pasargā no daudzām briesmām pārejot uz stingru veģetārismu (ja tas vēl vai nepavisam nav jums).
  • Ja neesat veģetārietis, priekšroku dodat nevis gaļai, bet zivīm, jo zivis ir daudz vērtīgākas. Zivīs ir vērtīgās Omega 3 un Omega 5 , kuras ir grūti iegūt no citiem produktiem. Zivis un putns enerģētiski ir „vieglāka” gaļa un vieglāka kā „jūras produkti”. Ar zivi ir vieglāk pāriet uz veģetārismu, pat epizodisku, kā ar gaļu. Dažus mēnešus ēdot zivi un atsakoties no gaļas, pēc dažiem mēnešiem nogaršojot atkal gaļu jūs sajutīsiet tās smagumu, un būs „negaršīgi.”
  • Ja esat veģetārietis un ciešat no paaugstinātas gāzu veidošanās, studējiet garšvielu lietošanu,(indiešu virtuvē), lietojiet asafetīdu, kā arī veiciet Shankha –Prakshalana attīrīšanos, lai uzlabotu zarnu darbību. Ja gremošana ir vāja, tad palīdzēs jogiskā procedūra Kundžal.
  • Ja esat veģetārietis, sargieties no papildus svara uzņemšanas ēdot lielu daudzumu balto miltu izstrādājumus, baltos rīsus, kartupeļus un putraimus. Ēdienam ir jābūt siltam un dārzeņiem ir jābūt vairākumā. Makaronu ēdieni, īpaši no pilngraudu miltiem, melnie un sarkanie rīsi ir vērtīgi, taču tiem nevajadzētu dominēt.  Lai „pārstrādātu” lielu daudzumu nekvalitatīvas gaļas, tāpēc atsakoties no pārlieku liela gaļas patēriņa, mēdzam izjust negaidītu efektu- svara pieaugumu: tam nevajadzētu biedēt, jums tikai ir jāpaskaita kalorijas.
  • Kausētais sviests, kas tiek lietots Indijas virtuvē un „vēdiskajā kulinārijā” – ir bagāts holesterīna avots, kā arī var veicināt aptaukošanos. To vajag lietot ļoti, ļoti maz. Ja vispār lietot.
  • Dzert ar 30 min pirms vai 30 m pēc ēšanas, nekad nedzeriet ēšanas laikā. Tas pats attiecas uz mīļākajiem dzērieniem. Kafija, tēja (pat zaļā) un piens (īpaši neilgi pēc pārtikas uzņemšanas) kavē barības vielu uzsūkšanos. Kā, piemēram, piens kavē dzelzs uzsūkšanos.  Šos dzērienus ver dzert starp  ēdienreizēm, bet ne pēc ēšanas.
  • Ja esat pārgājuši uz veģetārismu, vegānismu vai svaigēšanu, jums būs nepieciešami uztura bagātinātāji, kas satur B12 vitamīnus, par to daudzi nezina. B12 vitamīns ir pieejams 100% vegānisks, arī kapsulās. Tā trūkums var atstāt graujošas sekas uz organismu. Pretēji svaigēdāju mītam bez zinātniskā pamata, Vitamīns B12 nesintezējas cilvēka organismā ne pie kādiem apstākļiem, un to nevar iegūt no augu produktiem. Vai nu ir jālieto pārtikas piedeva Vitamīns B12 vai vajag ēst gaļu, trešā varianta nav.
  • Un pēdējais, vairākos jogiskos tekstos par jogu tiek apgalvots, ka advancēta joga organisms spēj sagremot pat indi. Pret šo apgalvojumu vajag izturēties ar sapratni: nevajag sevi speciāli indēt ar nederīgu pārtiku!  Vienalga, vai tā ir gaļa, veģetārs ēdiens vai svaigēdāju maltīte. Jo tam tiks patērēta enerģija, kura ir nepieciešama advancētām praksēm, un vienkārši dzīvei…

Visi iepriekš minētie padomi ir balstīti uz autora personīgo pieredzi, un tos nevajadzētu uzskatīt kā pareizus un piemērotus pilnīgi visiem. Ja jums ir problēmas ar veselību, konsultējieties ar ārstu, nevis ar internetu.

Aleksejs Sokolovskijs – klasiskās haha jogas pasniedzējs, kurš praktizē jogu vairāk kā 15 gadus.
www.hanuman.ru.

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/aleksey-sokolovskiy/7-sovetov-po-zdorovomu-yogicheskomu-pitaniyu/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>