11891174_727043900775747_4588542648404909083_n
4 dzīves mērķi: dharma, artha, kama, mokša
10/11/2016
2
5 dharmiskie tipi: nosaki savu
14/11/2016

13 yin yogas pozas atvērtai sirdij

6yy

Es mīlu yin yogu tāpēc, ka tā lieliski līdzsvaro mūsu yang jeb dinamisko dzīvesveidu un jogas prakses, ko ikdienā veicam. Ideālā situācijā mūsu dzīvē ir abas šīs enerģijas: yin ir sievišķīgāka, maigāka, mēness enerģija un yang ir daudz aktīvāka, pieprasošāka, vīrišķā enerģija. No fiziskā skatupunkta mūsu ķermenī ir aspekti, kas ir vairāk yin – saistaudi, un aspekti, kas ir vairāk yang –muskuļi.
Saistaudi ieņem dažādas formas mūsu ķermenī. Tie ir audi, kas notur mūsu kaulus kopā, savieno muskuļus ar kauliem, un notur vietā iekšējos orgānus. Saistaudiem ir pašiem sava atmiņa un inteliģence. Tie klausās visās mūsu domās un seko līdzi katrai mūsu pieredzei. Eksperti uzsver, ka arī mūsu nadis jeb meridiāni (kanāli pa kuriem plūst mūsu enerģija) atrodas šajos saistaudos jeb fascijā. Kad mēs novecojam, fascija saraujas, izžūst un kļūst cieta, tāpēc mums ir jāmeklē veidi, kā to atkal padarīt sulīgu.
Yin yoga ir meditatīva prakse
Kad mūsu dzīvē ienāk notikumi, kas ir ārpus cilvēciskās pieredzes, mēs bieži jūtam, ka nav cita veida kā tikt ar to galā, kā „atslēgties”. Mēs atslēdzamies no sabiedrības, no mūsu ģimenes, no mūsu ķermeņa, un no mūsu sirds. Neviena vieta nešķiet droša. Yin yoga ir veids kā atkal savienoties pašiem ar sevi. Vispirms mēs savienojamies ar savu ķermeni. Sevis pieņemšana ir pirmais solis. Ļaut sev atrasties pozā, tā kā mēs varam, ir veids kā ievērot savu ķermeni un tā viedumu. Dodot sev laiku apsēsties mierā un klusumā, lai ieklausītos savā ķermenī, mēs varam atkal savienoties ar to. Mēs varam radīt vietu sev, kur justies droši.
Esmu radījusi šo yin yogas sekvenci, lai atvērtu sirdis un plecus. Meridiāni, ar kuriem strādāsim ir sirds, plaušu un tievās zarnas meridiāni. Katras poza skaidrojumi ir zem bildes. Lūdzu, ņemiet vērā, ka šie ir tikai ierosinājumi. Mums katram ir atšķirīgs ķermenis, tāpēc ik reiz kad jūtat, ka kāda ķermeņa daļa ir notirpusi vai nejūtīga, vai sajūtiet asas sāpes, lūdzu, lēnām izejat no pozas. Atpūtieties, un pēc brīža ejiet pie nākamās pozas. Izmantojiet tik daudz palīglīdzekļu, cik jums nepieciešams, lai palikšana pozā būtu ērta un jūs varat sajust uzticību, drošību un mieru, lai nervu sistēma var atpūsties un atjaunoties.
Palīglīdzekļi: sega, spilvens un jogas bloks. Ja ir speciāls taimers, izmantojiet to, ja nav, tad derēs arī parasts pulkstenis.

1yy

MEDITĀCIJA. 5.min. Sāc apsēžoties ērti, ja nepieciešams izmanto spilvenu, segu vai bloku, lai būtu ērtāk sēdēt. Aizver acis un savienojies ar savu elpu, ievēro kā tā plūst pa tavu ķermeni, mēģini neko neizmainīt, bet ļauj elpai būt pēc iespējas dabiskākai.  Tikai novēro un klausies.  Tad pievērs uzmanību savai sirdi un mēģini sajust kāda tā ir? Vai tā ir atvērta pasaulei, vai jūtas saspringta? Izmanto elpu, lai radītu vairāk vietas šeit un tagad. Vai tu vari sajust sirdspukstus?

2yy

GUĻOŠAIS TAURIŅŠ. 5 min. Izmanto 2 blokus vai pāris spilvenus, lai paceltu augšup krūtis un atpūtinātu galvu. Pēdas saliec kopā un ļauj ceļiem nokrist uz sāniem. Izmanto palīglīdzekļus, ja nejūties ērti vai iztaisno kājas. Šī poza lieliski atver ķermeņa augšdaļu un gurnus. Aizver acis un paliec šajā pozā, elpojot dziļi un mierīgi. Seko līdzi elpas kustībai augšup pa ķermeni un lejup. Sajūti, kur ķermenī ir vislielākā spriedze?

3yy

KAĶIS/GOVS plūsma. 2-3 min. Izmanto šo plūsmu starp pozām, lai neitralizētu pozu efektu. Tu vari to izmantot arī starp nākošajām pozām.  Ieelpā saliec muguru, stiepjoties  uz augšu, izelpā noapaļo muguru. Kusties lēnām un, ja vēlies, izapļo arī gurnus. Šis ir lielisks veids kā iesildīt mugurkaulu.

4yy

BĒRNA POZA AR BLOKU. 4 min. apsēdies uz papēžiem un ieņem bērna pozu. Izmanto 1 vai 2 blokus sev priekšā, atbalstot uz tiem rokas, un ļaujot galvai atbalstīties uz grīdas. Tādējādi tu sajutīsi maigu stiepšanos arī plecos. Elpo dziļi un mierīgi.

5yy

ANAHATĀSANA. 3min. Šo pozu sauc par kūstošo sirdi, jo tā maigi pastiepj krūtis un labvēlīgi iedarbojas uz plaušu un sirds meridiāniem. Nostājies četrrāpus un ar rokām paej nedaudz uz priekšu. Gurni pavirzījušies nedaudz priekšā ceļgaliem, lēnām tuvini krūtis grīdai.  Elpo dziļi. Atceries iziet no pozas, ja sajūti tirpšanu plecos vai tie paliek nejūtīgi. Kad izej no pozas, atpūties bērna pozā ar rokām pieskaroties pie pēdām. Paliec pāris dziļas ieelpas, izelpas.

6yy

ATPŪTA UZ SĀNIEM. 4 min. noliec bloku uz paklājiņa, tā malu pārlokot pāri blokam. Tas radīs nedaudz mīkstāku virsmu. Ar kreiso ķermeņa daļu gulies virsū blokam, lai tā mala būtu tieši zem tavas paduses. Šajā vietā atrodas trigger punkts, uz kura uzspiežot, būs intensīvas sajūtas. Šajā pozā tiek strādāts ar sirds un plaušu meridiāniem. Galvu atbalsti apakšējā rokā un elpo dziļi. Pēc 4 minūtēm veic KAĶIS/GOVS plūsmu un atkārto pozu uz labo pusi. Arī 4 min.

7yy

SFINKSA. 4 min. Apgulies uz vēdera un pacel ķermeņi augšup atbalstoties uz apakšdelmiem. Elkoņi ir tieši zem pleciem, vai nedaudz priekšā. Atbrīvo seju un skatienu vērs uz priekšu. Ja skatīsies uz leju, būs papildus slodze kaklam. Atbrīvo kājas un gūžas muskuļus, jāsajūt neliela slodze muguras lejas daļā. Ja sajūtas ir pārāk intensīvas, ķermeni novieto tuvāk grīdai.

8yy

ZIRNEKĻCILVĒKS. 4 min. Apgulies uz vēdera. Rokas saliec un uz tām novieto kreiso vaigu. Saliec labo celi un pievelc to klāt, lai tas būtu gurna augstumā. Potīti novieto vienā līnijā ar ceļgalu (foto). Viena no manām mīļākajām atpūtas pozām. Atkārto šo pozu uz otru pusi pēc nākamās –  sfinksas/roņa pozas.

9yy

 RONIS

No zirnekļcilvēka atgriezies atpakaļ SFINKSAS pozā vai veic ROŅA pozu, kas ir nedaudz intensīvāka.  Roņa poza ir līdzīga Sfinksas pozai, tikai rokas ir pilnīgi iztaisnotas. Rokas ir nedaudz platāk kā pleci un nedaudz izvirzītas uz āru. Rokas turi tik tālu vai tuvu ķermenim, cik nepieciešams, lai varētu palikt pozā. Atbrīvo seju, gūžas muskuļus, kājas. Izej no pozas, atpūties apguļoties uz vēdera, pēc tam atkārto zirnekļcilvēka pozu ar otru kāju. Galvu atbalsti uz labo vaigu.

10yy

SUŅA POZA AR SKATIENU UZ LEJU. 2min.  Nostājies četrrāpus un ieņem suņa pozu ar skatienu lejup. Pēdas gurnu platumā un papēži nedaudz izvirzīti uz āru. Plaukstu pirksti izplesti. Pamīšus saliec ceļus un iztaisno, lai neitralizētu ķermeni.  Ceļus nedaudz saliec, vēders tuvojas augšstilbiem. Spied plaukstas grīdā.

11yy

CEĻI PIE KRŪTĪM. 3 min. Apgulies uz muguras un apskauj ceļgalus, pievelkot tos pie krūtīm. Galvu tuvini ceļgaliem. Atbrīvo plecus un kaklu. Paliec šajā pozā tik ilgi, cik vēlies. Veic dziļu ieelpu un izelpu caur muti.

12yy

SAGRIEZTĀS SAKNES. 3 min uz katru pusi. Ar saliektiem ceļiem izplet kreiso roku uz sāniem,  ļauj ceļiem nokrist uz labo pusi. Ja nepieciešams, zem ceļiem novieto bloku vai salocītu segu. Galvu sagriez uz kreiso pusi. Paliec šajā pozā 3 min., pēc tam atgriezies centrā, pašūpojies no labās uz kreiso pusi, lai neitralizētu pozu. Tad izplet labo roku uz sāniem, un ceļus nolaid lejā uz kreiso pusi. Galvu pagriez uz labo pusi.

13yy

SHAVĀSANA. 5min. Apgulies uz muguras, ja nepieciešams, zem ceļgaliem novieto bolsteri vai bloku, lai atbalstītu muguru. Plaukstas atvērtas uz augšu, acis aizvērtas. Veic dziļu ieelpu un izelpu caur muti. Ļauj ķermenim atpūsties un absorbēt praksi. Pēc 5 vai vairāk minūtēm, lēnām padziļini elpu, apskauj ceļgalus, pievelkot tos pie krūtīm, sagriezies uz kreiso (yin) pusi un paliec šajā pozā pāris ieelpas, izelpas. Pēc tam uzcelies atpakaļ sēdus pozīcijā. Turi acis ciet, un mēģini piefiksēt vai un kādas izmaiņas notikušas tavā ķermenī. Sajūti mieru un klusumu ķermenī, kā arī citas izjūtas.

Pasaki paldies sev par šo praksi. Namaste!

Teksts: Dagmāra Spremberga, tulkoja Kristīne Somere

Avots:http://dagmarspremberg.com/yin-yoga-sequence-open-heart/#more-1971
Foto: Susie Pearce apģērbs: bikses – Onzie, tops Alo Yoga

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>