a&F
Slow Life tiekas ar Pure Yoga Chesire studijas dibinātājiem Endrjū Vrenu un Frančesku Giusti
29/10/2015
1-IMG_c11dae3953614017cc6d424e42c7f9c4
Biešu un spinātu tarte ar fetas sieru un valriekstiem
31/10/2015

Nidra joga – dziļā relaksācija, apzināts miegs un pašdziedināšanās

4k-wallpaper-close-up-dew-807598

Viena no būtiskākajām prasmēm, ko var apgūt, praktizējot jogu, ir dziļās relaksācijas māksla. Lielākajai daļai cilvēku, kuri uzsāk stresa atbrīvošanas programmas, bioloģiskās atgriezeniskās saites kursus vai relaksācijas nodarbības, mērķis ir vienkārši relaksēties. Jogam dziļā relaksācija ir gan būtiska prasme pati par sevi, gan durvis uz daudz plašākām iespējām, tostarp uz apzinātajiem sapņiem, dziedināšanos un nezināmo plašumu izpēti. Visas šīs spējas, kas sakņojas dziļās relaksācijas praksē, ir daļa no procesa, kuru dēvē par nidra jogu (yoganidra). Nidra joga, zināma arī kā jogas miegs, ir saskaņošanās ar enerģētiskajiem spēkiem un kontrole pār tiem, jo tie plūst cauri ķermenim un ir daļa no universālā enerģijas okeāna.

Dziļā relaksācija

Galvenā nidra jogas atslēga ir iemācīšanās dziļi un pamatīgi atslābināties. Pēc pārdesmit gadu ilgas pieredzes jogas pasniedzēja darbā es zinu, cik grūta var būt tik vienkārša darbība kā atslābināšanās. Es esmu novērojis, kā jogas skolnieki saspringst un dīdās, un grozās, un ir ļoti nemierīgi laikā, kad viņiem būtu jāatslābinās. Kaut arī atslābināšanās ir gribas akts, tā pieprasa kontroles atdošanu, atlaišanu, spriedzes atbrīvošanu. Nav iespējams vienlaikus atslābināties un paturēt stingru kontroli, taču ir iespējams tīši atslābināties, saglabājot apziņas možumu un skaidrību, kamēr ķermenis šķiet it kā aizslīdam. Lai dziļi atslābinātos, ir nepieciešama zināma paļaušanās. Jums jāgrib atbrīvot spriedzi, ticot, ka ar jums viss būs kārtībā.

Lai uzsāktu dziļo relaksēšanos, rīkojieties šādi:

  • Nogulieties Nedzīvajā pozā, guļot uz muguras ar taisni izstieptām kājām, pēdas turot trīsdesmit centimetrus atstatu.
  • Arī rokas ir izstieptas, delnas vērstas augšup, plaukstas atrodas centimetrus trīsdesmit atstatu no ķermeņa.
  • Acis turiet ciet.
  • Parūpējieties, lai jums nesalst un lai apģērbs ir brīvs un netraucē.
  • Šajā pozā izpildiet garo, lēno elpošanu. Ar katru izelpu ļaujiet ķermenim iegrimt aizvien dziļāk zemē, it kā palielinātos zemes pievilkšanas spēks.
  • Pēc pāris minūtēm jūs varat sākt sistemātisku relaksēšanās vingrojumu.
  • Vispirms pievērsiet uzmanību pēdām.
  • Elpojot lēni un viegli, sajūtiet pēdas, cik labi vien spējat. Elpai plūstot iekšā un ārā, apzināti atbrīvojieties no visa saspringuma pēdās.
  • Tad pārvirziet uzmanību uz apakšstilbiem. Ar katru ieelpu ļaujiet apakšstilbu muskuļiem pilnībā atslābt.
  • Atkārtojiet šo procesu ar ceļiem, stilbiem,iegurni, vēdera lejasdaļu, ar dibenu un muguras lejasdaļu,ar vēdera vidusdaļu un muguras vidusdaļu, ar krūtīm un muguras plecu joslu, ar augšdelmiem un apakšdelmiem, plaukstām, kaklu un seju. Veltiet katrai ķermeņa daļai tik daudz laika, cik nepieciešams, lai pievērstu tai visu savu uzmanību. Ja būsiet nesteidzīgs, uzmanīgs un sistemātisks, tad būsiet pārsteigts, cik dziļi varat atslābināties.
  • Pēc tam kad esat sistemātiski “apceļojis”, visu ķermeni, apzināti atslābinot katru tā daļu, ļaujiet, lai elpa kļūst tikviegla un maiga, cik iespējams. Lai uzmanība tik viegli kā spalviņa pieskaras elpošanai. Nesasprindziniet uzmanību – vienkārši mēģiniet to darīt, cik maigi vien iespējams.Sākumā tas var šķist grūti izpildāms, taču ar laiku jūs tajā iemanīsieties.
  • Tagad jūs drīkstat iegrimt miegā. Tajā nav nekā slikta.

Daudziem šeit aprakstītais pakāpeniskās atslābināšanās process kalpo par brīnišķīgu ievadu labam nakts miegam. Sevišķi, ja esat ļoti saspringts, atslābināšanās un tai sekojoša iegrimšana sapnī, iespējams, ir tieši tas, kas jums nepieciešams nidra jogas prakses sākumā. Pirms pārejat pie nākamajiem posmiem, praktizējiet šo dziļās relaksācijas tehnik katru dienu vismaz mēnesi vai divus.

Apzinātais miegs

Nākamā nidra jogas pakāpe ir mazliet sarežģītāka par pirmo, la sastāv no visiem iepriekš aprakstītajiem atslābināšanās soļiem, taču prātam visu šo laiku jābūt pilnīgā nomodā un modram. Tas ir sarežģīti pirmām kārtām jau tāpēc, ka lielākajai daļai cilvēku apgulšanās un atslābināšanās asociējas ar iemigšanu, tapēc šeit ir jāiesaista gribasspēks. Jums uzmanīgi jāvēro visas ķermeņa atbrīvošanās nianses, taču tajā pašā laikā jums neaizmiegot jānoturas pie nomoda kodola – pie tās jūsu prāta daļas, kas paliek skaidra un modra.
Ja jums izdosies ievest sevi ļoti dziļā relaksācijā un noturēt modru prātu, tad agri vai vēlu jūs atklāsiet pārsteidzošo faktu, ka ķermenis ir pavisam aizmidzis, bet jūs pats esat nomodā! Es to atklāju komiskā atgadījumā. Tā kā es, guļot uz muguras, mēdzu mazliet krākt, tad pirmajā apzinātā miega reizē – sev par lielu uzjautrinājumu – gulēju un klausījos sava ķermeņa snaudas vieglajā dūkoņā.
Attīstot spēju gulēt pie pilnas apziņas, var sākt iegūt kontroli pār organisma pašregulējošajām fizioloģiskajām funkcijām. Ja jūs dosieties dziļāk jogas praksē, tad ar laiku atklāsiet, ka varat tīši mainīt asinsspiedienu, smadzeņu viļņus, sirdspukstus un daudzus citus šķietami nekontrolējamus organisma procesus. Šo funkciju apzināta kontrole ļauj pagarināt dzīvi un veicināt enerģiju. Apzinātā miega spējas attīstīšana ir nepieciešama nākamajām nidra jogas stadijām. Jums varbūt būs vajadzīgi vairāki mēneši, lai izkoptu šo praksi, taču, ja jūs to darīsiet, tad atklāsiet, ka varat iemidzināt ķermeni, kamēr prāts ir atslābinātā, meditatīvā stāvoklī. Jūs spēsiet piecelties pēc desmit, divdesmit minūtēm, jūtoties labi atpūties un atjaunojies kā pēc snaudas un meditācijas.

Pašdziedināšanas

Kad esat iemācījies ieiet dziļā pilnīga atslābuma stāvoklī, saglabājot prāta modrību, tad esat gatavs apgūt pašdziedināšanos.
Ir tāda paruna: “Ko var just, to var kustināt.” Tas ir pašdziedināšanas pamatprincips. Pieņemsim, ka jums ir sinusīts un sāpošs kakls. Kad būsiet ievedis sevi dziļi atslābinātā stāvoklī, kā aprakstīts iepriekš, pievērsiet uzmanību slimajām vietām, īpaši – sajūtām tajās. Veltiet vairākas minūtes tam, lai pilnīgi izjustu šīs vietas. Nemēģinot neko pasteidzināt, vienkārši vēlieties, lai šīs ķermeņa daļas atgūst labu, veselīgu stāvokli. Viegli noturiet savu uzmanību, nemēģinot neko forsēt. Vienkārši vēlieties atlabšanu.
Tad pievērsiet uzmanību savām sajūtām, necenšoties panākt neko vairāk. Šajā brīdī procesā iesaistās kontrole pār ķermeņa enerģijas plūsmām. Atrodoties dziļā relaksācijā, viena ļoti labi virzīta vēlme spēj mainīt enerģijas plūsmu ķermenī un atjaunot veselību. Varbūt tas izklausās vienkārši, bet tieši tā tas arī ir. Taču nesajauciet vienkāršību ar vieglumu. Jums jāatrodas dziļā atslābuma stāvoklī, citādi jūs pamēģināsiet šo metodi un nospriedīsiet, ka tā nedarbojas. Jums jābūt tik atslābušam, lai nebūtu nekādas spriedzes, kas traucētu prāta vēlmei pēc veselības un līdzsvara atjaunošanās. Galu galā veselība ir dinamiskas enerģijas, līdzsvara un vitalitātes stāvoklis. Tas ir dinamiskas labbūtības stāvoklis, nevis tikai slimības iztrūkums. Viena no īpatnībām, kuru saprot katrs īsts jogs, ir tāda, ka ar labi sakoncentrētu prātu var vadīt un ietekmēt ķermeņa veselību. Pareizā nidra jogas pašdziedināšanas metodes praksē jūs atklāsiet, ka slimības vai sāpju gadījumā varat pozitīvi ietekmēt savu veselību. Varbūt jums neizdosies izveseļoties pilnībā, bet jūs spēsiet jūtami uzlabot savu veselības stāvokli un padarīt to apmierinošāku. Atslēga ir vingrināšanās. Ja jūs ieguldīsiet laiku šajos vingrojumos, tad būsiet pārsteigts, cik gan daudz spējat sev palīdzēt ar pašdziedināšanos. Tā ir brīnišķīga, spēcinoša nodarbe.
Nezināmā izpēte Aiz relaksācijas, aiz apzinātā miega, aiz pašdziedināšanas paveras nezināmais. Par to es nevaru pateikt neko vairāk kā vien šo. Mēs visi dzīvojam pasaulē ar zināmu stabilitātes izjūtu, ar ticību, ka visam ir kāda konkrēta kārtība un ka dzīve ir samērā paredzama. Un tā lielākoties ir taisnība. Zāle aug garena un zaļa, nevis violetos kvadrātos, saule katru dienu parādās un pazūd. Tāpēc dzīvei savā ziņā piemīt zināma paredzamība, taču šī paredzamība aizklāj vērienīgo noslēpumu, kas ir visapkārt.

Kad esat apguvis visas iepriekšējās nidra jogas pakāpes, jūs esat gatavs pieredzēm, kuras es gluži vienkārši nevaru paredzēt, jo jūs esat vienīgais, kas tajās dosies, un tā pieredze būs jūsu paša, ne mana. Es varu piebilst, ka esmu pabijis visai trakās vietās, ja tās vispār var saukt par “vietām”. Mani ir ieskāvusi zili un oranži liesmojoša uguns, es esmu sastapies ar dievībām un visādām būtnēm, esmu traucies
cauri garām DNS dubultspirālēm uz tādām pasaulēm, kuras es nevaru aprakstīt, jo man gluži vienkārši trūkst vārdu, kas spētu izteikt šo ceļojumu pieredzes. Es esmu pieredzējis, kā kaut kas līdzīgs galaktikām izpeld no Visuma biezās nebūtības tumsas un atkal izšķīst nebūtībā, it kā gadu miljardi būtu saspiesti dažās pieredzes minūtēs. Nidra jogas piedzīvojumu ceļojumu atslēga ir iemācīšanās
paļauties. Jāatzīst gan: lai cik atbrīvojies jūs arī būtu, ļoti iespējams, ka jūs negribot saspringsiet, ja sāksiet supermilzīgā ātrumā šauties cauri gariem, spoži izgaismotiem tuneļiem. Tas ir pilnībā saprotami. Tajā brīdī jūs, iespējams, nospriedīsiet, ka tāda veida piedzīvojumi gluži vienkārši nav jūsu gaumē. Taču, ja jūsu zinātkāre un aizrautība gūs pārsvaru pār bailēm un paniku nepārvaramo un bieži vien dīvaino pieredžu priekšā, tad turpmākai virzībai būs nepieciešama pilnīga paļaušanās. Savos trakajos nidra jogas izpētes ceļojumos es iedrošinu sevi, atceroties, ka universs ir visai draudzīga vieta, Tā ir taisnība. Protams, pastāv arī ne mazums briesmu. Taču pamatā universs ir izpalīdzīgs, nevis naidīgs. Sī atziņa palīdz. Senie jogas teksti ir pilni ar norādēm uz šādu veidu pieredzēm, taču tajos nav pašu pieredžu aprakstu. Karte vēl nav tajā attēlotā teritorija. Kas ar jums notiks un kur jūs nokļūsiet, ja ļausieties, taps zināms vienīgi jums pašam. Ja vingrināsieties nidra jogā, tad būsiet tik gatavs, cik vien var būt šādiem trakiem, brīnišķīgiem iekšējās telpas ceļojumiem. Mēs dzīvojam milzīgi lielā universā ar paralēlām realitātēm un neskaitāmām pasaulēm, būtnēm, stāvokļiem, kurus parasti nesastopam savā nomoda, miega vai sapņu dzīvē. Tā kā jūs šeit dzīvojat, tad varat arī mazliet izpētīt vidi, kurā mitināties.

Avots: Kristofers S.Kilems “5 tibetieši”.

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>